Bloomberg-ը 15 ռուսաստանցիների է ներառել աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց ցուցակում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի ամենահարուստ 200 մարդկանց ցուցակում տեղ են գտել Ռուսաստանի 15 քաղաքացիներ. ցուցակը Bloomberg գործակալության կողմից հրապարակվել Է հունիսի 3-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ռուսաստանցիներից վարկանիշում ամենաբարձր տեղն զբաղեցրել Է «Ինտերռոս» հոլդինգի սեփականատեր, «Նորիլսկի Նիկել»-ի գլխավոր տնօրեն Վլադիմիր Պոտանինը: Ընդհանուր ցուցակում ձեռնարկատերը գտնվում Է 56-րդ հորիզոնականում. նրա կարողությունը գնահատվում Է 14,7 մլրդ դոլար:
Պոտանինին ռուսաստանցի միլիարդատերերից հաջորդում են «Նովատեկ» գազի ընկերության վարչության նախագահ եւ խոշոր բաժնետեր Լեոնիդ Միխելսոնը, «Ռենովա» ընկերությունների խմբի տնօրենների խորհրդի նախագահ Վիկտոր Վեկսելբերգը եւ «Սեվերստալ» ընկերության նախկին սեփականատեր Ալեքսեյ Մորդաշովը:
Գործակալության տվյալներով՝ առավել արագ տեմպերով իր կարողությունն ավելացնում Է «Նովատեկ» ընկերության համասեփականատեր Գենադի Տիմչենկոն: Տարեսկզբից նա վաստակել Է 2 մլրդ դոլար՝ իր ակտիվներն ավելացնելով 31 տոկոսով: Ներկայում նրա կարողությունը գնահատվում Է 8,6 մլրդ դոլար:

Bloomberg включил в список богатейших людей мира 15 россиян
Пятнадцать граждан России вошли в список из 200 богатейших людей мира, опубликованный агентствомBloomberg3 июня. Из россиян наиболее высокое место в рейтинге занял владелец холдинга «Интеррос», генеральный директор «Норильского Никеля» Владимир Потанин. В общем списке предприниматель находится на 56-й позиции — его состояние оценивается в 14,7 миллиарда долларов, сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
За Потаниным из российских миллиардеров следуют председатель правления и крупный акционер российской газовой компании «Новатэк» Леонид Михельсон, председатель совета директоров группы компаний «Ренова» Виктор Вексельберг и бывший владелец компании «Северсталь» Алексей Мордашов.
По данным агентства, наиболее быстрыми темпами наращивает свое состояние совладелец компании «Новатэк» Геннадий Тимченко. С начала года он заработал два миллиарда долларов, увеличив свои активы на 31 процент. На данный момент его состояние оценивается в 8,6 миллиарда долларов.