Շառլ Ազնավուրն ու հրեա գործիչները խոսել են Հայոց ցեղասպանության և Հոլոքոստի հետևանքների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռաուլ Վալենբերգի անվան միջազգային հիմնադրամի ներկայացուցիչները (The International Raoul Wallenberg Foundation) հանդիպել են լեգենդար երգիչ Շառլ Ազնավուրի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին տեղեկացնում է լեգենդի ֆեյսբուքյան էջը: Մայիսի 9-ին Նյու Յորքում կայացած զրույցում նշվել է, որ Ազնավուրները` երգչի հայրը և մայրը, Հոլոքոստի օրերին ապաստան են տվել նրանց, ովքեր փախել են նացիստներից:
«Մենք քնում էինք հատակին` ես և քույրս»,-նշել է երգիչը, սակայն դժվարացել է հիշել այն մարդկանց անունները, ում փրկել է իր ընտանիքը: Հիմնադրամի ներկայացուցիչները Ազնավուրին պատմել են կառույցի ստեղծման և նպատակների մասին: Երգիչը պատմել է, որ ցեղասպանությունից փրկված հայերին և հրեաներին նվիրված երգեր է գրել:
«Գերմանացիները սովորել են Հայոց ցեղասպանությունից»,-շեշտել է Ազնավուրը` խոսելով Հոլոքոստի մասին: Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև երգչի անցած ուղուն մասին, նա պատմել է, որ ծնվել է Ֆրանսիայում, սակայն ընդգծել է, որ հայ է համարում իրեն: Ազնավուրը պատմել է, թե ինչպես են իր ծնողները հանդիպել Ստամբուլում, հետագայում ամուսնացել:
Նա տեղեկացրել է, որ մի քանի տարի առաջ Իսրայել է գնացել իր թոռան հետ, և այնտեղ կայացել է թոռան բար-միցվայի արարողությունը, քանի որ նրա ծնողը հրեա է:
Հանդիպումն անմասն չի մնացել Ազնավուրի հումորներից: «Մի անգամ մի հրեա կին մոտեցավ, նայեց և ասաց. «Ես գիտեմ Ձեզ»: Ես ասացի`«Միգուցե»: Նա ասաց. «Դուք դերասան եք: Ոչ, դուք այն երգիչն եք: Ի՞նչ է Ձեր անունը»: Ես պատասխանեցի`«Ազնավուր»: «Ավենբուր»,- կրկնեց նա: Ես ասացի. «Այո, այո»: Նա շատ երջանիկ էր»,-պատմել է Շառլ Ազնավուրը:
Նշանավոր ֆրանսահայ երգիչ, երգահան, կինոդերասան և հասարակական գործիչ Շառլ Ազնավուրը ծնվել է 1924 թվականի մայիսի 22-ին Փարիզում: Բազմաթիվ հայտնի գործերի հեղինակ և կատարող է: Վաճառվել է Ազնավուրի ստեղծագործություններն ամփոփող շուրջ 100 միլիոն ձայնապնակ: 2009 թվականից Ազնավուրը Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպանն է, ինչպես նաև Ժնևի ՄԱԿ-ի գրասենյակում և այլ միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչը: Լեգենդար երգիչը 2015-ի հոկտեմբերի 10-ինհամերգով հանդես է եկել Հայաստանում, այցի ընթացքում եղել տարբեր վայրերում ևհարցազրույց է տվել «Արմենպրես»-ին:

YEREVAN, MAY 11, ARMENPRESS. The representatives of the International Raoul Wallenberg Foundation met the legendary singer Charles Aznavour, “Armenpress” reports, singer’s Facebook page informs. During an interview in New York, on May 9 the singer said during the Holocaust, his family gave shelter to Jews and Armenians who fled from the Nazis.
“Me and my sister were sleeping on the floor”, the singer said, however, he could not remember the names of the people whom his family saved. The representatives of the foundation introduced Aznavour the creation and the goals of the foundation. The singer said he wrote songs for Armenians and Jews.
“Germans learned from the Armenian Genocide”, the singer stated speaking about the Holocaust. During the talk the singer introduced himself, told that he was born in France, however, he stated he considers himself Armenian. Aznavour told how his parents met each other in Istanbul, then they got married.
He said he went to Israel with his grandson several years ago, and his grandson’s Bar-mitzvah ceremony was held theresince his father is a Jewish.
Aznavour also did rumors during the talk. “Once a Jewish woman came to me, looked and said: I know you”. I said “Probably”. She said: “You are actor. No, you are that singer”, What is your name?”. I said “ Aznavour ”. “Avenbur”, she repeated. I said “Yes, yes”. She was very happy”, Aznavour said.
Prominent French-Armenian singer, songwriter, actor and public figure Charles Aznavour was born on May 22, 1924, in France. He is an author and performer of numerous songs. He has sold more than 100 million records. He is the Ambassador of Armenia in Switzerland since 2009, and the permanent representative of Armenia in the UN Geneva Office and other international organizations. Legendary singer hold a concert in Armenia on October 10, 2015, visited different places and gave an interview to “Armenpress”.