100-ից ավելի ընտանիքներ են վերադարձել Հալեպի՝ ահաբեկիչներից ազատագրված շրջան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի բնակիչները վերադառնում են ազատագրված շրջաններ, ռուսական Հաշտեցման կենտրոնը նրանց մթերքներ Է մատակարարում եւ հետեւում Է, թե մարդիկ Էլ ինչի կարիք ունեն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին:
Երբ երբեմնի ամենահարուստ շրջաններից մեկը՝ Բենի Զեյդ, եկան զլինյալները, գրեթե 70 հազար բնակիչներ փրկվեցին փախուստով: Այժմ արդեն վերադարձել են ավելի քան 100 ընտանիքներ: Ֆաթիման իր ամուսնու՝ Մուհամեդի հետ մի քանի տարի ապրում Էր փախստականների ճամբարներում, բայց այժմ վերադարձել Է:
«Նրանք գողացել են ամեն ինչ. թե՛ հեռուստացույցը, թե՛ կահույքը եւ թե՛ գորգերը: Մեզ մոտ ոչինչ չի մնացել՝ մերկ պատերն են: Կյանքն ստիպված պետք Է սկսենք զրոյից»,- գանգատվում Է Ֆաթիման: Նրա որդիները ծառայում են սիրիական բանակում»,- ասում Է Մուհամեդը:
Նախքան պատերազմը Բենի Զեյդում տասնյակ տեքստիլ ֆաբրիկաներ կային, որտեղ արտադրում Էին ամբողջ աշխարհում հայտնի գործվածքներ, հագուստ եւ կոշիկ: Երեք տարում զինյալները տարել են գրեթե բոլոր մանածագործական հաստոցները, արտադրամասերը վերասարքավորել զինամթերքի արտադրության համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Более 100 семей вернулись в освобожденный от террористов район Алеппо
Жители Алеппо возвращаются восвобожденные районы, российский Центр попримирению доставляет продукты имониторит, вчем еще нуждаются люди, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Когда внекогда один избогатейших районов— Бени-Зейд— пришли боевики, почти 70 тысяч местных жителей спаслись бегством. Сейчас уже вернулись более 100 семей. Фатима вместе сосвоим мужем Мухаммедом несколько лет жили влагерях беженцев, нотеперь вернулась.
"Они украли все: ителевизор имебель иковры. У нас ничего неосталось— голые стены. Жизнь придется начинать снуля",— снадеждой вголосе сетует Фатима. Ее сыновья служат всирийской армии ",— говорит Мухаммед.
До войны вБени-Зейд располагались десятки текстильных фабрик, где производили известные вовсем мире ткани, одежду иобувь. За три года боевики вывезли почти все ткацкие станки, переоборудовали цеха подпроизводство боеприпасов.