Ռուսաստանից իսլամիստներն ԻՊ-ին միանալու համար Սիրիա են մեկնում նաեւ Ադրբեջանով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության ահաբեկչության դեմ պայքարի ազգային կոմիտեն Ադրբեջանին մեղադրել է, որ «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական խմբավորմանը միանալու համար ՌԴ-ի հարավային շրջաններից (Հյուսիսային Կովկաս) իսլամիստները հեշտությամբ Սիրիա են մեկնում նաեւ Ադրբեջանի տարածքով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնում են ռուսաստանյան ԶԼՄ-ները` հղում կատարելով ՌԴ-ի ահաբեկչության դեմ պայքարի ազգային կոմիտեի ղեկավարի առաջին տեղակալ Եվգենի Իլյինին:
Ռուսաստանցի պաշտոնյայի խոսքով` ներկայում արտասահմանում ահաբեկչությամբ զբաղվող Ռուսաստանի քաղաքացիների թիվը կազմում է 3 հազար:
Նա նշել է, որ ՌԴ-ի քաղաքացիները Սիրիայում եւ Իրաքում ահաբեկչական խմբավորումներին միանալու համար անցնում են Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Եգիպտոսի, Ուկրաինայի եւ Բելառուսի տարածքներով:-

Россияне через Азербайджан примыкают к террористам ИГ
Почти три тысячи россиян уехали заграницу дляучастия вмеждународных террористических организациях. Как передает Арменпресс со ссылкой на «РИА новости», об этом сообщил всреду замруководителя аппарата Национального антитеррористического комитета РФ Евгений Ильин.
По его словам, подавляющее большинство примкнувших ктеррористам – это уроженцы Северного Кавказа. При этом четыре изпяти симпатизирующих экстремистам – малообразованные молодые люди до30 лет сматериальными проблемами.
В основном, маршруты выезда пролегают черезТурцию иЕгипет, отметил Ильин. Иногда дляпереправы используются третьи страны – Азербайджан, Белоруссия иУкраина, куда они отправляются подпредлогом отдыха, бизнеса илиполучения образования.
"На сегодня имеются данные вотношении почти трех тысяч россиян, разделяющих экстремистскую идеологию ивыехавших зарубеж дляучастия вдеятельности международных террористических организаций",— сказал Ильин, выступая вКрасноярске наXII форуме-выставке "Современные системы безопасности— Антитеррор".