Երևանը զարգացնում է փառատոնային զբոսաշրջությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զբոսաշրջիկների համար Երևանն առավել գրավիչ դարձնելու համար քաղաքապետարանը բազմաթիվ միջոցառումներ է նախատեսել: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցոմ Երևանի քաղաքապետարանի Տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանը նշեց, որ հիմնական միջոցառումների մեկնարկը կտրվի գարնան վերջին: Ամենաընդգրկուն միջոցառումներն ունի «Երևանյան ամառ» ծրագիրը: Նախատեսված միջոցառումներով թիրախավորվել են հենց զբոսաշրջիկները:
Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ և «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ նախաձեռնությամբ հունիսի 10-ին կմեկնարկի «Համով-հոտով Երևան» խորագրով «Հացը լեռներում» տոնածիսական ուտեստների փառատոնը:
«Ծրագրի նպատակն է մեկ հարթակում համախմբել խոհարարական հմտությունները ներկայացնող առաջատար ընկերություններին, երևանցիներին և մայրաքաղաքի հյուրերին` ծանոթացնելով հայկական ավանդական հարուստ խոհանոցին ու տոնածիսական ուտեստներին: Միջոցառումն ուղեկցվելու է համերգային ծրագրով, որի ընթացքում ելույթ կունենան ազգագրական երգի-պարի համույթներ: Տեղում կկազմակերպվեն նաև վարպետաց դասեր: Մի խոսքով, համով, հոտով Երևանը ջերմ միջավայր կլինի ինչպես տեղացիների, այնպես էլ զբոսաշրջիկների համար»,-ասաց Գևորգ Օրբելյանը:
Հուլիսի 15-ին «Երևանյան ամառ» միջոցառումների ծրագրով Կարապի լճի հարակից տարածքում կանցկացվի ավանդական դարձած «Ձմերուկի փառատոն»-ը: Միջոցառման ընթացքում Երևանի տարբեր վարչական շրջանների տաղավարներում մասնագետները կներկայացնեն ձմերուկ մատուցելու ու ձևավորելու յուրօրինակ տարբերակներ: Փառատոնի ամբողջ ընթացքն ուղեկցվելու է հայտնի ու սիրված երգիչ-երգչուհիների մասնակցությամբ համերգային ծրագրով: Համաքաղաքացիների ու մայրաքաղաքի հյուրերի համար կանցկացվի ձմերուկի հյուրասիրություն: Գևորգ Օրբելյանը նշեց, որ փառատոնը ոչ միայն սիրվել է, այլև սպասված տոն է, որն ամառային օրերին փոխանցում է յուրահատուկ վառ գույներ ու բարձր տրամադրություն: Միջոցառման ընթացքում կազմակերպվում են նաև խաղ-մրցույթներ:
Օգոստոսի սկզբին կանցկացվի «Երևան տարազ ֆեստ» փառատոնը: Մասնակիցները հանրությանը կներկայացնեն ավանդական տարազներ, ինչպես նաև տարազային տարրեր պարունակող ժամանակակից հագուստ: Փառատոնի նպատակն է քարոզել հայկականը, տարազը և կոչ անել, որ մարդիկ իրենց առօրյա հագուստի մեջ օգտագործեն հայկական տարազի բաղադրիչներ՝ պահպանելով հայ մշակույթը և պատմությունը:
Փառատոնների կազմակերպման տեսանկյունից օգոտստոսը հագեցած ամիս է: «Երևան տարազ ֆեստ»-ին կհաջորդի Գարեջրի փառատոնը: Միջոցառման նպատակն է հանրությանը ներկայացնել և ծանոթացնել հայկական գարեջրի առանձնահատկությունները, ինչպես նաև մեկ հարթակի ներքո համախմբել հայկական շուկայում գարեջրի արտադրությամբ զբաղվող ընկերություններին։ Փառատոնային երեկոն կուղեկցվի համերգային հագեցած ծրագրով ու բազում անակնկալներով:
Սրանք գլխավոր միջոցառումներն են, սակայն դրանցից բացի, մայիսից մեկնարկում է «Երևան սիթի տուր» երկհարկանի ավտոբուսի աշխատանքը, որ գրեթե մեկ ու կես ժամանոց պտույտ է կատարում Երևան քաղաքում` քաղաքի մասին պատմելով 6 լեզուներով:
«Այս ամենից բացի ակտիվ զբաղվում ենք մարկետինգային խնդիրներով, Երևանը ներկայացնում ենք այլ հարթակներում: Ի դեպ, այս տարվանից պետք է մեկնարկեն այն բոլոր ծրագրերը, որոնք միտված են Երևանի 2800-ամյակին: 2018 թվականին սպասվելու է զբոսաշրային մեծ հոսք: Արդեն իսկ սկսվում են որոշ նախաձեռնություններ՝ ուղղված զբոսաշրջային, մշակութային միջոցառումներին»,-ասաց Գևորգ Օրբելյանը:
Երևանի քաղաքապետարանը նաև ակտիվ աշխատանք է կատարում տուրիստական ընկերությունների հետ արդեն ավանդական դարձած երևանյան փառատոնները զբոսաշրջային փաթեթներում ներառելու համար:

Yerevan develops festival tourism
YEREVAN, MARCH 23, ARMENPRESS. The Municipality of Yerevan has planned a number of ceremonies aimed at making the city more attractive for tourists.
Gevorg Orbelyan, Head of Tourism Department at the Yerevan Municipality, told “Armenpress” that the events will launch in late spring.
“Yerevan summer” program includes wide range of ceremonies. The events are mainly directed for tourists.
By the assistance of the Yerevan Municipality and initiative of “Preservationand DevelopmentofArmenian Culinary Traditions” NGO “Bread in mountains” dishes festival will launch on June 10.
“The program aims at gathering leading companies presenting culinary skills, residents of Yerevan and the guests in one platform to get them acquainted with Armenian traditional rich cuisine and ritual dishes. Within the framework of the event a concert will be held during which folkloric song-dance ensembles will make performances. Master classes will also be organized. In short, tasty Yerevan will be a warm place both for the local people and tourists”, Gevorg Orbelyan said.
On July 15 under “Yerevan summer” program, a “Watermelon festival” will be held in an area near Swan Lake. During this festival a concert also will be held with the participation of famous musicians. Orbelyan said during the festival games and competitions are being organized.
In early August “Yerevan taraz fest” will be held. The participants will present the public Armenian national costumes.
The next is “Beer festival” which aims at presenting the public the features of Armenian beer, as well as gather beer producing factories in one platform.
Those are the major events, however, in addition to this, the work of “Yerevan City Tour” two-story bus will launch which tours tourists around Yerevan for nearly half an hour by telling about the city in 6 languages.
“In line this we are actively engaged in marketing affairs, we present Yerevan in other platforms. Starting from this year all programs dedicated to Yerevan’s 2800 anniversary must launch. A great tourism flow is expected in 2018. There are already certain initiatives directed towards tourism, cultural events”, he said.
The Yerevan Municipality is also actively working with tourism companies aimed at including those traditional festivals in tour packages.