Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Ռոբերտ Քոչարյանին փոխկապակցված ընկերությունների տնօրենների նկատմամբ
Դատախազը 2026 թվականի օգոստոսի 25-ին հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել հագուստի մանրածախ առևտրող զբաղվող «Գրիտտի» ՍՊ ընկերության գործող տնօրեն Ի.Հ.-ի, նույն ընկերության նախկին տնօրեն Հ.Մ.-ի, «PLAY CITY» ապրանքային նշանի ներքո գործող «ՖԱՍԹ ՔԱՐԹ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ա.Ա.-ի և «ԿԻՆԵՏԻԿ» ՓԲ ընկերության տնօրեն Կ.Ա.-ի նկատմամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելու համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը։
1. Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է, որ Ի.Հ.-ն 2018 թվականի մարտի 7-ից հանդիսանալով Երևանի Հյուսիսային պողոտա 3 («Ստեֆանո Ռիչի») և Թումանյան 12 հասցեներում («Կորնելիանի») գործող հագուստի մանրածախ առևտրող զբաղվող «Գրիտտի» ՍՊ ընկերության տնօրենը, 2021 թվականի նոյեմբերից մինչև 2026 թվականի հուլիսն ընկած ժամանակահատվածում, առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը չվճարելու նպատակով, հարկային մարմին ներկայացված հարկային հաշվարկներում ներառել է խեղաթյուրված տվյալներ, ինչի արդյունքում դիտավորությամբ չի հաշվարկել և պետական բյուջե չի վճարել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1 միլիարդ 577 միլիոն 83 հազար դրամ հարկերը: Քրեական վարույթի շրջանակում պարզվել է նաև, որ Հ.Մ.-ն, ով 2007 թվականի մայիսի 25-ից մինչև 2018 թվականի մարտ ամիսը զբաղեցրել է հագուստի մանրածախ առևտրող զբաղվող «Գրիտտի» ՍՊ ընկերության տնօրենի պաշտոնը, հարկային մարմին ներկայացված հարկային հաշվարկներում ներառել է խեղաթյուրված տվյալներ, ինչի արդյունքում դիտավորությամբ չի հաշվարկել և պետական բյուջե չի վճարել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 328 միլիոն 664 հազար դրամ հարկերը:
2. Դատախազը Քննչական կոմիտեում քննվող մեկ այլ վարույթի շրջանակում հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 2004 թվականի փետրվարի 13-ից Երևանի Աճառյան 35 հասցեում «PLAY CITY» ապրանքային նշանի ներքո գործող «ՖԱՍԹ ՔԱՐԹ» ՍՊ ընկերության տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնող Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ 2025 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև 2026 թվականի հունիսի 23-ն ընկած ժամանակահատվածում, առանձնապես խոշոր չափերով՝ 141 միլիոն 54 հազար դրամ հարկերը չվճարելու համար:
3. Դատախազը Քննչական կոմիտեում քննվող մեկ այլ վարույթի շրջանակում հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 2012 թվականի հոկտեմբերի 17-ից Երևանի Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 7/1 հասցեում գործող՝ սպորտային ծառայությունների մատուցմամբ զբաղվող «ԿԻՆԵՏԻԿ» ՓԲ ընկերության (Օրանժ ֆիթնես) տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնող Կ.Ա.-ի նկատմամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 520 միլիոն 215 հազար դրամ հարկեր չվճարելու համար:

Прокуратура Армении возбудила публичное уголовное дело против директоров компаний, связанных с Робертом Кочаряном
Прокуратура Армении возбудила публичное уголовное дело против нынешнего директора ООО Gritti И. Հ. (англ. H), бывшего директора той же компании Г.М., директора ООО FAST KART, работающего под торговой маркой PLAY CITY - А.А. и директора ЗАО Kinetik К.А. за неуплату налогов в особо крупных размерах.
Как передает Арменпресс, об этом сообщила Генеральная прокуратура Республики Армения.
1. В ходе уголовного разбирательства, проводимого Следственным комитетом, было установлено, что И. Հ. (англ. H), занимающий с 7 марта 2018 года должность директора ООО Gritti (компании, занимающейся розничной торговлей одеждой в Ереване по адресам: Северный проспект, 3 — магазин Stefano Ricci, и улица Туманяна, 12 — магазин Corneliani) — в период с ноября 2021 года по июль 2026 года вносил в налоговые декларации, представляемые в налоговый орган, искаженные данные с целью уклонения от уплаты налогов в особо крупном размере, в результате чего в государственный бюджет умышленно не были выплачены налоги в особо крупном размере — 1 миллиард 577 миллионов 83 тысячи драмов.
В рамках уголовного разбирательства также было установлено, что Г.М., занимавший должность директора ООО Gritti, занимавшегося розничной торговлей одеждой, с 25 мая 2007 года по март 2018 года, включал в налоговые расчеты, представленные в налоговую инспекцию искаженные данные, в результате чего в государственный бюджет умышленно не были выплачены налоги в особо крупном размере – 328 миллионов 664 тысячи драмов.
2. Прокурор в рамках другого дела, рассматриваемого Следственным комитетом, возбудил публичное уголовное дело против А.А., занимавшего должность директора ООО FAST KART , работающего под торговой маркой PLAY CITY по адресу: улица Ачаряна, 35, Ереван, с 13 февраля 2004 года, на период с 1 июля 2025 года по 23 июня 2026 года, за неуплату налогов в особо крупном размере - 141 миллион 54 тысячи драмов.
3. Прокурор в рамках другого дела, рассматриваемого Следственным комитетом, возбудил публичное уголовное дело против К.А., занимавшего с 17 октября 2012 года должность директора ЗАО Kinetik, компании по оказанию спортивных услуг, расположенной по адресу: Цицернакабердское шоссе, 7/1, Ереван, за неуплату налогов в особо крупном размере - 520 миллионов 215 тысяч драмов.
Примечание: Лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в соответствии с процедурой, установленной Уголовно-процессуальным кодексом, решением суда, вступившим в законную силу.