Երևանը զարգացնում է փառատոնային զբոսաշրջությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զբոսաշրջիկների համար Երևանն առավել գրավիչ դարձնելու համար քաղաքապետարանը բազմաթիվ միջոցառումներ է նախատեսել: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցոմ Երևանի քաղաքապետարանի Տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանը նշեց, որ հիմնական միջոցառումների մեկնարկը կտրվի գարնան վերջին: Ամենաընդգրկուն միջոցառումներն ունի «Երևանյան ամառ» ծրագիրը: Նախատեսված միջոցառումներով թիրախավորվել են հենց զբոսաշրջիկները:
Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ և «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ նախաձեռնությամբ հունիսի 10-ին կմեկնարկի «Համով-հոտով Երևան» խորագրով «Հացը լեռներում» տոնածիսական ուտեստների փառատոնը:
«Ծրագրի նպատակն է մեկ հարթակում համախմբել խոհարարական հմտությունները ներկայացնող առաջատար ընկերություններին, երևանցիներին և մայրաքաղաքի հյուրերին` ծանոթացնելով հայկական ավանդական հարուստ խոհանոցին ու տոնածիսական ուտեստներին: Միջոցառումն ուղեկցվելու է համերգային ծրագրով, որի ընթացքում ելույթ կունենան ազգագրական երգի-պարի համույթներ: Տեղում կկազմակերպվեն նաև վարպետաց դասեր: Մի խոսքով, համով, հոտով Երևանը ջերմ միջավայր կլինի ինչպես տեղացիների, այնպես էլ զբոսաշրջիկների համար»,-ասաց Գևորգ Օրբելյանը:
Հուլիսի 15-ին «Երևանյան ամառ» միջոցառումների ծրագրով Կարապի լճի հարակից տարածքում կանցկացվի ավանդական դարձած «Ձմերուկի փառատոն»-ը: Միջոցառման ընթացքում Երևանի տարբեր վարչական շրջանների տաղավարներում մասնագետները կներկայացնեն ձմերուկ մատուցելու ու ձևավորելու յուրօրինակ տարբերակներ: Փառատոնի ամբողջ ընթացքն ուղեկցվելու է հայտնի ու սիրված երգիչ-երգչուհիների մասնակցությամբ համերգային ծրագրով: Համաքաղաքացիների ու մայրաքաղաքի հյուրերի համար կանցկացվի ձմերուկի հյուրասիրություն: Գևորգ Օրբելյանը նշեց, որ փառատոնը ոչ միայն սիրվել է, այլև սպասված տոն է, որն ամառային օրերին փոխանցում է յուրահատուկ վառ գույներ ու բարձր տրամադրություն: Միջոցառման ընթացքում կազմակերպվում են նաև խաղ-մրցույթներ:
Օգոստոսի սկզբին կանցկացվի «Երևան տարազ ֆեստ» փառատոնը: Մասնակիցները հանրությանը կներկայացնեն ավանդական տարազներ, ինչպես նաև տարազային տարրեր պարունակող ժամանակակից հագուստ: Փառատոնի նպատակն է քարոզել հայկականը, տարազը և կոչ անել, որ մարդիկ իրենց առօրյա հագուստի մեջ օգտագործեն հայկական տարազի բաղադրիչներ՝ պահպանելով հայ մշակույթը և պատմությունը:
Փառատոնների կազմակերպման տեսանկյունից օգոտստոսը հագեցած ամիս է: «Երևան տարազ ֆեստ»-ին կհաջորդի Գարեջրի փառատոնը: Միջոցառման նպատակն է հանրությանը ներկայացնել և ծանոթացնել հայկական գարեջրի առանձնահատկությունները, ինչպես նաև մեկ հարթակի ներքո համախմբել հայկական շուկայում գարեջրի արտադրությամբ զբաղվող ընկերություններին։ Փառատոնային երեկոն կուղեկցվի համերգային հագեցած ծրագրով ու բազում անակնկալներով:
Սրանք գլխավոր միջոցառումներն են, սակայն դրանցից բացի, մայիսից մեկնարկում է «Երևան սիթի տուր» երկհարկանի ավտոբուսի աշխատանքը, որ գրեթե մեկ ու կես ժամանոց պտույտ է կատարում Երևան քաղաքում` քաղաքի մասին պատմելով 6 լեզուներով:
«Այս ամենից բացի ակտիվ զբաղվում ենք մարկետինգային խնդիրներով, Երևանը ներկայացնում ենք այլ հարթակներում: Ի դեպ, այս տարվանից պետք է մեկնարկեն այն բոլոր ծրագրերը, որոնք միտված են Երևանի 2800-ամյակին: 2018 թվականին սպասվելու է զբոսաշրային մեծ հոսք: Արդեն իսկ սկսվում են որոշ նախաձեռնություններ՝ ուղղված զբոսաշրջային, մշակութային միջոցառումներին»,-ասաց Գևորգ Օրբելյանը:
Երևանի քաղաքապետարանը նաև ակտիվ աշխատանք է կատարում տուրիստական ընկերությունների հետ արդեն ավանդական դարձած երևանյան փառատոնները զբոսաշրջային փաթեթներում ներառելու համար:

Ереван развивает фестивальный туризм
Для того, чтобы сделать Ереван более привлекательным для туристов, в этом году столичная мэрия предусмотрела проведение многочисленных мероприятий. В беседе с «Арменпресс» руководитель отдела по туризму мэрии Еревана Геворк Орбелян отметил, что старт основным мероприятиям будет дан в конце весны. Наиболее обширные мероприятия предусматривает программа “Ереванское лето”. Указанные мероприятия нацелены именно на туристов.
При поддержке столичной мэрии и по инициативе общественной организации “Развитие и сохранение армянских кулинарных традиций” 10 июня под девизом “Вкусный и ароматный Ереван” стартует фестиваль празднично-обрядовых блюд “Хлеб в горах”.
“Цель программы – объединить на одной площадке лидирующие компании, представляющие навыки кулинарного искусства, ереванцев и гостей столицы, познакомить их с богатой традиционной армянской кухней и празднично-обрядовыми блюдами. Мероприятие сопровождается концертной программой, в ходе которой будут выступать ансамбли народной песни и танца. На месте будут организованы мастер-классы. Одним словом, вкусный и ароматный Ереван встретит теплой армосферой как местных жителей, так и туристов”, - заявил Геворк Орбелян.
15 июня, согласно программе “Ереванское лето”, на территории рядом с Лебединым озером пройдет ставшим традиционным “Фестиваль арбуза”.
В ходе мероприятий в киосках различных административных округов столицы профессионалы покажут мастерство и технику оформления и угощения арбуза. Фестиваль также будет сопровождаться концертной программой, включающей участие известных армянских исполнителей.
В начале августа в столице пройдет фестиваль армянского национального костюма “Ереван ТаразФест”. Участники мероприятия представят общественности традиционные армянские народные костюмы – тараз, а также современную одежду, содержащую элементы тараза. Цель фестиваля – пропаганда армянских национальных традиций, призыв использовать компоненты традиционного тараза в современной одежде, сохраняя тем самым историю и культуру армянского народа.
В плане организации фестивалей наиоболее насыщенным в этом году будет август. За фестивалем “Ереван ТаразФест” последует Фестиваль пива. Цель мероприятия – познакомить общественность с особенностями армянского пива, а также собрать в одном месте армянские компании, занимающиеся производством пива.
Помимо этих основным мероприятий в мае стартует работа двухэтажного автобуса “Ереван Сити Тур”. Во время двухчасового тура 6-язычная система предоставит возможность узнать интересные факты об истории, культуре и архитектуре Еревана.
В этом году стартуют и большинство программ, посвященных 2800-летию Еревана. В 2018 году в страну ожидается большой приток туристов», - заметил Феворк Орбелян.
Мэрия Еревана проводит активную работу с туристическими компаниями по включению традиционных ереванских фестивалей в турпакеты в целью привлечения в страну большего числа туристов.