ԱՄՆ Սենատի հատկացումների հանձնաժողովն առաջարկել է 24.1 մլն դոլարի աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 30, ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Սենատի հատկացումների հանձնաժողովը, հետեւելով սենատոր Մարկ Քրքի օրինակին, բարձրաձայնել է Լեռնային Ղարաբաղին տրամադրվող շարունակական աջակցության մասին: Այն իրենից ներկայացնում է ծրագիր, որի շրջանակում մարդասիրական օգնություն է տրամադրվել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին դեռեւս 1998 թվականից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին տեղեկացրել է Ամերիկայի հայ դատի հանձնախումբը:
Սենատը միեւնույն ժամանակ առաջարկում է աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանում սիրիահայ փախստականներին:
«Մենք խիստ գնահատում ենք սենատոր Քրքի ջանքերն` ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի, ինչպես նաեւ փախստականների աջակցությանը եւ սպասում Սենատի եւ Ներկայացուցիչների պալատի ղեկավարների հետ աշխատանքին` Ղարաբաղի տրամադրվող գումարի չափը ավելացնելու եւ ապահովելու վերականգնողական ծրագրերի իրականացումը: Նաեւ ողջունում ենք Սենատի դիրքորոշումը Հայաստանում փախստականներին աջակցություն ցուցաբերելու անհրաժեշտության վերաբերյալ, որը կօգնի Հայաստանին արդյունավետ կերպով կազմակերպել այդ անցումային շրջանը Սիրիայից եւ Իրաքից եկող փախստականների համար»,- նշել է հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Սենատի հատկացումների հանձնաժողովն առաջարկել է Հայաստանին տրամադրել 24.1 մլն դոլարի, իսկ Ադրբեջանին` 10.9 մլն դոլարի աջակցություն:

Комитет по ассигнованиям Сената США предложила оказать Армении помощь в размере 24.1 млн долларов
Комитет по ассигнованиям Сената США, последовав примеру сенатора Марка Кирка, поднял вопрос о помощи НКР. Это программа, по которой гуманитарная помощь НКР оказывается еще с 1998 года. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает комитет Айдата США.
В то же время Сенат предложил оказать адресную помощь беженцам из Сирии, которые находятся в Армении.
«Мы высоко ценим усилия сенатора Марка Кирка, направленные на оказание гуманитарной помощи НКР, а также беженцам-сирийским армянам, и ожидаем сотрудничества с Сенатом и Палатой представителей по вопросу увеличения помощи НКР, чтобы обеспечить программы по восстановительным работам. Мы приветствуем позицию Сената по оказанию помощи беженцам-сирийским армянам, что поможет Армении организовать их жизнеобеспечение в переходный период»,- сказал директор комитета Айдата США Арам Амбарян.
Комитет по ассигнованиям Сената США предложила оказать Армении помощь в размере 24.1 млн долларов, а Азербайджану – в размере 10.9 млн долларов.