Արցախի հարցը ռազմական ճանապարհով լուծող ուժ աշխարհում գոյություն չունի. Սերժ Սարգսյանի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության տոնի առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում մասնավորապես ասված է.
Շնորհավորում եմ ձեզ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության 25-ամյակի առթիվ:
1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ը հայոց նորագույն պատմության փառահեղ էջն է: Քառորդ դար առաջ արցախահայությունը կատարեց իր անբեկանելի ընտրությունը: Այդ բախտորոշ քայլը գիտակցված էր և իմաստավորված: Այդ ընտրությամբ, այդ կամքով ու վճռականությամբ ստույգ մահվան անդունդի եզրից դեպի կյանք և դեպի ազատություն վերադարձավ հայության ամենավտանգված հատվածը՝ արցախահայությունը:
Դուք կռվեցիք և հաղթեցիք անհավասար պատերազմում: Դուք կառուցեցիք մի պետություն և հասարակություն, որն ազատ է ինչպես երբևէ: Դուք ստեղծեցիք բանակ, որն ամուր է և մարտունակ ինչպես երբևէ: Դուք ավերակներից բարձրացրիք մի երկրամաս, որ երբևէ այսքան խնամված ու գեղեցիկ չի եղել: Դուք ապացուցեցիք ինքներդ ձեզ, ողջ հայությանը և աշխարհին, որ ազատ Արցախը ոչ միայն կենսունակ է, այլև ունի բազմակողմանի զարգացման մեծ ներուժ:
Իհարկե, այդ ներուժը դեռ ամբողջությամբ չի իրացվել: Իհարկե, դեռ շատ անելիքներ ունենք և՛ Արցախում, և՛ Հայաստանում: Եվ իհարկե, անելու ենք մեր անելիքը: Անելու ենք համայն հայության ջանքերով: Անելու ենք ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների և մարտահրավերների:
Անցած ապրիլի ռազմական գործողությունները ևս մեկ անգամ, կարելի է ասել՝ մի ավելորդ անգամ, ապացուցեցին, որ թշնամին մեծ կորուստներով հետ է շպրտվելու, եթե փորձի ռազմական ճանապարհով հարց լուծել: Ապացուցեցին, որ Արցախի հարցը ռազմական ճանապարհով լուծող ուժ աշխարհում գոյություն չունի: Գոյություն չունի, որովհետև դուք կաք, որովհետև դուք հավատարիմ եք 25 տարի առաջ կատարած ձեր ընտրությանը: Չկա՛ ռազմական ճանապարհ: Կա քաղաքակա՛ն ճանապարհ:
Այսօր՝ այս նվիրական օրը, կրկին ասում եմ ձեզ. ինչպես երեկ, ինչպես այսօր, այնպես էլ վաղը դու՛ք եք որոշում ձեր ճակատագիրը: Արցախի լուսավոր ապագայի նկատմամբ մենք կասկածներ չունենք:

“No force in the world is capable of solving Nagorno Karabakh issue through military means” – President Sargsyan’s message on NKR Independence Day
YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan sent a congratulatory message on the occasion of Nagorno Karabakh Independence Day, press service of the Presidential administration informed “Armenpress”.
I congratulate you on the occasion of the 25th anniversary of independence of the Republic of Nagorno Karabakh.
September 2, 1991 opened a glorious page in the modern history of the Armenian nation. A quarter of a century ago, the Armenians of Nagorno Karabakh made their irrevocable choice. That critical step was conscientious and deliberate. That choice, that will and determination brought back from the brink of a deadly precipice to life and freedom the most endangered part of the Armenian nation – the Armenians of Nagorno Karabakh.
You fought and won in the unequal war. You built a state and society which are free as never before. You created an army which is strong and combat ready as never before. You raised from the ashes a piece of land which never before was so cultivated and beautiful. You proved to yourselves, to the entire Armenian nation, and the world that the free Nagorno Karabakh is not only viable but also possesses a huge potential for development.
There is no doubt that the potential has not been fully utilized yet. There is no doubt that there is still much to be done in NKR and in Armenia. And there is no doubt that we will fulfill our task. We will do it through the efforts of the entire Armenian nation. We will do it despite all difficulties and challenges.
Last April’s military actions once again or rather once more proved that if the enemy tries to solve the problem through military means, he will be thrown back with losses. It proved that no force in the world is capable of solving the Nagorno Karabakh issue through military means. There is no such force because you live, because you are true to the choice you made 25 years ago. There is no military solution; solution is political.
Today, on this memorable day, I tell you once again: just as yesterday and today, tomorrow too you will decide your own destiny. We have no doubts about NKR’s bright future.