ԻՊ-ն ստանձնել Է Բաղդադում ահաբեկչության պատասխանատվությունը, որի հետեւանքով ավելի քան 60 մարդ Է զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիաներով բնակեցված Բաղդադի Սադր սիթի շրջանի շուկայում իրականացված պայթյունի հետեւանքով ավելի քան 60 մարդ Է զոհվել, եւս գրեթե 100 հոգի վերքեր են ստացել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Զանգվածային լրատվամիջոցները նշում են, որ հօդս Է ցնդել պայթանյութով հանդերձված ավտոմեքենան: Այդ պահին քաղաքում պիկ ժամ Էր, ուստի պայթյունի շրջանում շատ մարդիկ Էին գտնվում:
Վիրավորներից շատերի վիճակն օրհասական Է:
Պայթունի պատասխանատվությունն ստանձնել Է «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական խմբավորումը: ԻՊ-ն նախկինում Էլ Էր հարձակումներ կազմակերպում այն շրջաններում, որտեղ առավելապես շիաներ են բնակվում, որոնց խմբավորումը համարում Է հերետիկոսներ:

Взрыв в Багдаде: более 60 погибших, почти 100 раненых
Более 60 человек погибли и почти 100 получили ранения в результате взрыва, прогремевшего на рынке в Садр-сити - шиитском районе Багдада, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
СМИ сообщают, что взорвалась машина, начиненная взрывчаткой. В этот момент в городе был час пик, поэтому в зоне взрыва находилось много людей.
Состояние многих раненых критическое.
Ответственность за взрыв взяла на себя экстремистская группировка "Исламское государство", запрещенная в России и других странах мира. ИГ и раньше устраивала нападения в районах, где проживают преимущественно шииты, которых группировка считает еретиками.