Ցանկացած զենքի դեմ պայքարի միջոցներ ու տարբերակներ կան. Արծրուն Հովհաննիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհանննիսյանը վստահեցնում է, որ ցանկացած զենքի դեմ պայքարելու միջոցներ ու տարբերակներ կան: Մայիսի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նա ընդգծեց, որ աշխարհում բացարձակ զենք չկա, և բոլոր զենքերի դեմ էլ պայքարի մեթոդներ գտնվում են: Նա նաև կոչ արեց այդքան չուռճացնել «Սմերչ» և ТОС 1 զինատեսակների հնարավորությունները: «Յուրաքանչյուր զենքի դեմ կարելի է գտնել պայքարի մեթոդներ: Միգուցե կլինեն զենքեր, որոնք առաջին անգամ կիրառելու դեպքում կարող են անակնկալի բերել, բայց արդեն հաջորդ քայլին մշակվում են այդ զենքի դեմ պայքարի մեթոդներ: Վստահ եղեք, եթե աշխարհի ռազմական միտքը փորձում է որևէ բանի դեմ պայքարելու մեխանիզմներ գտնել, մենք նրանց ոչնչով չենք զիջում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Որպես օրինակ նա բերեց այն հանգամանքը, որ հայկական կողմը ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ընթացքում կարողացել է խոցել հակառակորդի մարտական 14 անօդաչու թռչող սարք: «Երբ այսօր ամբողջ աշխարհը փորձում է ԱԹՍ-երը խոցելու տարբերակներ գտնել, մենք էլ ենք փորձում, և փորձը ցույց տվեց, որ արդյունավետ ենք աշխատում: Մենք հակառակորդի 14 ԱԹՍ ենք խոցել, նշանակում է գիտենք, թե ինչպես է պետք անել դա, բայց այնպես չէ, որ ամեն ինչի մասին պետք է խոսենք»,- նշեց ՀՀ ՊՆ խոսնակը:
Հովհաննիսյանը նաև նկատեց, որ այսօր լավագույն զենքերը շարունակում են մնալ հենց 80-ականների զենքերը: Նրա խոսքով՝ «Գրադ» կայանքը, որը նույնպես 80-ականների զենք է, համարվում է լավագույն զենքերից մեկը և ոչ մի բանով չի զիջում ժամանակակից զենքերին: «Եթե որևէ զինատեսակ «Յութուբ»-ում ավելի շատ է գովազդվում, դա չի նշանակում, որ այդ զենքն ավելի լավն է, քան մյուսները: «Գրադ» կայանքը շատ է օգտագործվում ու շատերի համար սովորական է դարձել, դա չի նշանակում, որ այն պակաս վտանգավոր է մնացած զենքերից: Ես խնդրում եմ վերջ տալ «Մմերչ», TOC 1 զինատեսակները գովազդելուն և դրանց հնարավորությունները ուռճացնելուն, դրանց՝ ատոմային ռումբից պակաս լինելու մասին խոսակցություններին: Նման գովազդային խոսակցությունները զինվորականների մոտ երբեմն ծիծաղ են առաջացնում, որովհետև ամեն զենք իր նշանակությունն ունի»,- եզրափակեց Արծրուն Հովհաննիսյանը:

Defense Minister’s Spokesperson: Many ways and methods exist to fights against any type of weapon
YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. Armenian Defense Minister’s Spokesperson Artsrun Hovhannisyan says there are many ways and measures to fight against any type of weapon. During the meeting with journalists on May 3 he stated that there is no absolute weapon in the world, and methods exist to fight against all kinds of weapons. He urged not to exaggerate the capabilities of “Smerch” and TOS 1 weapons. He ensured that if the world military thought tries to find mechanisms to fight against something, Armenians do not yield anything from them.
As an example he brought the fact that the Armenian side managed to destroy adversary’s 14 UAVs during the four-day war. He also stated that today the weapons of 80s still remain as the best ones. According to him, the GRAD multiple rocket launcher which is also a weapon from 80s is considered one of the best weapons. “If any type of weapon is being advertised at Youtube, it doesn’t mean that this weapon is better than the others. “GRAD” multiple rocket launcher is frequently used and has become common for many people, however it doesn’t mean that it is less dangerous than other types of weapons. I ask you to stop the advertisement of “Smerch”, TOS 1 weapons and the exaggeration of their capabilities. This kinds of advertisement talks create fun among the militaries since every weapon has its significance”, Artsrun Hovhannisyan concluded.