Չավուշօղլուն հայտարարել է Ռաքքայում ռազմական գործողություններ իրականացնելու մտադրության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ իրենք նախատեսում են ռազմական գործողություններ իրականացնել Սիրիայի Ռաքքա շրջանում: Ինչպեսհաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական NTV.com.tr-ը:
«Մեր առաջին նպատակն էլ-Բաբում գործողությունն ավարտելն է: Դրանից հետո մեր թիրախում կլինի Ռաքքան: Մենք կարող ենք հատուկ ուժեր մտցնել այդտեղ»,- հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարարը:
Թուրքիան Սիրիայի տարածքում 2016 թվականի օգոստոսի 24-ից իրականացնում է «Եփրատի վահան» անունը կրող գործողություն: «Իսլամական պետություն» խմբավորման դեմ պայքարելու պատրվակով թուրքական ուժերը հիմնական հարվածը հասցնում են Սիրիայի քրդերին:

Чавушоглу заявил о намерении провести военную операцию в Ракке
Министр ИД Турции Чавушоглу заявил о намерении Турции провести военную операцию в Ракке в Сирии. Как передает «Арменпресс», об этом сообщаетNTV.com.tr.
«Наша первая цель – завершить операцию в Эль-Бабе, после этого мы нацелимся на Ракку. Мы мож ем ввести туда особые подразделения»,- сказал он.
С 24-го августа 2016 года Турция проводитна севере Сирии операцию «Щит Евфрата». Под предлогом борьбы с ИГИЛ, Турция основные удары наносит по позициям сирийских курдов. С начала боевых действий по сей день турецкая сторона потеряла уже более 40военнослужащих.