Անհայտ անձինք հարձակում են գործել Կիևում Ռուսաստանի դեսպանատան վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շուրջ 20 ծայրահեղականներ հարձակվել են Կիևում Ռուսաստանի դեսպանատան վրա: Նրանք դեսպանատան տարածք են նետել ծխարձակ պայթուցիկներ: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «ՏԱՍՍ» գործակալությանը:
Գործակալության աղբյուրը հայտնել է, որ գիշերը ժամը 1-ին անհայտ անձինք դեսպանատան տարածք են նետել պայթուցիկներ, ինչպես նաև այդ ուղղությամբ կրակ են բացել`կիրառելով հրավառության սարքեր: Կրակոցները ուղղված են եղել դիվանագիտական առաքելություն իրականացնող շենքին:
Դեսպանատունը ճշտել է, որ տեղի ոստիկանությունը չի ձերբակալել հարձակում գործած անձանց: Այդուհանդերձ, տեղի լրատվամիջոցները հաղորդում են, որ ոստիկանությունը փաստի վերաբերյալ ճշտումներ է կատարում, դեպքի հետ կապված նյութերն արձանագրված են:

Russian MFA checks Ukrainian media reports about attack on Russian Embassy in Kiev
YEREVAN, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS. The Russian Foreign Ministry does not confirm or deny Ukrainian media reports claiming that a group of young people threw firecrackers at the building of the Russian Embassy in Kiev, “Armenpress” reports, citing TASS.
"The information is being checked," the Russian Foreign Ministry told TASS on Saturday.
According to the Ukrainian online portal "Strana.ua" citing eyewitnesses, a group of unidentified persons threw firecrackers at the Russian Embassy in Kiev at around 1am. There were no policemen at the site.
Kiev earlier said it cannot guarantee security of diplomatic missions during the elections to the Russian State Duma on September 18. Commenting on this, Kremlin spokesman Dmitry Peskov said that Ukraine is obliged to ensure security in accordance with the Vienna Convention on Diplomatic Relations. Peskov noted that voting will be organized at the diplomatic missions because Russian citizens work there, and that Ukrainian authorities cannot impede this.