Կարեն Բեքարյանը ԵՄ-Հայաստան նոր համաձայնագրի ստորագրման ոչ մի խոչընդոտ չի տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 26-28-ը աշխատանքային այցով Բելգիայի մայրաքաղաք Բրյուսելում հանդիպումներ է ունեցել ԵՄ կառույցների ղեկավարների, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի, Եվրոպական միության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինիի եւ այլոց հետ, քննարկել ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններին, ինչպես նաեւ արցախյան հիմնահարցին առնչվող հարցեր: Երկօրյա այցի վերաբերյալ «Արմենպրես»-ը զրուցել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» կազմակերպության ղեկավար,ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարեն Բեքարյանի հետ:
-Պարոն Բեքարյա՛ն, ամփոփելով այցը՝ ինչ եք կարծում, ի՞նչ կարեւոր շեշտադրումներ է այն կրում:
-Բոլորս ականատես եղանք, որ այն բավականին հագեցած էր: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության եվրոպական ուղղությունը, մասամբ նաեւ եվրոատլանտյան (հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այցի շրջանակում հանդիպում եղավ նաեւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ), վկայում է համագործակցության բլոկի շարունակականության և լայն սպեկտրի մասին: Իհարկե, այս այցի մեխը ես համարում եմ Եվրոպական Միության հետ մեր հարաբերությունները, քանի որ թե՛ հանդիպումներից, թե՛ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից եւ թե՛ արձանագրված փաստերից մենք տեսնում ենք, որ այս ուղղությանը բավականին մեծ թափ է հաղորդվում ստանձնած պարտավորությունների փոխադարձ կատարման եւ, ամենակարեւորը, երկկողմ համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտի ազդարարման առումով:
-Չի բացառվում, որ համաձայնագրի ստորագրումը կկայանա մայիսին՝ հայաստանյան խորհրդարանական ընտրություններից հետո: Ձեր կարծիքով՝ ինչ-որ բան հնարավո՞ր է խոչընդոտի դրան:
-Կարծում եմ՝ ոչ, որովհետեւ բանակցությունները հաջողությամբ ավարտված են: Երկրորդը, փաստաթուղթը բանակցվել է՝ հաշվի առնելով կողմերի պարտավորությունների այդ ողջ էլեմենտը: Չեմ կարծում, որ այն որեւէ խնդիր կարող է բերել:
-Հստակ ի՞նչ առավելություններ կտա այս նոր համաձայնագիրը ԵՄ-Հայաստան համագործակցության խորացման համատեքստում:
-Այս նոր համաձայնագիրը նախ ամրագրում է հարաբերությունների առկա վիճակը, որը որեւէ կերպ չի կարող տեղավորվել հին համաձայնագրում նախատեսված դրույթների եւ գործիքակազմի ներքո, այսինքն՝ առկա վիճակը ավելի բարձր մակարդակի է, քան այն, որը նախորդով էր ամրագրված: Իսկ ամենակարեւորը, նոր համաձայնագիրը տալիս է զարգացման հեռանկար կյանքի եւ գործունեության բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ նաեւ տնտեսական, հետեւաբար, այն բավականին էական դեր է ունենալու թե՛ այսօրվա, թե՛ վաղվա հարաբերությունների համար:
-Կցանկանայի մի փոքր անդրադառնայինք ԵՄ-Հայաստան-ԵԱՏՄ հարաբերություններին: Հաշվի առնելով այն, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ է՝ ըստ Ձեզ՝ այն կարո՞ղ է երկու տարբեր ձեւաչափերում շահեկան դիրք ունենալ:
-Ուզում եմ, որ մեր տեղն ու դերը թե՛ տարածաշրջանում, թե՛ աշխարհում մի փոքր հստակ պատկերացնենք, այսինքն՝ որեւէ կերպ ոչ պետք է գերարժեւորել, ոչ էլ թերարժեւորել: Իրականում, շատ ավելի կարեւոր խնդիր կա. այն, որ Հայաստանի համար երկու ուղղություններում էլ հարաբերությունների խորացումը, բարձր մակարդակն ու զարգացման տենդենցը կարեւոր են:
-Պրն Բեքարյա՛ն, այցի շրջանակում նաեւ անդրադարձ եղավ արցախյան հիմնահարցին: Ի՞նչ կասեք այս առումով՝ հատկապես հաշվի առնելով սահմանային վերջին իրադարձությունները, ինչպես նաեւ մշտական լարված իրավիճակը:
-Այցի շրջանակում ՀՀ Նախագահը տվեց այն պատկերը, ինչը կա, այսինքն՝ այն, որ Ադրբեջանի կողմից կա ապակառուցողական կեցվածք, սահմաններին անընդհատ սրացում, որը բերում է նաեւ զոհերի, այն ուղղակիորեն հումանիտար խնդիր է իրենից ներկայացնում: Տվեց նաեւ պատկերը, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է պայմանավորվածությունների բնականոն իրականացումից. դա վերաբերում է թե՛ 1994-1995 թվականների եռակողմ համաձայնություններին, թե՛ Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններին: Եվ շեշտադրումներ արվեցին այն մասով, որ արդեն իսկ շատ կարեւորվում է միջազգային հանրության համարժեք արձագանքը, քանի որ իրավիճակը բավականին նմանվում է անցած տարվա ապրիլին նախորդած իրավիճակին, երբ Ադրբեջանը տարաբնույթ ոտնձգություններից հետո չստանալով արժանի գնահատական, գնաց ապրիլյան արկածախնդրությանը: Կարեւորն այնէ, որ ամեն ինչը հստակ ներկայացվեց եվրոպացի գործընկերներին եւ եվրոպական հանրությանը: Ամենաէականը այդ կոչն է՝ արձագանքել՝ չսպասելով իրադարձությունների այնպիսի զարգացման, որից հետո արձագանքը ուշ է լինում եւ մարդկային կյանքեր է խլած լինում:
-Բայց, այնուամենայնիվ, ելնելով արդեն իսկ ունեցած փորձից՝ կարելի է ասել, որ նմանատիպ հանդիպումները, կոչերն այդքան էլ մեծ ազդեցություն չեն ունենում խնդրի հանգուցալուծմանը: Ի՞նչ եք կարծում, այս այցի շրջանակում կայացած հանդիպումների առնչությամբ, ի՞նչ ազդեցություն դրանք կունենան:
-Նման հանդիպումներ եղել են եւ լինելու են. սա մշտական գործընթաց է, եւ թող որեւէ մեկի մոտ չձեւավորվի այնպիսի մի պատկերացում, թե կա մի կոճակ, որը սեղմելու դեպքում չգիտես՝ ինչեր կլինեն: Կարծում եմ՝ դա բոլորս հասկանում ենք, եւ չի կարելի հերթական անգամ ընկնել անհարկի ակնկալիքների մեջ, որից հետո չստացվելու դեպքում մտածել՝ ինչու չեղավ: Հիմնական ակնկալիքը հետեւյալն էր. օգտվելով առիթից՝ միջազգային հանրությանը, եվրոպական հանրությանը, գործընկերներին տարբեր դիվանագիտական խողովակներով տալ ողջ պատկերը, ներկայացնել բոլոր մտահոգությունները, որպեսզի նրանց համար դա լինի ընկալելի, այդ թվում՝ նաեւ հասկանալի լինեն մեր գործողությունները: Կարեւոր է հաշվի առնել, որ մենք գործ ունենք այն դաշտի հետ, որն ունի նաեւ ինֆորմացիոն պատերազմի բոլոր տարրերը, եւ, հետեւաբար, հակառակորդը հնարավոր եղանակներով փորձում է հանրային կարծիքը հակել իրեն. այս պարագայում քո մոտեցումներն ընկալելի դարձնելն ինքնին խնդիր է:

Карен Бекарян не видит никаких препятствий к подписанию нового соглашения Армения-ЕС
Во время своего рабочего визита в Брюссель президент Армении Серж Саргсян провел 26-28-го февраля ряд встреч с руководителями европейских структур, в том числе, с председателем Совета Европы Дональдом Туском, председателем Еврокомиссии Клодом Юнкером, с представителем ЕС по вопросам безопасности и внешней политики ЕС Федерикой Могерини и др. С ними он обсуждал вопросы отношений ЕС—Армения, карабахского урегулирования и пр. Об этом в беседе с «Арменпресс» рассказал руководитель ОО «Европейская интеграция», депутат НС Армении Карен Бекарян.
-Г-н Бекарян, подводя итоги визита, что вы думаете о наиболее важных его акцентах?
-Все мы увидели, что визит был довольно насыщенным. Европейское направление армянской внешней политики (частично и евроатлантическое – с учетом встречи с Генсеком НАТО), свидетельствует о том, что сотрудничество с ЕС имеет продолжающийся характер и довольно широкий спектр. Конечно, самым важным моментом я считаю наши отношения с ЕС, шоскольку все факты указывают на близость к завершению переговоров по подписанию нового соглашения Армения-ЕС.
-Не исключено, что подписние соглашения состоится в мае – после выборов НС Армении. Как вы думаете, может ли что-нибудь воспрепятствовать этому?
-Думаю – нет, поскольку переговоры успешно завешились. Во-вторых, документ обговаривался с учетом обязательств сторон, не думаю, что возникнут новые проблемы.
-Какие четкие преимущества даст новое соглашение ЕС-Армения?
-Новое соглашение подтверждает нынешний статус отношений, который не мог уместиться в рамках положений старого соглашения, т.е., имеющийся статус гораздо выше по уровню, чем закрепленный в старом соглашении. А самое важное – в новом соглашении имеются перспективы развития во всех отраслях жизни и деятельности, в том числе, в экономике, что будет играть роль в нынешних и будущих отношениях.
-Хотелось бы обратиться к отношениям ЕС-Армения-ЕАЭС. С учетом членства Армении в ЕАЭС, может ли Армения иметь выгодное положение в двух различных форматах?
-Хочу, чтоб вы четче представили место и роль Армении в регионе и в мире – не преоценивая и не недооценивая. На самом деле, есть гораздо более важная задача: для Армении важны углубление и развитие отношений по обоим направлениям.
- Г-н Бекарян, в рамках визита говорилось также и о карабахской проблеме. Что вы скажете по этому поводу, особенно, с учетом последних развитий и постоянной напряженности?
-В рамках визита президент Армении представил ту картину, которая существует, а именно, то, что Азербайджан занимает деструктивную позицию, постоянно обостряя ситуацию на границах, что ведет к жертвам и гуманитарным проблемам. Азербайджан отказывается от исполнения договоренностей, как по мирным соглашениям 1994-1995 годов, так и по договоренностям на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге. Были поставлены акценты на важность адекватной реакции со стороны международного сообщества, поскольку ситуация становится похожей на апрельскую прошлого года, когда, после не получивших должного отпора провокаций, Азербайджан пошел на апрельскую авантюру. Важно то, что все это было четко представлено европейским партнерам и обществу. Самым существенным был призыв – прореагировать, не дожидаясь таких развитий, когда реакция будет запоздалой и будут отняты человеческие жизни.
-Но, тем не менее, исходя из имеющегося опыта, можно сказать, что подобные встречи и призывы не имеют особого влияния на решение проблемы. Как вы думаете, каковы будут результаты встреч на этот раз?
-Подобные встречи были и будут: это посотянный процесс, и пусть ни у кого не формируется представление, будто есть кнопка, нажатие котороой приведет к невероятным событиям. Думаю, мы все понимаем это, нельзя в очередной раз впадать в неподобающие ожидания, а потом, если ничего не получится, думать – а почему не получилось? Основные ожидания следующие: пользуясь случаем, представить международным партнерам, используя все каналы, истинную картину, обеспокоенность, чтобы им были понятны наши действия. Важно учитывать, что мы имеем дело с тем полем, в котором имеются элементы информационной войны, и противник всячески пытается склонить на свою сторону общественное мнение. В подобных условиях, донести свою точку зрения само по себе является задачей.