Էդվարդ Լաքը քաղաքական առաջնորդներին կոչ է անում փոքրամասնություններին թիրախ չդարձնել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Որտեղ էլ մարդիկ ապրելու լինեն`իրենց քաղաքական առաջնորդներից պետք է պատասխանատվություն պահանջեն, որպեսզի նրանք թիրախ չդարձնեն փոքրամասնություններին: Այս մասին Aurora Dialogues քննարկումների ընթացքում նշեց Առնոլդ Զալցմանի անվան ամբիոնի մասնագիտական փորձառության ու միջազգային եւ հանրային հարաբերությունների պրոֆեսոր, դոկտոր Էդվարդ Լաքը:
«Գոյություն ունի համաձայնություն, որ պետությունը պետք է պատասխանատվություն կրի իր տարածքում ապրող բնակչության նկատմամբ, նաև միջազգային պարտավորություններ: Երբ նայում ենք փախստականներին, տեսնում ենք, որ լուծման կարոտ հարցերի թիվն ավելի է շատանում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշեց Էդվարդ Լաքը:
Նրա խոսքով`քաղաքական առաջնորդները պետք է թիրախ չդարձնեն փոքրամասնություններին, նրանց խնդիրները:
«Պետք է նրանց ամեն օր ենթարկենք քաղաքական պատասխանատվության այն հարցերի շուրջ, որոնք մեզ կարևոր են թվում, որոնց շուրջ որոշումներ են կայացվում, պետք է հետևենք, թե ինչպես է կառավառությունը նայում այդ հարցերին: Դրանք ազդում են մեր հայրենակիցների կյանքի վրա»,-նշեց նա:

Edward Luck urges political leaders not to target minorities
YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. Wherever people live, they should demand responsibility from their political leaders not to target minorities, Arnold A. Saltzman Professor of Professional Practice in International and Public Affairs Edward Luck said this during the “Aurora Dialogues” discussions.
“There is an agreement that the state should bear the responsibility for its residents and it has also international obligations. When we look at refugees, we see that the number of issues seeking a solution are increasing”, “Armenpress” reports, Edward Luck mentions.
According to him, the political leaders should not target minorities and their issues.
“There is a need to make them responsible everyday for those issues which seem important to us and upon which decisions are being: we should follow how the government deals with these issues. They have an influence on the lives of our compatriots” he stated.