Օլանդը եւ Պորոշենկոն քննարկել են «նորմանդական քառյակի» նոր գագաթնաժողովի անցկացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, ամփոփելով հունիսի 21-ին Փարիզում ՈՒկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի հետ կայացած հանդիպման արդյունքները, հայտարարել Է, որ «նորմանդական քառյակի» գագաթնաժողովը կարող Է կայանալ, եթե դրան պատրաստ լինի Ռուսաստանը:
«Ես, Պորոշենկոն եւ Մերկելը պատրաստ ենք դրան եւ, եթե պատրաստ լինի Պուտինը, ապա մենք «նորմանդական ձեւաչափի» նոր հանդիպում կնախապատրաստենք»,-ասել Է Ֆրանսիայի նախագահը:
Օլանդը նաեւ հնարավոր Է համարել ՌԴ-ի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների փուլ առ փուլ չեղարկումը՝ Մինսկի համաձայնությունների կատարման համեմատ: Պյոտր Պորոշենկոյի հետ համատեղ անցկացված մամուլի ասուլիսում նա նշել Է, որ կողմերն արդեն զգալի առաջընթացի են հասել Դոնբասի անվտանգության հարցերում:
«Անվտանգության առումով մենք զգալի տեղաշարժեր ենք տեսնում,-ասել Է Օլանդը:-Բայց առայժմ կատարված չԷ ընտրական օրենսդրության փոփոխման, ընտրությունների անցկացման եւ պատանդների ազատման պահանջը, այսինքն՝ Մինսկի համաձայնությունների ամբողջական փաթեթը դեռ պետք Է կատարվի», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Олланд: саммит "нормандской четверки" может состояться в случае готовности России
Саммит "нормандской четверки" может состоятся в случае готовности России. Об этом заявил во вторникпрезидент Франции Франсуа Олланд по итогам встречи с президентом Украины Петром Порошенко.
"Я и Порошенко, и (Ангела) Меркель готовы к тому и ставим в известность, что если будет готов (Владимир) Путин, то мы готовим новую встречу "нормандского формата", - сказал президент Франции.
Франсуа Олланд также считает возможным поэтапную отмену санкций против РФ по мере выполнения Минских соглашений. На совместной пресс-конференции с Петром Порошенко в Париже он отметил, что стороны уже достигли значительного прогресса в вопросах безопасности в Донбассе,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"В плане безопасности мы видим значительные сдвиги, - сказал Олланд. - Но пока не выполнено требование об изменении избирательного законодательства, проведении выборов и освобождении заложников, то есть полный пакет минских соглашений должен быть выполнен".