Մեծ Բրիտանիան հրաժարվել Է 100 մլրդ եվրո վճարել ԵՄ-ից դուրս գալու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիան 100 մլրդ եվրո չի վճարի Brexit-ի համար: Այդ մասին, ինչպես հայտնել Է Reuters-ը, հայտարարել Է Եվրոպական միությունից թագավորության դուրս գալու հարցերի նախարար Դեւիդ Դեւիսը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մեզ հարկավոր Է մանրակրկիտ քննարկել, թե որոնք են մեր իրավունքներն ու պարտականությունները»,-պարզաբանել Է նա: Նախարարը նաեւ նշել Է, որ բրիտանական կառավարությունը Բրյուսելից դեռ տեղեկատվություն չի ստացել այն մասին, թե կոնկրետ ինչ գումար Է հարկավոր վճարել ԵՄ-ից դուրս գալու համար:
The Financial Times-ն ավելի վաղ գրել Է, որ Ֆրանսիան եւ Գերմանիան պնդում են 100 մլրդ եվրո գումարի վճարումը:
Ապրիլի 27-ին Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը բրիտանացիներին նախազգուշացրել Է, որ նրանք չգայթակղվեն Brexit-ից հետո ԵՄ-ում իրենց իրավունքների առումով:
«Կողմնակի պետությունը, որպիսին կդառնա Բրիտանիան, չի կարողանա եւ չի ունենա նույն այն իրավունքները, որ ունեն Եվրամիության անդամները,-հայտարարել Է կանցլերը՝ ելույթ ունենալով Բունդեսթագում:-Ես այժմ պետք Է որքան կարելի Է պարզորոշ ասեմ, որովհետեւ, ինչպես տեսնում եմ, Մեծ Բրիտանիայում ոմանք որոշակի պատրանքներ են տածում. դա ժամանակի զուր կորուստ Է»:
Գերմանական կառավարության ղեկավարը նաեւ հայտարարել Է, որ ԵՄ-ի նկատմամբ Լոնդոնի ֆինանսական պարտավորությունները քննարկվելու են բանակցությունների առաջին փուլում:

Британия отказалась платить 100 миллиардов евро за выход из ЕС
Великобритания не будет платить 100 миллиардов евро за Brexit. Об этом заявил министр по выходу королевства из Европейского союза Дэвид Дэвис, передаетReuters.
«Нам нужно подробно обсудить, каковы наши права и обязанности», — пояснил он. Министр также отметил, что пока британское правительство не получило от Брюсселя информации о том, какую конкретно сумму нужно заплатить за выход из ЕС.
The Financial Times ранее написала, что Франция и Германия настаивают на сумме в 100 миллиардов евро.
27 апреля канцлер Германии Ангела Меркельпредупредилабританцев, чтоб они не обольщались насчет своих прав в ЕС после Brexit,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
«Постороннее государство, каковым станет Британия, не сможет и не будет иметь тех же прав, какие имеют члены Европейского союза, — объявила канцлер, выступая в бундестаге. — Я должна сказать сейчас как можно более ясно, потому что, как я вижу, в Британии некоторые питают определенные иллюзии — это пустая трата времени».
Глава немецкого правительства также заявила, что финансовые обязательства Лондона перед ЕС будут обсуждаться на первом этапе переговоров.