Ցանկացած զենքի դեմ պայքարի միջոցներ ու տարբերակներ կան. Արծրուն Հովհաննիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհանննիսյանը վստահեցնում է, որ ցանկացած զենքի դեմ պայքարելու միջոցներ ու տարբերակներ կան: Մայիսի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նա ընդգծեց, որ աշխարհում բացարձակ զենք չկա, և բոլոր զենքերի դեմ էլ պայքարի մեթոդներ գտնվում են: Նա նաև կոչ արեց այդքան չուռճացնել «Սմերչ» և ТОС 1 զինատեսակների հնարավորությունները: «Յուրաքանչյուր զենքի դեմ կարելի է գտնել պայքարի մեթոդներ: Միգուցե կլինեն զենքեր, որոնք առաջին անգամ կիրառելու դեպքում կարող են անակնկալի բերել, բայց արդեն հաջորդ քայլին մշակվում են այդ զենքի դեմ պայքարի մեթոդներ: Վստահ եղեք, եթե աշխարհի ռազմական միտքը փորձում է որևէ բանի դեմ պայքարելու մեխանիզմներ գտնել, մենք նրանց ոչնչով չենք զիջում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Որպես օրինակ նա բերեց այն հանգամանքը, որ հայկական կողմը ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ընթացքում կարողացել է խոցել հակառակորդի մարտական 14 անօդաչու թռչող սարք: «Երբ այսօր ամբողջ աշխարհը փորձում է ԱԹՍ-երը խոցելու տարբերակներ գտնել, մենք էլ ենք փորձում, և փորձը ցույց տվեց, որ արդյունավետ ենք աշխատում: Մենք հակառակորդի 14 ԱԹՍ ենք խոցել, նշանակում է գիտենք, թե ինչպես է պետք անել դա, բայց այնպես չէ, որ ամեն ինչի մասին պետք է խոսենք»,- նշեց ՀՀ ՊՆ խոսնակը:
Հովհաննիսյանը նաև նկատեց, որ այսօր լավագույն զենքերը շարունակում են մնալ հենց 80-ականների զենքերը: Նրա խոսքով՝ «Գրադ» կայանքը, որը նույնպես 80-ականների զենք է, համարվում է լավագույն զենքերից մեկը և ոչ մի բանով չի զիջում ժամանակակից զենքերին: «Եթե որևէ զինատեսակ «Յութուբ»-ում ավելի շատ է գովազդվում, դա չի նշանակում, որ այդ զենքն ավելի լավն է, քան մյուսները: «Գրադ» կայանքը շատ է օգտագործվում ու շատերի համար սովորական է դարձել, դա չի նշանակում, որ այն պակաս վտանգավոր է մնացած զենքերից: Ես խնդրում եմ վերջ տալ «Մմերչ», TOC 1 զինատեսակները գովազդելուն և դրանց հնարավորությունները ուռճացնելուն, դրանց՝ ատոմային ռումբից պակաս լինելու մասին խոսակցություններին: Նման գովազդային խոսակցությունները զինվորականների մոտ երբեմն ծիծաղ են առաջացնում, որովհետև ամեն զենք իր նշանակությունն ունի»,- եզրափակեց Արծրուն Հովհաննիսյանը:

Есть методы и средства борьбы против любого оружия: пресс-секретарь министерства обороны Армении
Пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян заверяет, что есть средства и варианты борьбы против любого оружия. Как сообщает Арменпресс, об этом 3 мая на пресс-конференции он подчеркнул, что в мире не существует совершенных оружий, и находятся методы и средства борьбы против любого оружия. Ованнисян также призвал не преувеличивать возможности вооружений «Смерч» и ТОС 1.
«Можно найти методы борьбы против любого оружия. Возможно, будут вооружения, которые при первом использовании могут быть в новинку, но уже на следующем шаге разрабатываются методы борьбы против этого оружия. Будьте уверены, если военная мысль мира пытается найти механизмы, чтобы бороться против чего-то, мы ничем не уступаем им», - сказал Ованнисян.
В качестве примера он привел тот факт, что армянская сторона уничтожила 14 беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) противника в течение четырехдневной войны.
«Когда сегодня весь мир пытается найти варианты поражения БПЛА, мы тоже пытаемся, и опыт показывает, что работаем эффективно. Мы поразили 14 БПЛА противника, значит, мы знаем, как делать это, но это не значит, что мы должны говорить обо всем вслух», - подчеркнул пресс-секретарь министерства обороны Армении.
Ованнисян также отметил, что лучшим оружием сегодня продолжает оставаться оружие 80-х годов. По его словам, реактивная система залпового огня «Град», которая также является оружием 80-х годов, считается одним из лучших оружий и ничем не уступает современным вооружениям.
«Если какое-то оружие много рекламируется в «Ютубе», то это не значит, что оно лучше остальных. Система «Град» много используется и стала обычной для многих, но это не значит, что она менее опасна, чем другое вооружение.
Я прошу прекратить рекламу вооружений «Смерч», ТОС 1, и преувеличение их возможностей, разговоры о том, что они чуть хуже атомной бомбы. Подобные рекламные разговоры иногда смешат военных, так как каждое оружие имеет свое назначение», - сказал Ованнисян.