Արցախի հարցը ռազմական ճանապարհով լուծող ուժ աշխարհում գոյություն չունի. Սերժ Սարգսյանի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության տոնի առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում մասնավորապես ասված է.
Շնորհավորում եմ ձեզ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության 25-ամյակի առթիվ:
1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ը հայոց նորագույն պատմության փառահեղ էջն է: Քառորդ դար առաջ արցախահայությունը կատարեց իր անբեկանելի ընտրությունը: Այդ բախտորոշ քայլը գիտակցված էր և իմաստավորված: Այդ ընտրությամբ, այդ կամքով ու վճռականությամբ ստույգ մահվան անդունդի եզրից դեպի կյանք և դեպի ազատություն վերադարձավ հայության ամենավտանգված հատվածը՝ արցախահայությունը:
Դուք կռվեցիք և հաղթեցիք անհավասար պատերազմում: Դուք կառուցեցիք մի պետություն և հասարակություն, որն ազատ է ինչպես երբևէ: Դուք ստեղծեցիք բանակ, որն ամուր է և մարտունակ ինչպես երբևէ: Դուք ավերակներից բարձրացրիք մի երկրամաս, որ երբևէ այսքան խնամված ու գեղեցիկ չի եղել: Դուք ապացուցեցիք ինքներդ ձեզ, ողջ հայությանը և աշխարհին, որ ազատ Արցախը ոչ միայն կենսունակ է, այլև ունի բազմակողմանի զարգացման մեծ ներուժ:
Իհարկե, այդ ներուժը դեռ ամբողջությամբ չի իրացվել: Իհարկե, դեռ շատ անելիքներ ունենք և՛ Արցախում, և՛ Հայաստանում: Եվ իհարկե, անելու ենք մեր անելիքը: Անելու ենք համայն հայության ջանքերով: Անելու ենք ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների և մարտահրավերների:
Անցած ապրիլի ռազմական գործողությունները ևս մեկ անգամ, կարելի է ասել՝ մի ավելորդ անգամ, ապացուցեցին, որ թշնամին մեծ կորուստներով հետ է շպրտվելու, եթե փորձի ռազմական ճանապարհով հարց լուծել: Ապացուցեցին, որ Արցախի հարցը ռազմական ճանապարհով լուծող ուժ աշխարհում գոյություն չունի: Գոյություն չունի, որովհետև դուք կաք, որովհետև դուք հավատարիմ եք 25 տարի առաջ կատարած ձեր ընտրությանը: Չկա՛ ռազմական ճանապարհ: Կա քաղաքակա՛ն ճանապարհ:
Այսօր՝ այս նվիրական օրը, կրկին ասում եմ ձեզ. ինչպես երեկ, ինչպես այսօր, այնպես էլ վաղը դու՛ք եք որոշում ձեր ճակատագիրը: Արցախի լուսավոր ապագայի նկատմամբ մենք կասկածներ չունենք:

Нет той силы, которая решила бы вопрос Арцаха военным путем: Поздравительное послание Сержа Саргсяна
Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание по случаю Дня независимости НКР. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Армении. В послании, в частности, сказано:
Поздравляю вас с 25-летием независимости НКР.
2-го сентября 1991 года состоялась славная страница новейшей армянской истории. Четверть века назад арцахцы сделали свой непререкаемый выбор. Этот судьбоносный шаг был осознан и осмыслен. Этот выбор вернул к жизни и свободе наиболее подверженный опасности сегмент армянства – арцахцев, стоявших на краю пропасти.
Вы воевали и победили в неравной войне. Вы построили государство и общество, которые свободны - как никогда. Вы создали армию, которая крепка и боеспособна - как никогда. Вы подняли из руин край, который никогда еще не был столь красив и ухожен. Вы доказали себе, армянству и миру, что свободный Арцах не только жизнеспособен, но и имеет разносторонний потенциал для развития.
Конечно, этот потенциал не реализован до конца. Многое еще предстоит сделать - и в Арцахе, и в Армении. Конечно, мы сделаем это. Сделаем усилиями всего армянства, наперекор всем трудностям и вызовам.
Военные действия в апреле лишний раз доказали, что если будет попытка решить вопрос Арцаха военным путем, то противник будет отброшен с большими потерями. Было доказано, что нет той силы, которая решила бы вопрос Арцаха военным путем. Ее нет, поскольку есть вы, поскольку вы верны выбору, сделанному вами 25 лет назад. Военного пути нет. Есть путь политический.
Сегодня – в этот важный день, снова я говорю вам: как вчера, как сегодня, так и завтра – вы решаете свою судьбу. Мы не сомневаемся в светлом будущем Арцаха.