Մերկելի կուսակցական դաշինքը Շուլցի կուսակցությանը գերազանցում Է 8 տոկոսով. հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի գլխավորած ՔԴՄ/ՔՍՄ կուսակցական միությունը 8 տոկոսի Է հասցրել Գերմանիայի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության (ԳՍԴԿ) նկատմամբ ունեցած առավելությունը, որի առաջնորդը կանցլերի պաշտոնի թեկնածու Մարտին Շուլցն Է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են հարցման արդյունքները, որը Stern հանդեսի եւ RTL հեռուստառադիոընկերության պատվերով անցկացրել Է Forsa սոցիոլոգիական հետազոտությունների ինստիտուտը:
Հարցման տվյալների համաձայն, կուսակցական միության վարկանիշն անցյալ շաբաթվա համեմատությամբ չի փոխվել եւ կազմում Է 36 տոկոս, սակայն սոցիալ-դեմոկրատների ժողովրդականությունն անցյալ շաբաթվա 31 տոկոսից ընկել Է մինչեւ 28 տոկոս:
«Ձախերին» պաշտպանում Է հարցման մասնակիցների 8 տոկոսը, նույնքանն Էլ արտահայտվել են «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» աջ պոպուլիստական կուսակցության եւ «Կանաչների» կուսակցության օգտին: Գերմանիայի ազատ ժողովրդավարական կուսակցության վարկանիշն այս շաբաթ բարձրացել Է մինչեւ 7 տոկոս:
Գերմանիայում Բունդեսթագի ընտրությունները նշանակված են սեպտեմբերի 24-ին: Դրանց արդյունքներով կձեւավորվի կառավարություն եւ կհայտարարվի կանցլերը (կառավարության ղեկավարը), հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Партийный союз Меркель обгоняет партию Шульца на 8%, показал опрос
Партийный союз ХДС/ХСС воглаве сканцлером Германии Ангелой Меркель увеличил до8% отрыв отСоциал-демократической партии Германии (СДПГ) воглаве скандидатом напост канцлера Мартином Шульцем, свидетельствуют результаты опроса, проведенного институтом социологических исследований Forsa позаказу журнала Stern ителерадиокомпанииRTL.
По данным опроса, рейтинг Партийного союза посравнению спрошлой неделей неизменился исоставляет 36%, однако популярность социал-демократов упала до28% (на прошлой неделе— 31%),сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Левых" поддерживают 8% респондентов, столько же высказались заправопопулистскую "Альтернативу дляГермании" ипартию "Зеленых". Рейтинг Свободной демократической партии Германии наэтой неделе поднялся до7%.
Выборы вбундестаг состоятся вГермании 24 сентября. По их итогам будет сформировано правительство иобъявлен канцлер (глава правительства).