ԵՄ-ն մեկ տարով երկարացրեց Ղրիմի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ-ի Խորհուրդը 12 ամսով՝ մինչեւ 2017 թվականի հունիսի 23-ը երկարացրել Է Ղրիմի եւ Սեւաստոպոլի նկատմամբ սահմանված արգելիչ միջոցները Ռուսաստանի հետ Ղրիմի միավորումը չճանաչելու ռազմավարության շրջանակներում: Այդ մասին ասված Է ԵՄ-ի Խորհրդի տարածած հայտարարության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այդ միջոցների գործողությունը սահմանափակված Է միայն Ղրիմի եւ Սեւաստոպոլի տարածքով, եւ դրանք պարտադիր են ԵՄ-ի բոլոր քաղաքացիների եւ Եվրամիությունում հաստատված ընկերությունների համար»,-նշվում Է հայտարարության մեջ:
Պատժամիջոցները արգելում են Ղրիմի բոլոր ապրանքների ներմուծումը Եվրամիություն, եվրոպական որեւԷ ներդրում Ղրիմի տարածքում, ներառյալ այնտեղ անշարժ գույքի ձեռքբերումը, բիզնեսի ֆինանսավորումը, ծառայությունների տրամադրումը, օրինակ՝ տուրիստական: Արգելված Է եվրոպական նավերի մուտքը Ղրիմի նավահանգիստներ՝ բացառությամբ արտակարգ իրավիճակների:
Արգելված Է տրանսպորտի, հեռահաղորդակցությունների ոլորտի, Էներգետիկական սեկտորի, նավթարդյունահանման եւ նավթավերամշակման, բնական ռեսուրսների արդյունահանման բնագավառի ապրանքների եւ տեխնոլոգիաների արտահանումը Ղրիմ, արգելված Է նաեւ տեխնիկական ծառայությունների ցուցաբերումը այն ընկերություններին, որոնք աշխատում են այդ սեկտորներում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ЕС продлил на год санкции против Крыма
Совет ЕС продлил на 12 месяцев - "до 23 июня 2017 года запретительные меры в отношении Крыма и Севастополя в рамках стратегии непризнания" присоединения Крыма к России. Об этом говорится в распространенном заявлении Совета ЕС.
"Эти меры ограничены в действии только территорией Крыма и Севастополя, и они обязательны для исполнения всеми гражданами ЕС и базирующихся в Евросоюзе компаниями", - отмечается в заявлении,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Санкции включают запрет на импорт в ЕС любых крымских товаров, любые европейские инвестиции на территории Крыма, включая приобретение там недвижимости, финансирование бизнеса, предоставление услуг, например туристических. Европейским судам запрещен вход в крымские порты за исключением экстренных ситуаций.
В Крым запрещен экспорт "товаров и технологий в области транспорта, телекоммуникаций, энергетического сектора, нефтедобычи и нефтепереработки, добычи природных ресурсов, запрещено также оказание любых технических услуг компаниям, работающим в этих секторах.