ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հորդորել Է դադարեցնել լրագրողների դեմ կիրառվող հալածանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը հորդորել Է երկրների ղեկավարներին պաշտպանել ազատ ԶԼՄ-ներին եւ վերջ դնել լրագրողների նկատմամբ հալածանքներին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մայիսի 3-ին նշվող Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ համաշխարհային կազմակերպության վարչական ղեկավարը հիշեցրել Է այն վտանգի մասին, որին լրագրողները ենթարկում են իրենց, որպեսզի «հնարավորություն ընձեռեն ատահայտվելու նրանց, ովքեր զրկված են ձայնից»:
«ԶԼՄ-ների աշխատակիցները ենթարկվում են զրպարտանքի, սեռական բնույթի հարձակումների, ձերբակալությունների, վնասվածքներ են ստանում եւ նույնիսկ զոհվում»,- նշել Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը: «Մեզ հարկավոր Է, որ ղեկավարները պաշտպանեն ազատ ԶԼՄ-ներին, դա կենսականորեն կարեւոր Է լայն տարածում գտած ապատեղեկատվության դեմ պայքարելու համար: Եվ մեզ հարկավոր Է, որ բոլորը պաշտպան կանգնեն ճշմարտությունն իմանալու մեր իրավունքին: Մամուլի ազատության համաշխարհային օրը ես հորդորում են վերջ դնել լրագրողների դեմ կիրառվող բոլոր հալածանքներին, որովհետեւ ազատ ԶԼՄ-ները նպաստում են խաղաղությանն ու արդարությանը բոլորի համար»,- հայտարարել Է Գուտերիշը:
Մամուլի ազատության համաշխարհային օրը 1993 թվականին սահմանվել Է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային կողմից ի նշան խոսքի, մամուլի ազատության, անկախության սկզբունքների պահպանման կարեւորության ճանաչման, ինչպես նաեւ որպես հարգանքի տուրք իրենց մասնագիտական պարտքը կատարելիս զոհված լրագրողների հիշատակին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Генсек ООН призвал прекратить гонения на журналистов
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш призвал лидеров стран защитить свободные СМИ и положить конец гонениям на журналистов. В своем послании по случаю отмечаемого 3 маяВсемирного дня свободы печати административный глава всемирной организации напомнил об опасности, которой подвергают себя журналисты, чтобы "дать возможность высказаться тем, кто лишен голоса".
"Сотрудники СМИ подвергаются клевете, нападениям сексуального характера, арестам, получают травмы и даже погибают", - отметил генсек ООН. "Нам нужно, чтобы лидеры защитили свободные СМИ - это критически важно, чтобы бороться с получившей широкое распространение дезинформацией. И нам нужно, чтобы все стояли за наше право знать правду. Во Всемирный день свободы печати я призываю положить конец всем гонениям на журналистов, потому что свободные СМИ способствуют миру и справедливости для всех", - заявил Гутерриш,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Всемирный день свободы печати (World Press Freedom Day) был учрежден Генеральной Ассамблеей ООН в 1993 году в знак признания важности соблюдения принципов свободы слова, печати, независимости, а также как дань памяти журналистам, погибшим при исполнения профессионального долга.