Մեծ Բրիտանիայում 100-ամյա երկարակյացների ռեկորդային թիվ է արձանագրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայում, անցած տարվա արդյունքներով, 100-ամյա երկարակյացների ռեկորդային թիվ Է արձանագրվել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Միացյալ Թագավորության Ազգային վիճակագրական ծառայությունը:
Ընդամենը ներկայում Մեծ Բրիտանիայում ապրում են 14 հազար 570 հպատակներ, որոնք 100 եւ ավելի տարեկան են: Ընդ որում, 2002 թվականից մեկ դարի սահմանագիծը հաղթահարած բրիտանացիների թիվը կրկնակի մեծացել Է:
«Միացյալ Թագավորությունում ապրում Է 90 եւ ավելի բարձր տարիքի ավելի քան կես միլիոն մարդ: Այս տարիքային խմբում հարյուր տղամարդուն բաժին Է ընկնում 240 կին»,-նշել են Ազգային վիճակագրական ծառայության մասնագետները:
Վերջին տասնամյակի ընթացքում երկու անգամ ավելացել Է 105-ից բարձր տարիքի բրիտանացիների թիվը, եւ այժմ նրանք 850 հոգի են:
Վերջին միտումները խոսում են այն մասին, որ Մեծ Բրիտանիայում ակտիվորեն Է ընթանում բնակչության ծերացման գործընթացը: 1974 թվականից բրիտանացիների միջին տարիքը 33,9-ից աճել Է մինչեւ 40 տարի: Այդուհանդերձ, ներգաղթի մակարդակի սրընթաց աճի ֆոնին Միացյալ Թագավորության բնակչությունն այս տարի առաջին անգամ գերազանցել Է 65 միլիոնը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Рекордное число 100-летних долгожителей отмечено в Великобритании
Рекордное число 100-летних долгожителей было зафиксировано в Великобритании по итогам прошлого года. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс,об этом сообщила Национальная статистическая служба (НСС) Соединенного Королевства.
Всего на данный момент в Великобритании проживают 14,57 тыс. подданных, которым исполнилось 100 лет и более. При этом с 2002 года число британцев, преодолевших вековой рубеж, увеличилось в два раза. "В Соединенном Королевстве проживают более полумиллиона человек в возрасте 90 лет и старше. На сотню мужчин в этой возрастной группе приходится 240 женщин", - отметили специалисты НСС.
В два раза за последнее десятилетие выросло число британцев, кто старше 105 лет, и сейчас их насчитывается 850 человек.
Последние тенденции говорят о том, что в Великобритании активно идет процесс старения населения. С 1974 года средний возраст британца вырос с 33,9 до 40 лет. Тем не менее на фоне стремительного роста уровня иммиграции население Соединенного Королевства в этом году впервые превысило 65 млн человек.