Հայաստանի եզդիների միությունը ողջունում է եզդիների ցեղասպանությունը դատապարտող նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի եզդիների միությունը ողջունում է Ազգային ժողովում «Հյուսիսային Իրաքում ԻՊ-ի կողմից եզդիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը դատապարտելու որոշման նախագիծ»-ը շրջանառության մեջ դնելը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Աշխարհի եւ Հայաստանի եզդիների միության նախագահ Ազիզ Թամոյանը:
«Ողջունելի է նման նախագիծը շրջանառության մեջ դնելը: Դա կարևոր քայլ է: Բոլոր փաստերը կան, թե ինչ է տեղի ունեցել, թե Իրաքում եզդիների հանդեպ ինչպիսի անմարդկային վերաբերմունք է դրսևորվել: Դա ցեղասպանություն է, և աշխարհը պետք է դատապարտի այն»,-ասաց Ազիզ Թամոյանը: Նա հույս հայտնեց, որ այլ երկրները նույնպես կհետևեն Հայաստանի օրինակին:
Ազիզ Թամոյանի խոսքով, իհարկե, դրական է նման նախագիծ շրջանառության մեջ դնելը, սակայն ակնկալում են, որ քննարկումներում կընդգրկվեն նաև իրենց մասնագետները, մասնավորապես, իրավաբան Հասան Թամոյանը, ում մոտ հավաքված են բոլոր տվյալները: Ազիզ Թամոյանը նշեց, որ այսօր էլ եզդիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքը շարունակվում է: Օրերս ծայրահեղականները 19 եզդի կանանց էին այրել:
Հայաստանի խորհրդարանն առաջիկայում կքննարկի Հյուսիսային Իրաքում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման կողմից եզդիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը դատապարտելու հարցը: Համապատասխան օրենսդրական նախաձեռնությունը խորհրդարանում շրջանառության մեջ է դրել ԲՀԿ առաջնորդ, ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը: «Բացի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներից, հայտարարության նախագծին միացել է նաև «Ժառանգություն» խմբակցությունից Թևան Պողոսյանը:

YEREVAN, JUNE 9, ARMENPRESS. Yazidi Union of Armenia welcomes the draft law condemning the genocide committed against the Yazidi people by the ISIS in the Northern Iraq which is going to be discussed in the National Assembly.
“We welcome this initiative. It is an important step. All facts exist of what had happened with Yazidis of Iraq, what inhuman attitude was shown against them. It is a genocide, and the world must condemn it”, Chairman of the Yazidi Union of Armenia Aziz Tamoyan said during an interview to “Armenpress”.
He expressed hope that other states also will follow Armenia’s example.
He said they expect the involvement of the Yazidi specialists, in particular, lawyer Hasan Tamoyan, who collected all facts, in the discussions of the draft law.
Aziz Tamoyan said today the inhuman attitude towards Yazidis still continues.
Recently, the extremists burned 19 Yazidi women.
Head of the “Prosperous Armenia” faction Naira Zaohrabyan made a proposal to the Armenian Parliament to condemn the genocide committed against the Yazidi people by the ISIS terrorist group in the Norther Iraq. Except from the “Prosperous Armenia” faction MPs, “Heritage” faction MP Tevan Poghosyan also joined this initiative.