Ճապոնիայում շուրջ 100 հազար ոստիկաններ են ապահովելու G7-ի գագաթնաժողովի անվտանգությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայում շուրջ 100 հազար ոստիկաններ են մասնակցում G7-ի երկրների գագաթնաժողովի անցկացման ընթացքում անվտանգության ապահովման միջոցառումներին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով NHK հեռուստաընկերությանը:
Հիմնական ուժերն ուղղված են Սիմա քաղաքում օբյեկտների պահպանությանը, որտեղ մայիսի 26-ին կսկսվի «յոթնյակի» ղեկավարների հանդիպումը: Բացի դրանից, մեծ ուշադրություն Է դարձվում հարեւան Աիտիի պրեֆեկտուրայում Տյուբու օդանավակայանի պաշտպանությանը, ուր արդեն սկսել են ժամանել համաժողովի մասնակիցները: Գագաթնաժողովի գլխավոր օբյեկտների պաշտպանության գործում ներգրավվել են ամբողջ երկրից ընտրված 23 հազար ոստիկաններ:
Եվս 70 հազար՝ կարգի ծառայողներ կպահպանեն կայարանները, խանութները, տուրիստական տեսարժան վայրերը եւ մարդկանց մեծ կուտակումների այլ վայրեր՝ ընդամենը 3,5 հազար օբյեկտ: Բացի դրանից, ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամայի՝ Հիրոսիմա կատարելիք այցի ընթացքում քաղաքի ոստիկանությունը կուժեղացվի եւս 4,5 հազար մարդով:
Ղեկավարների հիմնական հանդիպումները տեղի կունենան Կասիկո կղզում գտնվող հյուրանոցում, կղզի, որը վարչականորեն պատկանում Է Սիմա քաղաքին: «Յոթնյակի» անդամ երկրների Իսե-Սիմա գագաթնաժողովը տեղի կունենա մայիսի 26 – 27-ը Միեի պրեֆեկտուրայում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Почти 100 тысяч полицейских задействованы в охране саммита G7 в Японии
Около 100 тысяч полицейских участвуют вмероприятиях позащите безопасности навремя проведения вЯпонии саммита стран G7. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этомсообщила телекомпания NHK.
Основные силы брошены наохрану объектов вгороде Сима, где вчетверг начнется встреча лидеров "семерки". Кроме того, большое внимание уделено защите аэропорта Тюбу всоседней префектуре Аити, вкоторый уже начали прибывать участники форума. На защиту главных объектов саммита брошено 23 тысячи полицейских, отобранных совсей страны.
Еще 70 тысяч служителей порядка будут охранять станции, магазины, туристические достопримечательности идругие места большого скопления людей, всего около3,5 тысяч объектов. Кроме того, навремя визита президента США Барака Обамы вХиросиму городская полиция будет усилена еще 4,5 тысячами человек.
Основные встречи лидеров пройдут вгостинице, расположенной наострове Касико, административно принадлежащем городу Сима. Саммит Исэ-Сима стран-членов "семерки" пройдет 26-27 мая впрефектуре Миэ.