Պորոշենկոն հայտարարագրել է ավելի քան 100 ընկերություն
ԵՐԵՎԱՆ, ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն տարբեր երկրներում 104 ընկերությունների սեփականատեր Է: Այս տվյալները բովանդակում Է նրա Էլեկտրոնային հայտարարագիրը, որը հոկտեմբերի 30-ին հրապարակվել Է Ուկրաինայի՝ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ազգային գործակալության կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Փաստաթղթից հետեւում Է, որ 2015 թվականին նախագահն ստացել Է ավելի քան 62 միլիոն գրիվնայի (շուրջ 2,5 միլիոն դոլարի) միագումար եկամուտ:
Պորոշենկոն Facebook-ի իր Էջում գրել Է, որ բոլոր ընկերություններն ստեղծվել են այն ժամանակ, երբ ինքն զբաղվում Էր գործարարությամբ, իսկ թանկարժեք շարժական եւ անշարժ գույքը՝ բնակարանները, հողամասերը, ավտոմոբիլները, նկարները, կանանց զարդերը, գնվել են մինչեւ նախագահ ընտրվելը:
Նաեւ նախագահը հայտարարագրել Է ավելի քան 26 միլիոն դոլար, կես միլիոն գրիվնա (շուրջ 20 հազար դոլար) եւ 14 հազար եվրո բանկային հաշիվներում:
Բացի դրանից, նախագահը եւ նրա ընտանիքը Կիեւի մերձակայքում ունեն տուն 30 միլիոն գրիվնա (շուրջ 1,2 միլիոն դոլար) արժողությամբ, մի քանի հողամասեր եւ բնակարաններ, ինչպես նաեւ հանգստի հանգրվան Օդեսայի մարզում:

Порошенко задекларировал более 100 компаний
Президент Петр Порошенко является владельцем 104 компаний в разных странах. Такие данные содержатся в его электронной декларации, опубликованной в воскресенье на сайте украинского Национального агентства по борьбе с коррупцией,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Из документа следует, что за 2015 год президент получил более 62 млн гривен (около 2,5 млн долларов) совокупного дохода.
Порошенко на своей странице в Facebook написал, что все компании созданы в то время, когда он занимался бизнесом, а все ценное движимое и недвижимое имущество - жилье, земельные участки, автомобили, картины, женские украшения - было куплено до избрания президентом.
Также президент задекларировал более 26 млн долларов, полмиллиона гривен (около 20 тысяч долларов) и 14 тыс евро на банковских счетах.
Кроме того, президент и его семья владеют домом под Киевом стоимостью 30 млн гривен (около 1,2 млн долларов), несколькими земельными участками и квартирами, а также базой отдыха в Одесской области.