Օլանդը եւ Պորոշենկոն քննարկել են «նորմանդական քառյակի» նոր գագաթնաժողովի անցկացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, ամփոփելով հունիսի 21-ին Փարիզում ՈՒկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի հետ կայացած հանդիպման արդյունքները, հայտարարել Է, որ «նորմանդական քառյակի» գագաթնաժողովը կարող Է կայանալ, եթե դրան պատրաստ լինի Ռուսաստանը:
«Ես, Պորոշենկոն եւ Մերկելը պատրաստ ենք դրան եւ, եթե պատրաստ լինի Պուտինը, ապա մենք «նորմանդական ձեւաչափի» նոր հանդիպում կնախապատրաստենք»,-ասել Է Ֆրանսիայի նախագահը:
Օլանդը նաեւ հնարավոր Է համարել ՌԴ-ի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների փուլ առ փուլ չեղարկումը՝ Մինսկի համաձայնությունների կատարման համեմատ: Պյոտր Պորոշենկոյի հետ համատեղ անցկացված մամուլի ասուլիսում նա նշել Է, որ կողմերն արդեն զգալի առաջընթացի են հասել Դոնբասի անվտանգության հարցերում:
«Անվտանգության առումով մենք զգալի տեղաշարժեր ենք տեսնում,-ասել Է Օլանդը:-Բայց առայժմ կատարված չԷ ընտրական օրենսդրության փոփոխման, ընտրությունների անցկացման եւ պատանդների ազատման պահանջը, այսինքն՝ Մինսկի համաձայնությունների ամբողջական փաթեթը դեռ պետք Է կատարվի», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. Normandy Four summit can take place in the event of Russia’s readiness, French President François Hollande said on June 21 following the meeting with his Ukrainian counterpart Petro Poroshenko, reports TASS.
“I, Poroshenko and Merkel are ready for that and inform that, if Putin is ready, we will prepare a new Normandy formatmeeting," he said.
According to Hollande,anti-Russian sanctions may be lifted step-by-step upon Minsk deal implementation.
He said the sides have already reached significant progress in the issues of security in Donbass. "As for security, we see significant changes," Hollande said, adding that the whole package of the Minsk agreements needs to be implemented.