Ռուսաստանում Վշտի օր է Հայրենական մեծ պատերազմում զոհվածների հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 75 տարի առաջ գերմանական զորքերն անցան ԽՍՀՄ-ի սահմանը եւ գրոհեցին խորհրդային զինված ուժերի վրա: Հայրենական մեծ պատերազմի 1418 օրվա ընթացքում զոհվեցին շուրջ 27 մլն խորհրդային քաղաքացիներ, որոնցից 18 միլիոնը՝ քաղաքացիական բնակչություն: Նրանց հիշատակին հունիսի 22-ը Ռուսաստանում հայտարարված է Հիշատակի եւ վշտի օր, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Հիշատակի եւ վշտի օրվա նախօրյակին ուշ երեկոյան ռուսաստանցիներն իրենց բնակարանների ու տների պատուհաններին մոմեր են վառում: «Հիշատակի մոմ» ակցիային, որն այս տարի անցկացվել է ութերորդ անգամ, մասնակցել է շուրջ մեկ միլիոն մարդ:
Հունիսի 22-ին Ռուսաստանի ամբողջ տարածքում խոնարհում են պետական դրոշները: Մշակույթի բոլոր հիմնարկներին, հեռուստաալիքներին եւ ռադիոկայաններին հանձնարարված է ծրագրերում չընդգրկել զվարճալի հաղորդումներ, ինչպես նաեւ գովազդ: Երկրի ղեկավարները հունիսի 22-ին Մոսկվայում սգո ծաղկեպսակներ կդնեն Անհայտ զինվորի շիրիմին: Տարածաշրջանում հանդիպումներ տեղի կունենան վետերանների հետ, կանցկացվեն այլ միջոցառումներ՝ նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմում զոհվածների հիշատակին, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

В День памяти и скорби россияне вспомнят о погибших в Великую Отечественную войну
75 лет назад германские войска перешли границу СССР и атаковали советские вооруженные силы. За 1418 дней Великой Отечественной войны погибли около 27 млн советских граждан, 18 млн из которых - гражданское население. В память о них 22 июня в России объявлен Днем памяти и скорби, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Поздним вечером накануне Дня памяти и скорби россияне в окнах своих квартир и домов зажигают свечи. В акции "Свеча памяти", которая прошла в этом году в восьмой раз, принимают участие порядка миллиона человек по всей стране. Непосредственно 22 июня на территории всей России приспускают государственные флаги. Всем учреждениям культуры, каналам телевидения и радиостанциям рекомендовано не включать в программу развлекательные передачи, а также рекламу. Руководители страны возложат в среду траурные венки к Могиле Неизвестного солдата в Москве. В регионах пройдут встречи с ветеранами и другие мероприятия, посвященные памяти погибших в годы Великой Отечественной войны.