Սիցիլիայի Կոռլեոնե քաղաքի կառավարությունն արձակվել Է մաֆիայի հետ կապերի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի իշխանությունները որոշում են կայացրել արձակել Սիցիլիայի Կոռլեոնե քաղաքի մունիցիպալ վարչակազմը՝ մաֆիայի հետ քաղաքի ղեկավարության կապերի կասկածների պատճառով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Այժմ քաղաքն ուղղակիորեն կկառավարվի Իտալիայի ներքին գործերի նախարարության կողմից:
Սա առաջին դեպքն Է, երբ Հռոմը Կոռլեոնեում արձակում Է քաղաքի կառավարությունը:
Այս շաբաթ ավելի վաղ որոշումներ Էին կայացվել Իտալիայի Արցանո, Բովալինո եւ Տրոպեա քաղաքների վարչակազմերի արձակման մասին, որոնց նույնպես կասկածում են մաֆիական կառույցների հետ կապերի մեջ:
Կոռլեոնե քաղաքը հայտնի Է, ամենից առաջ, որպես դոն Վիտո Կոռլեոնեի՝ Մարիո Պյուզոյի «Կնքահայրը» վեպի եւ Ֆրենսիս Ֆորդ Կոպոլայի համանուն ֆիլմի մտացածին գործող անձի հայրենիք:
Կոռլեոնեում են ծնվել սիցիլիական մաֆիայի նաեւ իրական պարագլուխներ Սալվատորե Ռիինան եւ Բեռնարդո Պրովենցանոն:

Правительство города Корлеоне распущено из-за связей с мафией
Власти Италии приняли решение распустить муниципальную администрацию сицилийского города Корлеоне из-за подозрений в связях городского руководства с мафией.
Теперь город будет управляться напрямую министерством внутренних дел Италии.
Это первый случай, когда Рим распускает городское правительство в Корлеоне,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Ранее на этой неделе были приняты решения о роспуске администраций в итальянских городах Арцано, Бовалино и Тропеа, которые также подозреваются в связах с мафиозными структурами.
Город Корлеоне известен, прежде всего, как родина дона Вито Корлеоне, вымышленного персонажа романа Марио Пьюзо "Кресный отец" и одноименного фильма Френсиса Форда Копполы.