ՆՅՈՒ ԴԵԼԻ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը մեծապես կարևորում է հայկական գաղթօջախների հետ կապերի ամրապնդումն ու խորացումը, ինչի առթիվ դեռ 2022 թվականին կյանքի կոչվեց «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Հնդկաստանի կողմից ծրագրում ընդգրկված Անուշ Գասպարյանը հայտնեց, որ այդ նախաձեռնությունն ինքնին հիանալի փորձառություն է տվել մասնակիցներին՝ նրանց ընձեռելով մեծ հնարավորություններ՝ սերտ կապեր հաստատելու Հայաստանի հետ:
Ծրագիրը կազմակերպվել էր ՀՀ կառավարության կողմից՝ ի դեմս Սփյուռքի հանձնակատարի գրասենյակի, որն իր հերթին հետաքրքիր նախաձեռնության մասին ԱԳՆ-ի միջոցով տեղեկացրել էր ՀՀ դեսպանություններին: Վերջիններս էլ այդ մասին հայտնել էին իրենց տեղակայման երկրների հայկական համայնքներին: Հնդկաստանում ՀՀ դեսպանությունը երաշխավորել էր համայնքի ամենաակտիվ ներկայացուցիչներից մեկին՝ Անուշ Գասպարյանին:
«Հնդկաստանի մեր համայնքը ծրագրի միջոցով հնարավորություն ունեցավ ավելի հստակ կապեր հաստատել ոչ միայն պետական գերատեսչությունների, այլև մասնավոր կազմակերպությունների հետ և, անշուշտ, հնարավորություն տվեց ավելի ամուր կապեր հաստատել նաև հայկական սփյուռքի տարբեր գաղթօջախների հետ՝ իրականացնելով փոխանակման ծրագրեր և հաստատելով օգտակար ծանոթություններ հատկապես երիտասարդ և կարող ուժերի միջև: Այդ նախաձեռնությունը նաև լավ հնարավորություն է միավորելու մեր ազգին»,- ասաց Գասպարյանը:
Նա հավելեց, որ ի սկզբանե մեծ ուշադրություն է դարձվել այն հանգամանքի վրա, թե ծրագրի շահառուներն ինչ կարող են տալ իրենց համայնքներին և ինչպես կարող են կյանքի կոչել ծրագրի գաղափարները:
«Լինելով հնդկահայ համայնքում՝ ներսից բավականին քաջածանոթ եմ առկա խնդիրներին, հետևաբար դեռ այն ժամանակ առանձնացրել էի կարևոր կետերը, որպեսզի ծրագրին մասնակցելու միջոցով փորձեի դրանց համար գտնել համապատասխան լուծումներ: Նյու Դելիի հայկական համայնքը փոքրաթիվ է՝ սփռված ինչպես Հնդկաստանի մայրաքաղաքում, այնպես էլ արվարձաններում և հարակից նահանգներում, հետևաբար, համախմբման գործընթացը կապված է որոշակի դժվարությունների հետ»,- նշեց մեր զրուցակիցը:
Գասպարյանը տեղեկացրեց, որ իրենց ջանքերով Նյու Դելիում ստեղծվել է առցանց հայկական դպրոց, որը կարող է համախմբող դերակատարություն ունենալ: Այդ քայլը նույնպես դարձավ վերոհիշյալ ծրագրի կարևոր արդյունքներից մեկը:
Անդրադառնալով համայնքի առօրյա կյանքին՝ Գասպարյանը կարևորեց նաև իրենց կապը տեղի հայկական մշակութային կենտրոնի և հատկապես ՀՀ դեսպանության հետ: նա ընդգծեց, որ դեսպանությունը միշտ պատրաստակամ է լսել հայրենակիցների կողմից բարձրաձայնվող հարցերը և հնարավորության սահմաններում աջակցել նրանց, որպեսզի կյանքի կոչվեն առավել կարևոր նախագծերն ու լուծվեն մեր հայրենակիցներին հուզող խնդիրները:

Правительство Армении придает большое значение укреплению и углублению связей с армянской диаспорой, поэтому в 2022 году была запущена программа ”Молодой посол Диаспоры”.
В беседе с корреспондентом Арменпресс Ануш Гаспарян, включенная в программу от Индии, сказала, что сама инициатива дала участникам существенный опыт, предоставив им большие возможности для установления тесных связей с Арменией.
Организатором программы выступило правительство Армении в лице офиса Уполномоченного по Диаспоре, который, в свою очередь, через Министерство иностранных дел проинформировал армянские посольства об интересной инициативе. Посольства поделились этой идеей с армянскими общинами стран своей дислокации. Посольство РА в Индии выдвинуло кандидатуру одной из самых активных представителей общины Ануш Гаспарян.
“Благодаря программе наша община в Индии получила возможность установить более четкие связи не только с государственными ведомствами, но и с частными организациями и, конечно же, с различными общинами армянской диаспоры, реализуя программы обмена и устанавливая полезные знакомства друг с другом, особенно среди молодых и полных сил. Эта инициатива также является хорошей возможностью объединить наш народ", - сказала Гаспарян.
Она добавила, что с самого начала большое внимание было уделено тому, что бенефициары проекта могут дать своим сообществам и как они могут реализовать идеи программы.
“Находясь в индо-армянской общине, я изнутри достаточно хорошо знакома с существующими проблемами, поэтому уже тогда выделила важные моменты, чтобы попытаться найти для них соответствующие решения, участвуя в программе. Армянская община Нью-Дели небольшая по численности, разбросана как по столице Индии, так и по пригородам и соседним штатам, поэтому процесс консолидации связан с определенными трудностями", - отметила наша собеседница.
Гаспарян сообщила, что их усилиями в Нью-Дели создана армянская онлайн-школа, которая может сыграть объединяющую роль. Этот шаг также стал одним из важных результатов вышеупомянутого проекта.
Касаясь повседневной жизни общины, Гаспарян также отметила важность их связи с местным армянским культурным центром и особенно с посольством Армении. Она подчеркнула, что посольство всегда готово выслушать вопросы, поднятые соотечественниками, и в пределах возможностей поддержать их для претворения в жизнь важнейших проектов и решения существующих проблем.