Վիկտոր Յանուկովիչը խոսել է մայդանից խուսափելու անհնարինության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրանիայի նախկին նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը հայտարարել է, որ երկրում հեղաշրջումն անխուսափելի էր, իսկ դրա ընթացքը վաղուց պլանավորված է եղել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ռիա նովոստի»-ն, Յանուկովիչն այս մասին պատմել է Օլիվեր Սթոունի` «Ուկրաինան կրակի մեջ» ֆիլմում, որի պրեմիերան կայացել է նոյեմբերի 21-ին РЕН ТВ հեռուստաալիքով:
«Մենք այսօր էլ չգիտենք, թե մայդանում ով է կրակել մարդկանց վրա: Սա շատ վտանգավոր թեմա է: Այսօր ոչ ոք չի կարող իրեն հանգիստ զգալ»,- ասել է Յանուկովիչը:
Հիշելով 2013թ.` Ուկրաինայի նախկին նախագահը նշել է, որ դա շատ անհանգիստ ժամանակահատված էր երկրի համար: «Կիևը հույսն առաջին հերթին դրել էր Արժույթի միջազգային հիմնադրամի վրա, սակայն հիմնադրամն առաջարկեց որոշման անընդունելի տարբերակ: Մասնավորապես, հիմնադրամը խորհուրդ տվեց բնակչության համար բարձրացնել էլեկտրաէներգիայի և գազի սակագները, ինչը նշանակում էր ծախսերի լուրջ ավելացում այն դեպքում, երբ ուկրաինացիների եկամուտները մնալու էին նույնը»,- նշել է Վիկտոր Յանուկովիչը:
Նա հավելել է, որ այդ ժամանակ իրենք չեն գնացել այդ քայլին և առաջարկել են այլ տարբերակներ, որոնք Արժույթի միջազգային հիմնադրամը պաշտոնապես մերժել է 2013թ. նոյեմբերին: «Այդ պարագայում մեր հույսը Ռուսաստանն էր: Ռուսաստանը մեզ ասաց, որ պատրաստ են մեզ հետ աշխատել` որպես գործընկեր, եթե մենք հաշվի առնենք նրանց հետաքրքրությունները: Մենք տեսանք, որ համաձայնագիրը, որը Եվրոպան պատրաստել էր Ուկրաինայի համար պահանջում է տնտեսական մեծ ծախսեր, իսկ Եվրոպան փոխհատուցում չի առաջարկում այն դեպքում, երբ ռուսական շուկան Ուկրաինայի համար կրճատվել էր: Եվրոպայի հետ մեր բանակցությունները հաջողությամբ չէին պսակվում, դրա համար մենք առաջարկեցինք դադար վերցնել»,- պատմել է Վիկտոր Յանուկովիչը:
Նա հավելել է, որ սկզբում ինքը մտածել է, որ երկրում մեկնարկած ցույցերը խաղաղ բնույթ են կրել, իսկ խաղաղ ցուցարարների հետ կարելի է երկխոսել, ինչին ինքը պատրաստ է եղել: Յանուկովիչը նաև նշել է, երբ խաղաղ ցույցը վերածվել է զինված խռովության, ինքը դեմ է եղել ցուցարարների դեմ ուժ կիրառելուն: Նրա խոսքով` իր ռեակցիան վայրկյանական է եղել և փորձել է պարզել, թե ով է հրաման տվել ցուցարարների դեմ ուժ կիրառել:

Янукович рассказал о неизбежности Майдана
Переворот наУкраине был неизбежен, аего ход спланировали заранее. Как передает Арменпресс со ссылкой на «РИА новости», об этом заявил экс-президент страны Виктор Янукович втретью годовщину Майдана.
"Мы исегодня незнаем, кто стрелял влюдей (на Майдане— ред.). И это проблема. Эта тема очень опасная, эта тема войны. Сегодня никто спокойно себя неможет чувствовать",— сказал Янукович вфильме Оливера Стоуна "Украина вогне", премьера которого состоялась 21 ноября нателеканале РЕН ТВ.
Вспоминая 2013 год, Янукович рассказал, что "это был очень сложный период времени дляУкраины".
Киев рассчитывал "прежде всего наМеждународный валютный фонд", однако "МВФ предлагал неприемлемые варианты решения". В частности, МВФ посоветовал значительно поднять тарифы длянаселения, прежде всего наэнергоносители игаз, что означало бы серьезный рост расходов, приэтом доходы украинцев остались бы прежними.
"Мы наэто непошли. Мы предложили другие варианты решения вопросов иполучили официальный отказ МВФ вноябре 2013 года. Оставалась Россия. Россия нам сказала, что мы готовы свами работать какпартнеры, если вы учтете наши интересы… Мы увидели, что соглашение, которое было подготовлено Европой дляУкраины, требует больших экономических расходов… аЕвропа компенсаций непредлагает, приэтом российский рынок дляУкраины частично сокращался илиприкрывался. Наши переговоры сЕвропой неувенчались успехом, поэтому наэтом пути мы предложили сделать паузу",— продолжил экс-президент Украины.
"У меня всамом начале было понимание того, что это мирные акции иво время мирных акций можно вести диалог. И я кэтому был готов",— заявил Янукович.
Когда мирный протест все же стал превращаться ввооруженный, Янукович отметил, что он "был противником, чтобы кмитингующим применяли силу", его реакция была "мгновенная": "нужно было расследовать, кто дал приказ разгонять митингующих, применять кним силу".
Он добавил, что "жесткие противоправные действия начались уже вдекабре 2013 года". По его словам, всобытиях стали принимать участие неонацистские организации, молодые люди, вооруженные металлическими прутьями ибитами. Они использовали "дорожностроительную технику", которой "наезжали наработников правоохранительных органов, намилицию, защищавшую правительственные здания издание администрации президента".
"Как президент мог выйти ктакой неуправляемой толпе, ис кем говорить? Технологии, которые применялись втот период времени, были заранее спланированы",— уверен Янукович.