Հայ-թուրքական սահամանի բացումը Հայաստանից կախված չէ. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐԵՄՆԵՊՐԵՍ: Հայ-թուրքական սահամանի բացումը Հայաստանից կախված չէ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է «Ռոսիա սեգոդնյա»-ին «Sputnik Արմենիա»-ի համար տված հարցազրույցում` անդրադառնալով այն հարցին, թե հնարավորություն կա՞ բարելավելու Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունները:
«Ցավոք, այդ հարցը նույնպես պետք է ուղղվի ոչ ինձ: Դեռ 2008 թ. մենք թուրքերին առաջարկեցինք հանրայնացնել այն բանակցային գործընթացը, որը դանդաղ էր առաջ գնում, և արդեն 2009 թ. հանգեցինք երկու արձանագրությունների ստորագրմանը։ Մենք Ցյուրիխում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ երկրների երեք արտգործնախարարների ներկայությամբ ստորագրեցինք այդ երկու արձանագրությունները, բայց դժբախտաբար, որոշ ժամանակ անց պարզ դարձավ, որ թուրքերը պատրաստ չեն վավերացնել արձանագրությունները և փաստացի պատրաստ չեն հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ առանց նախապայմանների։ Նրանք սկսեցին նախապայմաններ առաջադրել՝ Հայաստանը թող համոզի Լեռնային Ղարաբաղին, որ Ադրբեջանին հանձնեն թեկուզ մեկ, ինչպես իրենք էին ասում՝ «բռնազավթված» շրջան։ Այսինքն, անվտանգության գոտու մի մասը։ Այդ ժամանակ թուրքերը պատրաստ կլինեն հարաբերություններ հաստատել, բացել սահմանը։ Քանի որ մենք պայմանավորվել ենք, և երկու արձանագրությունների փաստաթղթերում հստակ գրանցված է, որ հարաբերություններ ենք հաստատում առանց նախնական պայմանների, այդ ժամանակ մենք ասացինք. «Կներեք, այդ մասին կարելի էր խոսել մինչև ստորագրումը, այսինքն, բանակցային գործընթացի ժամանակ»»,-ասել է ՀՀ նախագահը:
Նրա խոսքով, դրանից հետո Հայաստանը Թուրքիայի հետ որևէ հարաբերություններ չունի։ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ եթե հանդիպում է լինում միջազգային համաժողովների ընթացքում, բարևում են միմյանց և վերջ։ Լրագրողի այն դիտարկմանը, թե ամեն դեպքում պետք է առաջ շարժվել, նախագահը դրական է արձագանքել:
«Իհարկե, իսկ ուրիշ ի՞նչ անել, ասեք։ Այո, մինչև 2009 թվականը մեր մի քանի բարեկամները խոսում էին այն մասին, որ մենք ունենք ցեղասպանության բարդույթ, որ մենք ուղղակի չենք ցանկանում ինչ-որ հարաբերություններ հաստատել թուրքերի հետ, քանի դեռ նրանք չեն ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը։ Բայց մենք գնացինք դրան։ Դուք հասկանում եք այն ժամանակ իմ վիճակը, երբ ես շրջեցի գրեթե ամբողջ աշխարհով` հանդիպելով հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ։ Փարիզում, Նյու Յորքում, Լոս Անջելեսում, Բեյրութում Հայաստանի նախագահի դեմ հազարավոր հայազգի քաղաքացիներ են դուրս գալիս և բողոքում, պահանջում են չստորագրել այդ արձանագրությունները։ Ես աշխատում էի, համոզում, խնդրում։ Արդյունքում ստորագրեցինք, բայց նրանք իրենց պարտավորությունները չեն կատարում։ Էլ ի՞նչ անել։ Տեղի տալ և ասել. «Այո, եկեք անվտանգության գոտին հանձնենք Ադրբեջանին», իսկ Թուրքիան կբացի սահմանները։ Իսկ հետո՞։ Երեք ամիս, մեկուկես տարի, երեք տարի հետո կլինի ինչ-որ հակամարտություն, կրկին կփակի։ Դա կախված չէ մեզանից։ Ես միշտ ասում եմ, որ ցանկացած հարսանիք և ընտանիքի ստեղծում պահանջում է երկուսի համաձայնությունը։ Այստեղ չի կարելի ասել, որ հարցը 50 տոկոսով լուծված է, դա այդ դեպքը չէ։ Այդ առումով մեզանից ոչինչ կախված չէ»,-հավելել է Հայաստանի ղեկավարը։

Opening of Armenian-Turkish border doesn’t depend on Armenia – President Sargsyan
YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. Opening of the Armenian-Turkish border does not depend on Armenia, President Serzh Sargsyan said in an interview to Sputnik Armenia, speaking about the question whether there is an opportunity to improve the relations of Armenia and Turkey.
“Unfortunately, this question also must be addressed not to me. Back in 2008, we proposed Turkey to make the negotiations process public, which was proceeding slowly, and in 2009 we reached the signing of the two protocols. In the presence of foreign ministers of three permanent member states of the UN Security Council, we signed these two protocols in Zurich, but regretfully, some time later it became clear that Turkey is not ready to ratify the protocols and actually are not ready to establish relations with Armenia without pre-conditions. They began propounding preconditions – let Armenia convince Nagorno Karabakh, that it surrenders even only one, as they put it “occupied” region. Meaning, a part of the security zone. At that time, the Turks will be ready to establish relations, open the border. Since we agreed, and it is clearly stated in the two protocols, that we are establishing relations without preliminary conditions, at that time we said: “Sorry, that could have been spoken about prior to the signing, that is, during the negotiations process”, the President said.
According to him, after that Armenia has no relations whatsoever with Turkey. Serzh Sargsyan noted that if they meet during international conferences, they only greet each other.
The President responded positively to the reporter’s observation that in any case it is necessary to move forward.
“Of course, what else to do, tell me. Yes, until 2009 several of our friends were speaking about the fact that we have the Genocide issue, that we simply do not want to establish any relations with the Turks, as long as they haven’t recognized the Armenian Genocide. But we went for it. Can you understand my situation at that time, when I toured almost the entire world, meeting with representatives of the Armenian Diaspora?
Thousands of Armenians are protesting against the president of Armenia in Paris, New York, Los Angeles, Beirut, demanding not to sign those protocols. I was working, convincing, asking. As a result, we signed, but they are not realizing their obligations. What else to do? Yield and say : “Yes, let’s surrender the security zone to Azerbaijan”, and Turkey will open the borders. And then? Three months, 1 and a half year, three years later some conflict will happen, and it will close it again. It doesn’t depend on us. I always say, any wedding and creating of a family requires the agreement of the two. Here you can’t say, that the issue is solved 50%, this isn’t the case. In this regard nothing depends on us”, President Sargsyan said.