ԵՄ-ն մեկ տարով երկարացրեց Ղրիմի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ-ի Խորհուրդը 12 ամսով՝ մինչեւ 2017 թվականի հունիսի 23-ը երկարացրել Է Ղրիմի եւ Սեւաստոպոլի նկատմամբ սահմանված արգելիչ միջոցները Ռուսաստանի հետ Ղրիմի միավորումը չճանաչելու ռազմավարության շրջանակներում: Այդ մասին ասված Է ԵՄ-ի Խորհրդի տարածած հայտարարության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այդ միջոցների գործողությունը սահմանափակված Է միայն Ղրիմի եւ Սեւաստոպոլի տարածքով, եւ դրանք պարտադիր են ԵՄ-ի բոլոր քաղաքացիների եւ Եվրամիությունում հաստատված ընկերությունների համար»,-նշվում Է հայտարարության մեջ:
Պատժամիջոցները արգելում են Ղրիմի բոլոր ապրանքների ներմուծումը Եվրամիություն, եվրոպական որեւԷ ներդրում Ղրիմի տարածքում, ներառյալ այնտեղ անշարժ գույքի ձեռքբերումը, բիզնեսի ֆինանսավորումը, ծառայությունների տրամադրումը, օրինակ՝ տուրիստական: Արգելված Է եվրոպական նավերի մուտքը Ղրիմի նավահանգիստներ՝ բացառությամբ արտակարգ իրավիճակների:
Արգելված Է տրանսպորտի, հեռահաղորդակցությունների ոլորտի, Էներգետիկական սեկտորի, նավթարդյունահանման եւ նավթավերամշակման, բնական ռեսուրսների արդյունահանման բնագավառի ապրանքների եւ տեխնոլոգիաների արտահանումը Ղրիմ, արգելված Է նաեւ տեխնիկական ծառայությունների ցուցաբերումը այն ընկերություններին, որոնք աշխատում են այդ սեկտորներում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. The European Union extended for a year on Friday a ban on business dealings with the Black Sea peninsula of Crimea, Reuters reports.
The sanctions, now prolonged until June 23, 2017, prohibit imports of products from Crimea, any investment there, cooperation in tourism services as well as exports of some goods and services to the peninsula.
The EU is due next week to extend until the end of 2016 its broader economic sanctions on Russia over its role in the crisis in Ukraine.
The crisis in Ukraine has pushed relations between Moscow and the West to new lows, though the EU is looking to review its broader policy toward Moscow in the second half of the year.
Signs of a tentative thaw include a high-profile visit made by European Commission President Jean-Claude Juncker to Russia on Thursday.