Հեղեղումից տուժած Թբիլիսիի կենդանաբանական այգին նվեր կստանա 100-ից ավելի կենդանիներ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիի կենդանաբանական այգին, որն անցյալ տարվա ամռանը լրջորեն տուժել Էր հեղեղումից, մինչեւ աշնան վերջը կհամալրվի աշխարհի տարբեր երկրներից բերված 100-ից ավելի կենդանիներով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է քաղաքապետարանը:
Գրեթե մեկ տարի Է անցել այն բանից, երբ Վրաստանի մայրաքաղաքը տարերային աղետի ենթարկվեց՝ կրելով մեծ վնասներ: Կարկուտով եւ քամով ուղեկցվող ուժեղ տեղատարափը Թբիլիսին պատուհասեց 2015 թվականի հունիսի 14-ի գիշերը: Տարերքի մոլեգնման հետեւանքով վնասվեցին բնակելի տներ, ճանապարհներ, ենթակառուցվածքի օբյեկտներ, ամենից շատ տուժեց մայրաքաղաքի կենդանաբանական այգու տարածքը. այն գրեթե ամբողջովին ավերվեց:
«Վերջերս Թբիլիսիի կենդանաբանական այգին համալրվեց 29 նոր կենդանիներով եւ թռչուններով, մինչեւ հունիսի 13-ը տարբեր երկրների կենդանաբանական այգիների օգնությամբ այստեղ որպես նվեր կբերվեն 46 կենդանիներ, իսկ ամռանը եւ աշնանը՝ 55»,-տեղեկացնում Է քաղաքապետարանը:
Նախքան տարերային աղետը կենդանաբանական այգում ապրում Էին 1115 բնակիչներ, այդ թվում՝ ձկներ ու սողուններ: Հունիսի 13-ի հեղեղման հետեւանքով սատկեց 281 կենդանի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Пострадавший от наводнения зоопарк Тбилиси получит более 100 животных
Тбилисский зоопарк, сильно пострадавший отнаводнения летом прошлого года, пополнится доконца осени более чем сотней животных изразных стран мира, сообщает мэрия города.
Почти год прошел после того, какстолица Грузии потерпела стихийное бедствие сбольшим ущербом. Сильный ливень сградом иветром прошел вТбилиси вночь на14 июня 2015 года. В результате разгула стихии были повреждены жилые дома, дороги, объекты инфраструктуры, территория столичного зоопарка пострадала больше всех— она была почти полностью разрушена,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Недавно тбилисский зоопарк пополнился 29 новыми животными иптицами, до13 июня припомощи зоопарков разных стран, втбилисском зоологическом парке появится дополнительно 46 животных вподарок, алетом иосенью— 55",— сообщает мэрия.
По данным ведомства, достихии взоопарке жили 1155 обитателей, среди них рыбы ипресмыкающиеся. В результате наводнения 13 июня, погибло 281 животное.