Սերժ Սարգսյանն այցելել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ստեղծման 25-ամյակի կապակցությամբ այցելել է հիմնադրամի գրասենյակ: Հանրապետության Նախագահը շրջայց է կատարել հիմնադրամում, ծանոթացել ստորաբաժանումների գործունեության պայմաններին, նրանց կողմից իրականացվող աշխատանքներին, զրուցել աշխատակիցների հետ: Հանրապետության Նախագահն այնուհետև հանդիպում է ունեցել հիմնադրամի ղեկավար կազմի հետ: Նախագահը շնորհավորել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործունեության 25-ամյակի կապակցությամբ, անդրադարձել ստեղծումից ի վեր մեր պետության և ժողովրդի հետ հիմնադրամի անցած մարտահրավերներով լի ճանապարհին և առաքելությանը, այն է՝ օգնել Հայաստանին և Արցախին հաղթահարելու խնդիրները, դժվարությունները, կանգնել հայ մարդու կողքին: «Այս տարիների ընթացքում հիմնադրամը կարողացել է իր գործունեությամբ նախ լուծել խնդիրներ՝ սկսած մեր ավերված գյուղերի վերականգնումից մինչև երկրաշարժի հետևանքների վերացում, մեր երկու հայկական պետությունների միջև ճանապարհների, դպրոցների, մանկապարտեզների կառուցում»,-ասել է Նախագահը` ընդգծելով, որ համայն հայության համախմբված ջանքերով, ինչպես նաև անհատ բարերարների օժանդակությամբ այս տարիների ընթացքում հիմնադրամը հավատարիմ է եղել իր առաքելությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահն առանձնահատուկ կարևորել է հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի աշխատանքը, որը, նրա խոսքով, Հայաստանի և Արցախի ղեկավարությանը, հայ եկեղեցիների առաջնորդներին, հայկական հիմնական բարեգործական հաստատություններին և տեղական կառույցների ներկայացուցիչներին միավորող մի յուրահատուկ մեխանիզմ է, որը որոշում է հիմնադրամի գործունեության ուղղությունները և հետևողական լինում հաստատված բոլոր ծրագրերի իրականացմանը:
«Գնահատելի է, որ հիմնադրամը մշտապես աշխատել է թափանցիկ, և ամեն նիստի ժամանակ հատուկ ստեղծված հաշվեքննիչ հանձնաժողովը մշտապես գնահատել է հիմնադրամի գործունեությունը:
Անշուշտ, հիմնադրամի շարժիչ ուժը մեր տեղական կառույցներն են, մարդիկ, ովքեր ուղղակի սեփական ժամանակի, հնարավորությունների օգտագործմամբ կարողացել են և այսօր էլ կարողանում են ստեղծել այն հիմքը, որը հնարավորություն է տալիս հիմնադրամին գործունեություն իրականացնել: Կարծում եմ՝ առաջին հերթին հենց նրանց շնորհիվ է, որ հիմնադրամը վստահություն է ձեռք բերել: Թերևս, քիչ հիմնադրամներ կան, որոնք ունեն այդքան նվիրատուներ՝ 700 հազար նվիրատու, իսկ դա նշանակում է 700 հազար մարդու վստահություն:
Ես խորապես համոզված եմ, որ հիմնադրամը պետք է շարունակի իր գործունեությունը՝ լինելով համահայկական մեր կարևորագույն կառույցներից մեկը: Մենք՝ որպես պետություն, որքան էլ արդեն ճանապարհ անցած լինենք, միևնույն է, դեռևս շատ մարտահրավերներ ունենք: Կան մարտահրավերներ, որոնց դիմակայել կարելի է միայն «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ակտիվ գործունեությամբ:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ և շնորհակալություն եմ հայտնում ձեզ ձեր աշխատանքի համար: Իրոք, ուրախալի է, որ հիմնադրամում կան մարդիկ՝ և՛ նվիրատուներ, և՛ տեղական կառույցի ներկայացուցիչներ, և՛ հենց հոգաբարձուների խորհրդի անդամներ, որոնք ի սկզբանե եղել են և հիմա էլ մնում են հիմնադրամի հավատարիմ բարեկամը»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении Серж Саргсян посетил офис Всеармянского фонда "Айастан"
Председатель совета попечителей Всеармянского фонда "Айастан", Президент РА Серж Саргсян сегодня в связи с 25-летием создания Всеармянского фонда "Айастан" посетил офис фонда. Президент Республики обошёл помещения фонда, ознакомился с условиями деятельности подразделений, выполняемой ими работой, побеседовал с сотрудниками. Президент Республики затем встретился с руководящим составом фонда. Президент поздравил с 25-летием деятельности Всеармянского фонда "Айастан", сказал о полном вызовов пути, пройденном фондом со дня основания вместе с нашим государством и народом, и о миссии фонда, которая заключается в том, чтобы помогать Армении и Арцаху преодолеть проблемы, сложности, стоять рядом с армянами. "За эти годы Фонд смог своей деятельностью решать проблемы, начиная от восстановления наших разрушенных сёл до ликвидации последствий землетрясения, строительства дорог между нашими двумя армянскими государствами, школ, детских садов", - сказал Президент, подчеркнув, что объединёнными усилиями всего армянства, также как при помощи индивидуальных благотворителей, в течение этих лет фонд был верен своей миссии. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Армении. Президент Республики особо подчеркнул работу Совета попечителей Фонда, который, по его словам является своеобразным, связующим руководство Армении и Арцаха, предстоятелей армянских церквей, основные армянские благотворительные организации и представителей местных структур, механизмом, который определяет направления деятельности фонда и добивается реализации всех утверждённых программ.
"Похвально, что Фонд всегда работал прозрачно, и во время каждого заседания специально созданная контрольно-ревизионная комиссия всегда оценивала деятельность фонда.
Несомненно, движущей силой фонда являются наши местные структуры и люди, которые, просто, используя личное время, возможности смогли создать и сегодня создают ту основу, которая даёт возможность фонду осуществлять свою деятельность. Думаю, в первую очередь именно благодаря им фонд обрёл доверие. Наверное, мало есть фондов, у которых есть столько дарителей: 700 тысяч дарителей, а это значит, доверие 700 тысяч людей.
Я глубоко уверен, что фонд должен продолжать свою деятельность, являясь одной из важнейших наших всеармянских структур. Мы как государство, какой бы путь уже ни прошли, всё равно, еще встречаем множество вызовов. Есть такие вызовы, противостоять которым можно только при активной деятельности фонда "Айастан".
Ещё раз поздравляю и выражаю благодарность вам за вашу работу. Действительно, радостно, что в фонде есть люди - и дарители, и представители местных структур, и сами члены совета попечителей, которые изначально были и сейчас также остаются верными друзьями фонда", - сказал Серж Саргсян.