Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Հասան Ռոհանին ներկա են գտնվել Հայաստան-Իրան գործարար համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Իրանի Իսլամական Հանրապետության Նախագահ Հասան Ռոհանին դեկտեմբերի 21-ին Երևանի «Ռեդիսոն Բլյու» հյուրանոցային համալիրում ներկա են գտնվել Հայաստան-Իրան գործարար համաժողովի փակման արարողությանը:
Համաժողովը կազմակերպվել է ԻԻՀ Նախագահի Հայաստան պաշտոնական այցի շրջանակներում՝ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի կողմից և միտված է նպաստելու հայ-իրանական առևտրատնտեսական կապերի խորացմանը:
Հանրապետության Նախագահը համաժողովում հանդես է եկել ելույթով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ավարտելով պաշտոնական այցը Հայաստանի Հանրապետություն՝ ԻԻՀ Նախագահը գործարար համաժողովից հետո մեկնել է Երևանից:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայաստան-Իրանգործարար համաժողովում ունեցած ելույթում նշել է.
Հարգարժա՛ն գործարարներ,
Ջերմորեն ողջունում եմ արդեն ավանդական դարձած հայ-իրանական գործարար համաժողովի մասնակիցներին և կազմակերպիչներին:
Նման համաժողովներն ու ցուցահանդեսները, որոնց թվում ցանկանում եմ հիշատակել հոկտեմբեր ամսին Իրանում կայացած «Հայաստան Էքսպո-2016» ցուցահանդեսը, դարձել են շատ կարևոր հարթակ՝ համախմբելով մեր երկրների պետական ու գործարար հատվածի ներկայացուցիչներին և նրանց հնարավորություն ընձեռելով քննարկելու առկա հիմնախնդիրները, մշակելու մեր երկրների միջև տնտեսական համագործակցության ընդլայնման գործուն մեխանիզմներ և ուղենշելու համագործակցության նոր ոլորտներ:
Այսօր մեր երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացման ներուժն ամբողջովին օգտագործված չէ, իսկ ավելի ստույգ և անկեղծ լինելու համար ասեմ, որ այդ ներուժի ընդամենը մի չնչին մասն է օգտագործվում:
Անհրաժեշտ է մեր առևտրատնտեսական հարաբերությունները համադրելի դարձնել հայ-իրանական բարձր մակարդակի քաղաքական հարաբերություններին, ինչը հնարավորություն կտա կյանքի կոչելու խոշոր տնտեսական ծրագրեր, որոնց հաջողված փորձն ունենք, մասնավորապես, էներգետիկայի ոլորտում։
Այսօր ես պարոն Նախագահին խնդրեցի խրախուսել տարբեր ոլորտների խոշոր գործարարներին՝ գալու Հայաստան և այստեղ գործ դնելու, ինքս էլ խոստանալով, որ կխրախուսեմ հայ գործարարներին՝ նույնն անել Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում: Այստեղ ես անձնական հսկողության տակ կվերցնեմ այն բոլոր գործերը, որ իրանցի խոշոր գործարարները կդնեն Հայաստանում:
Մենք ցանկանում ենք նաև, որպեսզի իրանական կապիտալն ավելի տեսանելի լինի Հայաստանում, ինչը երկուստեք շահավետ կլինի մեր երկրների տնտեսությունների համար: Իհարկե, իրանցի շատ գործարարներ վաղուց արդեն հաջողությամբ գործունեություն են ծավալում Հայաստանում, սակայն հուսով եմ, որ այս համաժողովը կնպաստի իրանական գործարար շրջանակների կողմից Հայաստանի՝ դեռևս չօգտագործված ներդրումային հնարավորությունների բացահայտմանը:
Հարգելի՛ գործարարներ,
Այսօր Հայաստանում ստեղծված են բոլոր նախադրյալները՝ ներդրումներ կատարելու և հաջողությամբ գործարարությամբ զբաղվելու համար: Առաջին հերթին ցանկանում եմ նշել, որ թեև Հայաստանը փոքր և բաց տնտեսությամբ երկիր է և հենց դրա համար էլ շատ զգայուն է արտաքին միջավայրից եկող բացասական ազդակների նկատմամբ, այդուհանդերձ, իրականացվող հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականության շնորհիվ մեզ հաջողվել է երկրում ապահովել կայուն մակրոտնտեսական միջավայր: Անշու՛շտ, պակաս կարևոր չէ երկրի գործարար և ներդրումային միջավայրի շարունակական բարելավումը: Վերջին տարիներին այս ոլորտում իրականացվել են մեծ ծավալի աշխատանքներ, որոնք բարձր են գնահատվել մեր միջազգային գործընկերների կողմից: Սակայն մենք չենք պատրաստվում բավարարվել ձեռք բերվածով: Այսպես, օրենսդրական բարեփոխումների շնորհիվ նախատեսված է ամրագրել ազգային և առավել բարենպաստության ռեժիմները, հստակեցնել օտարերկրյա ներդրողներին տրվող երաշխիքները, հնարավորություն տալ գործարարներին օգտվելու Հայաստանում այժմ գործող և ապագայում նախատեսված արտոնություններից, ներդրումային վեճերի լուծման ժամանակակից մեխանիզմներից։ Նպատակ ունենալով աջակցել գործարարներին, գործարար միջավայրի զարգացմանը՝ հետևողականորեն կրճատվում և պարզեցվում են մի շարք ընթացակարգեր։
Հայաստանում ներդրումներ կատարելու համեմատական առավելություններից մեկն էլ այն է, որ մեր երկիրն ունի առևտրի արտոնյալ ռեժիմ բազմաթիվ երկրների հետ: Մասնավորապես, իրանցի ձեռներեցները, գործունեություն ծավալելով Հայաստանում, կարող են օգտվել Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությամբ պայմանավորված լայն հնարավորություններից: Հայաստանում արտադրված ապրանքները զրոյական մաքսատուրքերով, առանց վարչարարական խոչընդոտների, կարող են ազատ մուտք գործել Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների 180 միլիոնանոց սպառողական շուկա: Բացի այդ, մեր երկիրն ունի ազատ առևտրի համաձայնագրեր ԱՊՀ գրեթե բոլոր երկրների հետ և Հայաստանն օգտվում է նաև ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Շվեյցարիայի, Ճապոնիայի և Նորվեգիայի «Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգերից», որի հապավումը կոչվում է GSP և ԵՄ կողմից տրամադրվող «Արտոնությունների ընդհանրացված համալրված համակարգ» (GSP+) արտոնյալ առևտրային ռեժիմների առավելություններից:
Հայաստանը, որպես Իրանին սահմանակից և բարեկամ երկիր, նաև դարպաս և լրացուցիչ տրանսպորտային միջանցք է դեպի ԵՄ և ԱՊՀ երկրներ: Այս առումով կարևորում եմ այսօր իրականացման փուլում գտնվող Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի նշանակությունը՝ որպես Պարսից ծոցի նավահանգիստները Սև ծովի նավահանգիստներին կապող ամենակարճ տարանցիկ երթուղի:
Նշեմ, որ Հայաստանն ակտիվորեն աջակցում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և բարեկամ Իրանի միջև բանակցային գործընթացին՝ նպատակ ունենալով հնարավորինս արագ հասնել ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագրի ստորագրմանը:
Կասկածից վեր է, որ մեր երկկողմ տնտեսական հարաբերությունները զարգացման մեծ ներուժ են պարունակում, սակայն վերջինիս լիարժեք բացահայտման ճանապարհին կան խնդիրներ, որոնք մեզանից պահանջում են ամենօրյա սրտացավ վերաբերմունք և համատեղ լուծումներ:
Մասնավորապես, երկու երկրների տնտեսավարողների համար շարունակում են բավականին բարդ թվալ բիզնես գործունեության և ներդրումային կանոնակարգումները: Լուծման սպասող խնդիրներից կառանձնացնեի նաև Հայաստանից Իրան և Իրանից Հայաստան ապրանքների ներմուծման ընթացակարգերի պարզեցման, Սյունիքի մարզում՝ Իրանին սահմանամերձ գոտում ստեղծվող ազատ տնտեսական գոտու և իրանական «Արաս» ազատ տնտեսական գոտու միջև համագործակցության հարցերը։
Այնուհանդերձ, համոզված եմ, որ մեր երկու երկրների միջև տնտեսական սերտ համագործակցությունը պետք է նպատակաուղղված լինի ոչ միայն զուտ առևտրային կապերի ամրապնդմանը, այլև նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառմամբ գիտելիքահենք տնտեսության զարգացմանը:
Ցանկանում եմ նշել նաև, որ Իրանի՝ վերջին տարիներին գրանցած հաջողությունները, օրինակ՝ նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում, Հայաստանի հաջողությունները տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում ապացուցում են, որ հնարավոր է լուրջ ձեռքբերումների հասնել բարձր տեխնոլոգիաների բնագավառում նույնիսկ արտաքին սահմանափակումների կամ սահմանափակ ռեսուրսների պարագայում։ Անկասկած, երկու հարևան և բարեկամ պետությունների գիտական և նորարարական ներուժի համախմբումը կնպաստի մեր երկրների միջև տնտեսական համագործակցության խորացմանը և արդյունաբերության մրցունակության բարձրացմանը։
Ուստի, անհրաժեշտ եմ համարում նորագույն և բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի ներկայացուցիչների միջև մշտական աշխատանքային կապերի հաստատումը:
Ես ուրախությամբ ուզում եմ նշել, որ հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի վերջին նիստի ժամանակ որոշում է կայացվել և ստեղծվել են կոնկրետ ուղղություններով չորս ենթահանձնաժողովներ: Կարծում եմ, որ սա համագործակցության առումով աշխուժություն կմտցնի կոնկրետ ոլորտներում:
Իրանցի գործարարների համար հնարավոր համագործակցության ոլորտներ կարող են լինել նաև դեղագործությունը, բժշկությունը, ոսկերչությունը, տեքստիլ արդյունաբերությունը, հանքարդյունաբերությունը, գյուղատնտեսությունը, սննդի վերամշակումը, տրանսպորտը և այսպես կարելի է թվարկել շատ-շատ ոլորտներ:
Մեծ ներուժ եմ տեսնում նաև մշակութային, առողջապահական, կրթության, զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցության խորացման համար։ Այս առումով հատկապես կարևորում եմ մեր երկրների միջև մուտքի արտոնագրերի վերացման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը:
Այսօր պարոն Նախագահը հետաքրքրվում էր, թե այս տարի ինչպիսի՞ դինամիկա կա տուրիզմի աճի կամ նվազման առումով, և ես նրան ասացի, որ առաջին վեց ամիսների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետություն են այցելել երկու հարյուր վաթսուն հազար իրանցի զբոսաշրջիկներ, այն դեպքում, երբ ամբողջ անցյալ տարի դրա գրեթե կեսն էր այցելել: Հույս ունեմ, որ մենք տարվա արդյունքներով արդեն հատելու ենք, տա Աստված, երեք հարյուր հազարի սահմանը:
Լիահույս եմ, որ այս համաժողովն իրապես կնպաստի մեր երկրների հնարավորությունների բացահայտմանը և համագործակցության լավագույն ձևաչափերի նախանշմանը։
Սիրով հրավիրում ենք իրանական ընկերություններին ներդրումներ կատարելու Հայաստանում` հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում: Մեկ անգամ ևս վստահեցնում եմ ձեզ, որ յուրաքանչյուր ներդրումային ծրագրի պատրաստ ենք ցուցաբերել առանձնահատուկ` ներդրողների կարիքների վրա հիմնված մոտեցում:
Շնորհակալ եմ նաև Ձեզ, մեծարգո՛ պարոն Նախագահ, մասնակցության և մեր երկրների միջև տնտեսական կապերը զարգացնելու հարցում ևս ցուցաբերած աջակցության համար:

YEREVAN, DECEMBER 21, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan and President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani were present at the closing ceremony of the Armenia-Iran Business Forum on December 21 which took place at the Radisson Blue Hotel compound.
The Forum was organized by the Armenian Development Fund in the framework of the official visit of the President of the IRI to Armenia and is aimed at the deepening of the Armenian-Iranian trade and economic relations.
At the Forum, the President of Armenia made a statement.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Armenian President’s Office, Concluding his official visit to the Republic of Armenia, the President of the IRI left Yerevan after the Business Forum.
President Serzh Sargsyan gave a speech at the Armenia-Iran Business Forum, which runs as follows,
Distinguished Entrepreneurs,
Ladies and Gentlemen:
I cordially salute the participants and organizers of the traditional Armenian-Iranian Business Forum.
Forums and exhibitions such as this one, and among them I would like to mention the Armenia Expo 2016 exhibition, which took place last October in Iran, have become an important platform which bring together representatives of the state and business sectors of our countries and provide them with the opportunity to discuss the existing problems, to develop practical mechanisms for the expansion of the economic cooperation between our countries, and allow to pre-set new areas for cooperation.
Currently, the existing potential for the development of the economic relations between our two countries is not fully utilized, and to be precise and frank, I need to say that we are using only a negligible part of that potential.
It is necessary to bring our trade and economic relations in line with the high level Armenian-Iranian political relations which will allow to bring to life major economic projects, and we have a positive experience on this, particularly, in the area of energy.
Today I have asked Mr. President to encourage major entrepreneurs working in different areas to come to Armenia and establish businesses here. On my behalf, I promised to encourage the Armenian businessmen to do the same at the Islamic Republic of Iran. I will keep it under my personal control all the businesses that the Iranian entrepreneurs will establish in Armenia.
We also want for the Iranian capital to be more visible in Armenia which will be mutually beneficial for the economies of our two countries. Certainly, many Iranian businessmen have been doing successful business in Armenia for a long time now, but I hope that this Forum will allow the business circles of Iran to discover new, still untapped investment opportunities in Armenia.
Today in Armenia every prerequisite has been created to make investments and conduct successful business. First of all, I would like to mention that even though Armenia is a country with small and open economy and for that very reason is susceptible to the negative impulses coming from outside, nonetheless thanks to the tax, budgetary and monetary policies we have been able to ensure a stable macroeconomic environment in the country. There is no doubt that the constant improvement of the country’s business and investment climate is important. In recent years a great amount of work has been done in that area which have received commendation of our international partners. However, we will not be content with the results. Thus, we intend through the legislative reforms to provide for the national and most favoured nation treatment, to define more clearly guarantees provided to foreign investors; we intend to allow the businesses the opportunity to use present and future privileges, and install modern mechanisms for the resolution of investment disputes. To assist the businesses and promote the development of the business climate, we consistently curtail and simplify a number of procedures.
A comparative advantage of making investments in Armenia lies in the fact that our country has preferential trade regime with many countries. Businessmen of these countries working in Armenia can benefit from the wide opportunities provided by Armenia’s membership to the Eurasian Economic Union. Goods made in Armenia with zero customs fee, without any administrative hurdles can freely enter the 180 million strong market of the members of the Eurasian Economic Union. Besides, our country has a free trade agreement with almost all countries of the CIS countries. Armenia enjoys also the Generalized System of Preferences (GSP) with the US, Canada, Switzerland, Japan and Norway and advantages of the GSP+ system provided by the EU.
As a neighbour and friendly for Iran country, Armenia may also become a gateway and additional transport corridor towards the EU and CIS member states. With this regard, I stress the importance of the North-South highway as the shortest transit route linking the ports of the Black Sea to the seaports of the Persian Gulf.
I will also note that Armenia is actively engaged in the negotiations between the Eurasian Economic Commission and Iran which are aimed at signing the agreement on the free trade zone as soon as possible.
There is no doubt that our bilateral economic relations have great potential; however, there are certain difficulties on the road for their disclosure which require us to work daily with diligence and make joint decisions. In particular, the entrepreneurs of the two countries continue to view as rather complicated regulations related to business activities and investments. Among the pending issues I would underscore also the facilitation of the procedures related to the import of goods from Armenia into Iran and vice versa, in Syunik marz – issues of cooperation between the free economic zone to be created in the area bordering Iran and Iranian Aras free economic zone.
Nevertheless, I am confident that the close economic cooperation between our countries should be aimed not only at the strengthening of the trade ties but at the development of the science-based economy, with the use of modern technologies.
I would also like to mention that success registered in Iran in recent years, e.g. in the area nanotechnology, and Armenia’s achievements in the area of information technologies prove that it is possible to have serious accomplishments in the area of high technologies even when there exist external limitations or scare resources. Undoubtedly, unification of the scientific and innovative potential of the two friendly and neighbouring states will promote the deepening of the economic cooperation and will enhance the competitiveness of our industries. Thus, I view as necessary the establishment of permanent working links between the representatives of the areas of modern and high technology areas.
I would like to mention with satisfaction that during the latest session of the Armenian-Iranian intergovernmental commission there was adopted a decision and have already been created four sub-commissions on concrete areas. I believe it will invigorate the activities in certain areas.
The areas of pharmaceuticals, medicine, jewellery production, textile, mining, agriculture, food processing, transport can become possible areas of cooperation for the Iranian entrepreneurs, and the list goes on and on. I see great potential for the deepening of cooperation in the areas of culture, healthcare, education, and tourism. With this regard, I attach special importance to the agreements reached by our countries on the visa free regime.
Today, Mr. President inquired what the dynamics are this year with regard to the increase or decrease in the area of tourism. I told him that in the first six months of the year, 260,000 tourists from Iran visited the Republic of Armenia, while during the previous year their number was almost the half of it. I hope that at the end of this year, God willing, we will cross the threshold of 300,000.
I truly hope that the Forum will facilitate the discovery of the opportunities existing in our countries and will pre-set the best formats for cooperation.
I invite the Iranian companies to make investments in Armenia in every area of interest. I assure you once again that we are ready to give special attitude to every investment project, based on the needs of the investor.
Thank you, Honorable Mr. President, for your participation and assistance to the developing of the economic ties between our countries as well.