Սերժ Սարգսյանն այցելել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ստեղծման 25-ամյակի կապակցությամբ այցելել է հիմնադրամի գրասենյակ: Հանրապետության Նախագահը շրջայց է կատարել հիմնադրամում, ծանոթացել ստորաբաժանումների գործունեության պայմաններին, նրանց կողմից իրականացվող աշխատանքներին, զրուցել աշխատակիցների հետ: Հանրապետության Նախագահն այնուհետև հանդիպում է ունեցել հիմնադրամի ղեկավար կազմի հետ: Նախագահը շնորհավորել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործունեության 25-ամյակի կապակցությամբ, անդրադարձել ստեղծումից ի վեր մեր պետության և ժողովրդի հետ հիմնադրամի անցած մարտահրավերներով լի ճանապարհին և առաքելությանը, այն է՝ օգնել Հայաստանին և Արցախին հաղթահարելու խնդիրները, դժվարությունները, կանգնել հայ մարդու կողքին: «Այս տարիների ընթացքում հիմնադրամը կարողացել է իր գործունեությամբ նախ լուծել խնդիրներ՝ սկսած մեր ավերված գյուղերի վերականգնումից մինչև երկրաշարժի հետևանքների վերացում, մեր երկու հայկական պետությունների միջև ճանապարհների, դպրոցների, մանկապարտեզների կառուցում»,-ասել է Նախագահը` ընդգծելով, որ համայն հայության համախմբված ջանքերով, ինչպես նաև անհատ բարերարների օժանդակությամբ այս տարիների ընթացքում հիմնադրամը հավատարիմ է եղել իր առաքելությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահն առանձնահատուկ կարևորել է հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի աշխատանքը, որը, նրա խոսքով, Հայաստանի և Արցախի ղեկավարությանը, հայ եկեղեցիների առաջնորդներին, հայկական հիմնական բարեգործական հաստատություններին և տեղական կառույցների ներկայացուցիչներին միավորող մի յուրահատուկ մեխանիզմ է, որը որոշում է հիմնադրամի գործունեության ուղղությունները և հետևողական լինում հաստատված բոլոր ծրագրերի իրականացմանը:
«Գնահատելի է, որ հիմնադրամը մշտապես աշխատել է թափանցիկ, և ամեն նիստի ժամանակ հատուկ ստեղծված հաշվեքննիչ հանձնաժողովը մշտապես գնահատել է հիմնադրամի գործունեությունը:
Անշուշտ, հիմնադրամի շարժիչ ուժը մեր տեղական կառույցներն են, մարդիկ, ովքեր ուղղակի սեփական ժամանակի, հնարավորությունների օգտագործմամբ կարողացել են և այսօր էլ կարողանում են ստեղծել այն հիմքը, որը հնարավորություն է տալիս հիմնադրամին գործունեություն իրականացնել: Կարծում եմ՝ առաջին հերթին հենց նրանց շնորհիվ է, որ հիմնադրամը վստահություն է ձեռք բերել: Թերևս, քիչ հիմնադրամներ կան, որոնք ունեն այդքան նվիրատուներ՝ 700 հազար նվիրատու, իսկ դա նշանակում է 700 հազար մարդու վստահություն:
Ես խորապես համոզված եմ, որ հիմնադրամը պետք է շարունակի իր գործունեությունը՝ լինելով համահայկական մեր կարևորագույն կառույցներից մեկը: Մենք՝ որպես պետություն, որքան էլ արդեն ճանապարհ անցած լինենք, միևնույն է, դեռևս շատ մարտահրավերներ ունենք: Կան մարտահրավերներ, որոնց դիմակայել կարելի է միայն «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ակտիվ գործունեությամբ:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ և շնորհակալություն եմ հայտնում ձեզ ձեր աշխատանքի համար: Իրոք, ուրախալի է, որ հիմնադրամում կան մարդիկ՝ և՛ նվիրատուներ, և՛ տեղական կառույցի ներկայացուցիչներ, և՛ հենց հոգաբարձուների խորհրդի անդամներ, որոնք ի սկզբանե եղել են և հիմա էլ մնում են հիմնադրամի հավատարիմ բարեկամը»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

YEREVAN, MARCH 3, ARMENPRESS. President of Armenia, Chairman of the Board of Trustees of Hayastan All Armenian Fund Serzh Sargsyan on March 3 visited the Fund on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of the organization, press service of the President’s Office told “Armenpress”.
President Sargsyan toured in the Fund, got acquainted with the conditions of the activities of the departments, the works carried out by them, talked with the employees. Then, the President had a meeting with the Fund’s leadership.
Serzh Sargsyan congratulated them on the 25th anniversary of the establishment of the Fund, talked about the Fund’s path full of challenges passed with the state and the people, as well as its mission which is to help Armenia and Nagorno Karabakh (Artsakh Republic) to overcome the problems, hardships, stand together with the Armenian people.
“During these years the Fund managed to solve problems through its activity, starting from restoration of destroyed villages up to eliminating the consequences of the earthquake, constructing the roads between our two Armenian states, the schools, kindergartens”, Serzh Sargsyan said, stating that the Fund remained committed to its mission during those years through the united efforts of all Armenians, as well as the assistance of individual philanthropists.
President Sargsyan attached a special importance to the work of the Board of Trustees which is a unique mechanism uniting the leadership of Armenia and Nagorno Karabakh, the leaders of Armenian churches, Armenian major charity institutions and local structure representatives.
“The fact that the Fund has always worked transparent is appreciated, and during each session specially created audit committee always appreciated the Fund’s activity.
Of course, the Fund’s driving force are our local structures, people who by using just their own time, capabilities were able and today are able to create the base which enables the Fund to carry out its activity. I think first of all the fact that the Fund acquired trust is due to them. Perhaps, there are few funds that have so many donors, 700 thousand donors, and this means trust of 700 thousand people.
I am deeply convinced that the Fund must continue its activity as one of the most important pan-Armenian structures. We as a state, no matter what path we have already passed, still have many challenges. There are challenges which can be faced only through the activity of Hayastan All-Armenian Fund.
I once again congratulate you and thank you for your work. Really it is encouraging that there are people in the Fund, both donors, local structure representatives, and members of the Board of Trustees, who from the very start have been and now as well are the Fund’s loyal friends”, President Sargsyan said.