Պորոշենկոն հանձնարարել է հեռախոսազրույցներ նախաձեռնել Պուտինի, Տուսկի, Մերկելի, Օլանդի, Բայդենի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հանրապետության ԱԳ նախարարությանը հանձնարարել Է հեռախոսազրույց կազմակերպել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ՝ Ղրիմում տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է ուկրաինական պետության ղեկավարի կայքում:
Բացի այդ, Պորոշենկոն Ղրիմում տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո մտադիր Է բանակցություններ անցկացնել Գերմանիայի ու Ֆրանսիայի ղեկավարության հետ եռակողմ «նորմանդական ձեւաչափով», ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենի եւ Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի հետ:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահը ցուցում Է տվել՝ ուժեղացված մարտական պատրաստության վիճակի բերել երկրի զինված ուժերի բոլոր ստորաբաժանումները Ղրիմի հետ սահմանում եւ Դոնբասում:
Օգոստոսի 10-ին ՌԴ Անվտանգության համերկրյաին ծառայությունը հայտարարել Է Ղրիմում ահաբեկչական գործողությունների կանխման մասին, որոնք պատրաստվել Էին ՈՒկրաինայի պաշտպանության նախարարության հետախուզության գլխավոր վարչության կողմից: Թերակղզում ուժեղացված են անվտանգության միջոցները, ինչպես նաեւ անցագրային ռեժիմը Ուկրաինայի հետ սահմանում:
Ինչպես նշում Է ՌԻԱ Նովոստին, Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել Է, որ նման պայմաններում «նորմանդական ձեւաչափով» հանդիպելն անիմաստ Է:

"The Foreign Ministry has to organize phone conversations with the leadership of Germany and France in a trilateral Normandy format and invite for the conversation US Vice President Joe Biden, European Council President Donald Tusk and initiate a conversation with Russian President Putin," the statement said.
Poroshenko has also ordered Foreign Minister Pavel Klimkin to ask the OSCE Special Monitoring Mission to Ukraine to increase the number of monitors on the border with Crimea and also instruct the chief of Ukraine’s mission to the United Nations to hold consultations in the UN Security Council.
Earlier in the day Poroshenko ordered all units on the border with Crimea and on the contact line in Donbass to be at the highest level of combat readiness.
Russia’s Federal Security Service (FSB) said on Wednesday it has foiled terrorist attacks in Crimea plotted by Ukraine’s Defense Ministry’s main intelligence directorate. A group of saboteurs was spotted in the small hours of August 7 near the city of Armyansk, close to the border with Ukraine. Two Russian servicemen were killed in an operation to detain the terrorists. The aborted terror attempts were designed to target Crimea’s critical infrastructure and life support facilities, the FSB said.
Russian President Vladimir Putin has described as silly and criminal the Ukrainian special services’ attempt at an act of sabotage in Crimea. The real purpose was to distract attention from Ukraine’s internal problems, he added.