Իսպանիայում այրվում Է մինչեւ 100 հազար ավտոանվադողերի աղբակույտը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայում լույս մայիսի 13-ի գիշերը խոշոր հրդեհ Է սկսվել ավտոանվադողերի աղբանոցում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Efe գործակալությունը:
Նրա տեղեկատվության համաձայն՝ բռնկման վայրը գտնվում Է Սեսենիա (Կաստիլիա լա Մանչայի ինքնավար մարզ) եւ Վալդեմորո (Մադրիդի ինքնավար մարզ) մունիցիպալիտետների միջեւ: Հրդեհն սկսվել Է տեղական ժամանակով ժամը մոտավորապես 01:20-ին (Երեւանի ժամանակով ժամը 03:20-ին): Անցյալ տարվա հոկտեմբեր ամսվա տվյալներով՝ աղբանոցում պահվում Էր շուրջ 100 հազար անվադող: Պատահարի վայրում աշխատում Է հրշեջների 21 բրիգադ եւ երկու ուղղաթիռ:
Ներկայում բռնկման օջախի վրա բարձրանում են թանձր սեւ ծխի քուլաները: Հրդեհից տուժածների մասին տեղեկատվություն չի ստացվել: Մերձակա բնակավայրերի բնակիչներին դեռ չեն տարահանել, սակայն Սեսենիայի մունիցիպալիտետի իշխանությունները թագավորության հպատակներին հորդորել են դուրս չգալ տներից եւ պատուհանները փակ պահել, որպեսզի թունավոր ծուխը չթափանցի կացարաններ: Բացի այդ, չեղարկվել են տեղի դպրոցներից մեկի պարապմունքները:
Երկու ինքնավար մարզերի կառավարությունների նախագահներն արդեն չեղարկել են մայիսի 13-ին պլանավորած ծրագրերը, որպեսզի հետեւեն վթարային-փրկարարական ծառայությունների աշխատանքին: Հրդեհի առաջացման պատճառները դեռեւս ճշտվում են, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Испании горит свалка, где хранились до 100 тыс. т автомобильных шин
Крупный пожар на свалке автомобильных шин начался в пятницу ночью в Испании. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс,об этом сообщило агентство Efe.
По его информации, место возгорания находится между муниципалитетом Сесенья (автономная область Кастилия-Ла-Манча) и Вальдеморо (автономная область Мадрид). Пожар начался примерно в 01:20 по местному времени (02:20 мск). По данным на октябрь прошлого года, на свалке хранилось около 100 тыс. тшин. На месте происшествия работает 21 бригада пожарных и два вертолета.
В настоящий момент над очагом возгорания поднимаются клубы густого черного дыма. Информации о пострадавших при пожаре не поступало. Жителей близлежащих населенных пунктов пока не эвакуировали, однако власти муниципалитета Сесенья призвали подданных королевства не покидать дома и держать окна закрытыми, чтобы в помещения не проникал токсичный дым. Кроме того, отменены занятия в одной из местных школ.
Председатели правительств обеих автономных областей уже отменили запланированные на пятницу программы, чтобы следить за работой аварийно-спасательных служб. Причины возникновения пожара пока не уточняются.