Վիկտոր Յանուկովիչը խոսել է մայդանից խուսափելու անհնարինության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրանիայի նախկին նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը հայտարարել է, որ երկրում հեղաշրջումն անխուսափելի էր, իսկ դրա ընթացքը վաղուց պլանավորված է եղել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ռիա նովոստի»-ն, Յանուկովիչն այս մասին պատմել է Օլիվեր Սթոունի` «Ուկրաինան կրակի մեջ» ֆիլմում, որի պրեմիերան կայացել է նոյեմբերի 21-ին РЕН ТВ հեռուստաալիքով:
«Մենք այսօր էլ չգիտենք, թե մայդանում ով է կրակել մարդկանց վրա: Սա շատ վտանգավոր թեմա է: Այսօր ոչ ոք չի կարող իրեն հանգիստ զգալ»,- ասել է Յանուկովիչը:
Հիշելով 2013թ.` Ուկրաինայի նախկին նախագահը նշել է, որ դա շատ անհանգիստ ժամանակահատված էր երկրի համար: «Կիևը հույսն առաջին հերթին դրել էր Արժույթի միջազգային հիմնադրամի վրա, սակայն հիմնադրամն առաջարկեց որոշման անընդունելի տարբերակ: Մասնավորապես, հիմնադրամը խորհուրդ տվեց բնակչության համար բարձրացնել էլեկտրաէներգիայի և գազի սակագները, ինչը նշանակում էր ծախսերի լուրջ ավելացում այն դեպքում, երբ ուկրաինացիների եկամուտները մնալու էին նույնը»,- նշել է Վիկտոր Յանուկովիչը:
Նա հավելել է, որ այդ ժամանակ իրենք չեն գնացել այդ քայլին և առաջարկել են այլ տարբերակներ, որոնք Արժույթի միջազգային հիմնադրամը պաշտոնապես մերժել է 2013թ. նոյեմբերին: «Այդ պարագայում մեր հույսը Ռուսաստանն էր: Ռուսաստանը մեզ ասաց, որ պատրաստ են մեզ հետ աշխատել` որպես գործընկեր, եթե մենք հաշվի առնենք նրանց հետաքրքրությունները: Մենք տեսանք, որ համաձայնագիրը, որը Եվրոպան պատրաստել էր Ուկրաինայի համար պահանջում է տնտեսական մեծ ծախսեր, իսկ Եվրոպան փոխհատուցում չի առաջարկում այն դեպքում, երբ ռուսական շուկան Ուկրաինայի համար կրճատվել էր: Եվրոպայի հետ մեր բանակցությունները հաջողությամբ չէին պսակվում, դրա համար մենք առաջարկեցինք դադար վերցնել»,- պատմել է Վիկտոր Յանուկովիչը:
Նա հավելել է, որ սկզբում ինքը մտածել է, որ երկրում մեկնարկած ցույցերը խաղաղ բնույթ են կրել, իսկ խաղաղ ցուցարարների հետ կարելի է երկխոսել, ինչին ինքը պատրաստ է եղել: Յանուկովիչը նաև նշել է, երբ խաղաղ ցույցը վերածվել է զինված խռովության, ինքը դեմ է եղել ցուցարարների դեմ ուժ կիրառելուն: Նրա խոսքով` իր ռեակցիան վայրկյանական է եղել և փորձել է պարզել, թե ով է հրաման տվել ցուցարարների դեմ ուժ կիրառել:

YEREVAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS. Former President of Ukraine has announced that the coup in his country was inevitable, while it had been planned long before. “Armenpress” reports Yanukovich told about this in “UkraineonFire” film produced by Oliver Stone.
“Even today we do not know who fired at the people. This is a very dangerous theme. No one today can feel safe”, he said.
Recalling year 2013, the former president noted that it was a very turbulent period for the country. “Kiev’s hope was first of all the International Monetary Fund, but the Fund proposed an unacceptable option. Particularly, the Fund proposed to increase electricity and gas tariffs for the population, which meant a serious rise in spending with the same revenues for the people”, Viktor Yanukovich said, adding that they refused that option then, and proposed other solutions, but the IMF declined all of them in November, 2013. “Now Russia was our hope. Russia told us they are ready to work with us as partners, if we take their interests into account. We saw that the document prepared by Europe for us demanded huge economic expenditures, while Europe was not ready to compensate. “Our talks with Europe were unproductive, so we decided to pause”, Yanukovich told.
He added that first he thought the protests would be peaceful, and it is possible to engage in a dialogue with peaceful protesters, to which he was ready. Yanukovich also added that when the peaceful protests turned into armed insurgency, he was against using force against the protesters. According to him his reaction was immediate and he tried to find out who had commanded to use force against the protestors.