Երևանում կանցկացվի գեղարվեստական լուսանկարչության առաջին միջազգային համաժողովը՝ «Լուսանկարչության հեծանները»
Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող Արդի Արվեստի Կենտրոնը 2026 թվականի սեպտեմբերի 22–27–ը կհյուրընկալի գեղարվեստական լուսանկարչության առաջին միջազգային համաժողովը՝ «Լուսանկարչության հեծանները»։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Կենտրոնի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ միջոցառումը կհանդիսանա տարածաշրջանում լուսանկարչության շուրջ միջազգային քննադատական երկխոսության նոր հարթակ՝ համախմբելով լուսանկարիչների, հետազոտողների, համադրողների, հաստատությունների, թանգարանների ներկայացուցիչների՝ շուրջ 20 երկրից։
«Լուսանկարչության հեծանները» նվիրված է երկու կարևոր հոբելյանի՝ Հայաստանի Հանրապետության Անկախության 35-ամյակին և հայկական գեղարվեստական լուսանկարչության հիմնադիրներից Գագիկ Հարությունյանի ծննդյան 80-ամյակին։ Այս համատեքստում ծրագիրը լուսանկարչությունը դիտարկում է ոչ միայն որպես գեղարվեստական արտահայտության, այլև՝ որպես հիշողության, պետականաշինության, էկոլոգիայի, ինքնության և պատմության շուրջ քննադատական հետազոտության միջոց։
«Լուսանկարչության հեծանները» խորագիրն ընդգրկում է վեց ենթավերնագիր, որոնք ուսումնասիրում են լուսանկարչության փոխակերպվող դերակատարությունը ժամանակակից հասարակություններում։
Գեղարվեստական լուսանկարչության առաջին միջազգային համաժողովի պանելային քննարկումները կանդրադառնան լուսանկարչության և վերականգնող արդարության հարաբերությանը, արխիվների և հակապատմությունների քաղաքականությանը, լուսանկարչական արտադրության նյութական ու բնապահպանական ազդեցություններին, համահեղինակության և ազգային պետականությունից դուրս լուսանկարչության գործառույթներին, ինչպես նաև Գագիկ Հարությունյանի ստեղծագործական ժառանգությանը և անվանի լուսանկարչի ներդրմանը հայկական գեղարվեստական լուսանկարչության նոր գեղագիտության ձևավորման գործում։
Հնգօրյա ծրագրի շրջանակում նախատեսվում են զեկուցումներ, գիտական ելույթներ, քննարկումներ, դասախոսություններ, հանրային ծրագրեր և հանդիպումներ, ինչպես նաև Գագիկ Հարությունյանի ստեղծագործությանը նվիրված բազմավայր հետահայաց ցուցահանդես, որը կներկայացվի Երևանի արվեստային կարևոր հաստատություններում։
Համաժողովի նպատակն է Հայաստանի և տարածաշրջանի լուսանկարչական արվեստը ներառել ժամանակակից միջազգային գիտական և մշակութային քննարկումներում, խթանել լուսանկարչության պատմության ուսումնասիրությունն ու ապագաղութային վերաիմաստավորումն, ինչպես նաև ձևավորել երկարաժամկետ համագործակցություններ հայկական և միջազգային հաստատությունների միջև՝ լուսանկարչության բնագավառում։
Այն ձգտում է Երևանը հաստատել որպես տարածաշրջանային կենտրոն, որտեղ լուսանկարչության տեսությունը, պատմությունը, ժամանակակից արվեստը և հանրային քննարկումը ստեղծում են նոր հնարավորություններ միջազգային ճանաչման և հայկական լուսանկարչության հանրահռչակման համար։

Ереван примет первую международную конференцию по художественной фотографии «Столпы фотографии»
Центр современного искусства, находящийся в ведении муниципалитета Еревана, проведет с 22 по 27 сентября 2026 года первую международную конференцию по художественной фотографии «Столпы фотографии».
Как сообщает Арменпресс, в пресс-релизе Центра говорится, что мероприятие станет новой в регионе платформой для международного критического диалога о фотографии, объединив фотографов, исследователей, кураторов, представителей учреждений и музеев примерно из 20 стран.
«Столпы фотографии» посвящены двум важным годовщинам: 35-летию независимости Республики Армения и 80-летию со дня рождения Гагика Арутюняна, одного из основателей армянской художественной фотографии. В этом контексте программа рассматривает фотографию не только как средство художественного выражения, но и как средство критического исследования памяти, государственного строительства, экологии, идентичности и истории.
Название «Столпы фотографии» включает шесть подзаголовков, исследующих преобразующую роль фотографии в современном обществе.
На первой Международной конференции по художественной фотографии в рамках панельных дискуссий будут рассмотрены взаимосвязь фотографии и восстановительного правосудия, политика архивов и контрнарративов, материальное и экологическое воздействие фотопроизводства, функции соавторства и фотографии за пределами национальной государственности, а также творческое наследие Гагика Арутюняна и вклад известного фотографа в формирование новой эстетики армянской художественной фотографии.
Пятидневная программа включает презентации, научные доклады, дискуссии, лекции, публичные программы и встречи, а также ретроспективную выставку работ Гагика Арутюняна, которая будет представлена ​​в важных художественных учреждениях Еревана.
Цель конференции — включить фотографическое искусство Армении и региона в современные международные научные и культурные дискуссии, содействовать изучению и деколониальной переосмыслению истории фотографии, а также формированию долгосрочных партнерских отношений между армянскими и международными учреждениями в области фотографии.
Конференция стремится утвердить Ереван в качестве регионального центра, где теория, история фотографии, современное искусство и публичные дискуссии создадут новые возможности для международного признания и популяризации армянской фотографии.