Սաուդյան Արաբիան ծրագրում Է ոչ նավթային եկամուտներն ավելացնել մնչեւ 141 մլրդ դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սաուդյան Արաբիայի կառավարությունը ծրագրում Է մինչեւ 2020 թվականը եռակի ավելացնել նավթային եկամուտները: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է հունիսի 7-ին ներկայացված՝ բարեփոխումների ազգային պլանում, որը հունիսի 6-ի երեկոյան ընդունել Է նախարարների կաբինետը, եւ որը երկրի զարգացման «Թագավորության հայացք 2030» ռազմավարության բաղկացուցիչ մասն Է:
Տարածված փաստաթղթում նշված Է, որ մինչեւ 2020 թվականը նավթային հատվածից դուրս պետական եկամուտները պետք Է հասնեն 530 միլիարդ ռիալի (141 միլիարդ դոլարի), այն դեպքում, երբ ներկայում դրանք կազմում են 163,5 միլիարդ (43,6 միլիարդ դոլար): 2015 թվականին դրանք կազմել են 163,5 միլիարդ: Մասամբ դա կարող Է իրականացվել ֆինանսական քաղաքականության խստացման հաշվին, այն Է՝ ավելադիր արժեքի հարկի, գազավորված ըմպելիքների եւ սիգարետների ակցիզի սահմանման հաշվին:
Նավթահանույթի մակարդակն, ինչպես սպասվում Է, կպահպանվի ներկայիս նշագծին՝ օրական 12,5 միլիոն բարել: Սակայն բնական գազի արադրությունն, ինչպես սպասվում Է, 339,8 միլիոն խորանարդ մետրից կաճի մինչեւ 504 միլիոն խորանարդ մետր: Ըստ որում նավթի վերամշակման ծավալն իշխանությունները ծրագրում են օրական 2,9 միլիոն բարելից ավելացնել մինչեւ 3,3 միլիոն բարել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Саудовская Аравия планирует увеличить ненефтяные доходы до $141 млрд
Правительство Саудовской Аравии планирует увеличить ненефтяные доходы в три раза к 2020 году. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс,об этом говорится в представленном во вторник национальном плане преобразований, который был в понедельник вечером принят кабмином, и является частью стратегии развития страны "Взгляд королевства 2030".
В распространенном документе указано, что государственные доходы вне нефтяного сектора к 2020 году должны достичь 530 млрд риалов ($141 млрд), при том что в настоящее время они составляют 163,5 млрд ($43,6 млрд). В 2015 году они составили 163,5 млрд ($43,6 млрд).Отчасти это может быть осуществлено за счет ужесточения фискальной политики, а именно введения налога на добавочную стоимость, акциза на газированные напитки и сигареты. Уровень добычи нефти, как ожидается, сохранится на настоящей отметке - 12,5 млн баррелей в сутки.Однако производство природного газа, как ожидается, возрастет с 339,8 млн кубических метров до 504 млн. При этом объем переработки нефти власти планируют увеличить с 2,9 млн баррелей в сутки до 3,3.