ԻՊ-ն քիմիական զենք Է օգտագործել Մոսուլի մերձակայքում. Վաշինգտոն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի մի շարք երկրներում արգելված «Իսլամական պետություն» խմբավորման ջիհադականներն Իրաքի Մոսուլ քաղաքի մերձակայքում քիմիական զենք են օգտագործել ամերիկյան զորքերի դեմ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ԱՄՆ-ի զինվորական հրամանատարությունը:
Ինչպես նշված Է հաղորդագրության մեջ, մանանեխի գազով հրթիռն ընկել Է Քայարա ռազմակայանից մի երկու հարյուր մետր հեռավորության վրա: Ամերիկացի զինվորներից ոչ ոք չի տուժել:
Եթե հաղորդագրությունը հաստատվի, ապա հրթիռը կդառնա փաստաթղթերով հիմնավորված առաջին քիմիական զենքը, որը կիրառվել Է կոալիցիայի զորքերի դեմ:
Հրթիռի բեկորն այժմ ուղարկվել Է լաբորատորիա՝ լրացուցիչ անալիզի համար:
Մանանեխի գազը, որը նաեւ հայտնի Է որպես իպրիտ, կարող Է լուրջ վնաս պատճառել առողջությանը եւ մահվան հանգեցնել, քանի որ ախտահարում Է մաշկը, աչքերը եւ շնչուղիները:

Вашингтон: ИГ использовало химическое оружие под Мосулом
Джихадисты из запрещенной в ряде стран мира группировки "Исламское государство" использовали химическое оружие против американских войск под Мосулом в Ираке, сообщает военное командование США.
Как отмечается в сообщении, ракета с горчичным газом приземлилась в паре сотен метров от военной базы Кайара.
Никто из американских солдат не пострадал.
Если сообщение подтвердится, то эта ракета станет первым задокументированным химическим оружием, примененным против войск коалиции,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Фрагмент ракеты теперь отправлен в лабораторию для дополнительного анализа.
Горчичный газ, также известный как иприт, может причинить серьезный вред здоровью и смерть, поскольку поражает кожу, глаза и дыхательные пути.