Սիրիայում տասնյակ տոննաներով քիմիական զենք Է մնացել. Նաթանյահու
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն կարծում Է, որ Սիրիայում տասնյակ տոննաներով քիմիական զենք Է մնացել: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս կարծիքը վարչապետը հայտնել Է մայիսի 2-ին Իսրայելի հեռուստատեսության Իններորդ ալիքին տված հարցազրույցում:
«Սիրիայում մնացել Է քիմիական զենք, թեկուզեւ հաշվված տոկոսներ (նախկին զինանոցից), բայց միեւնույն Է՝ տասնյակ տոննաներ»,- ասել Է Նաթանյահուն: «Համաշխարհային հանրակցությունը պարտավորվել Է Սիրիայի տարածքում վերացնել քիմիական զենքը, բայց դա տեղի չի ունեցել, նշանակում Է, դա անհրաժեշտ Է անել»,- հավելել Է նա:
Նաթանյահուն նաեւ նշել Է, որ Իսրայելն ամբողջ ուժով կհակազդի իր դեմ քիմիական զենքի կիրառման դեպքում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Нетаньяху: в Сирии остались десятки тонн химоружия
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху считает, что в Сирии остались десятки тонн химического оружия. Такое мнение премьер выразил во вторник в интервьюДевятому каналуизраильского телевидения.
"(В Сирии - прим. ТАСС) осталось химическое оружие, пусть и считанные проценты (от прежнего арсенала ), но это все равно - десятки тонн", - сказал Нетаньяху. "Мировое сообщество обязалось ликвидировать химическое оружие на сирийской территории, этого не произошло, значит, это надо сделать", - добавил он,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Нетаньяху указал также, что Израиль отреагирует со всей мощью в случае применения против него химического оружия.