Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը չի կարող կանգնեցվել. Յոախիմ Սավելսբերգ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային արդարության և պատմագրության հարցերում ռազմավարական ու աշխարհաքաղաքական հարցերը մշտապես կարևոր դերակատարություն են ունեցել: Թերևս հենց դա է պատճառը, որ աշխարհը զգուշավոր է մոտենում Հայոց ցեղասպանության համար Թուրքիային քննադատելու հարցում:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Մինեսոտայի համալսարանի սոցիոլոգիայի և իրավունքի պրոֆեսոր Յոախիմ Սավելսբերգը, ով այս օրերին Հայաստանում է` մասնակցելու «Ընդդեմ Ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ ֆորումին: Մեզ հետ զրույցում նա անդրադարձավ Հայոց ցեղասպանության հարցում Թուրքիայի լռությանն ու մարդկության դեմ հանցագործության դատապարտման անհրաժեշտությանը:
-Պարոն Սավելսբերգ, Հայոց ցեղասպանությունից մեկ դար հետո էլ Թուրքիան շարունակում է հերքել պատմական ճշմարտությունը: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Թուրքիայի Հանրապետության նման դիրքորոշումը:
-Ես թերահավատորեն և քննադատաբար եմ մոտենում Թուրքիայի պաշտոնական դիրքորոշմանն այս հարցում, քանի որ դա հակասում է այն եզրակացություններին, որոնց հանգել են բոլոր պատմաբանները: Դա նաև դեմ է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման միտումին, ինչպես նաև այն ոչ մեծ թվով թուրք երիտասարդ մտավորականներին, ովքեր ուսումնասիրություններ են անում այս թեմայով: Կարծում եմ, որ դա դեմ է հենց Թուրքիայի շահերին, քանի որ մենք այսօր ապրում ենք մի աշխարհում, որտեղ երկրների կառավարությունները պատասխանատվություն են ստանձնում և ներողություն են խնդրում անցյալում մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների համար: Շատ պարադոքսալ ու տարօրինակ է, որ Թուրքիան դեռ պնդում է այն փաստարկը, թե ցեղասպանություն տեղի չի ունեցել: Ես գիտեմ, որ Էրդողանը զղջումի խոսքեր է ասել երկու տարի առաջ, սակայն ամեն դեպքում նա հրաժարվել է ճանաչել ցեղասպանությունը:
-Ավելի քան 100 տարի է անցել, շատ գիտնականներ են այս թեմայով աշխատություններ գրել՝ փաստելով, որ 1915 թվականին տեղի ունեցածը Ցեղասպանություն էր: Սակայն մինչև օրս շատ քիչ է այն պետությունների թիվը, որոնք պաշտոնապես ճանաչել են Ցեղասպանությունը: Աշխարհը մեծ մասամբ շարունակում է լուռ մնալ: Ո՞րն է, ըստ Ձեզ, այս լռության պատճառը:
-Միջազգային արդարության և պատմագրության հարցերում ռազմավարական ու աշխարհաքաղաքական հարցերը մշտապես կարևոր դերակատարություն են ունեցել: Թուրքիան կարևոր դիրքերում է, այն ՆԱՏՕ-ի անդամ է, սահմանակից է Մերձավոր Արևելքին, արաբական աշխարհին: Արևմուտքը կախված է Թուրքիայի հետ համագործակցությունից՝ մասնավորապես ՆԱՏՕ-ի սահմանները հարավում անվտանգ պահելու հարցում: Իսկ այժմ մենք ունենք նաև սիրիացի փախստականների խնդիրը: Հետևաբար, կարծում եմ, որ աշխարհը շատ զգուշավոր է մոտենում Թուրքիային քննադատելու հարցին, և հենց դա է պատճառը, թե ինչու է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում զարգացումն ընթանում հարաբերականորեն դանդաղ:
-Եվ, այդուհանդերձ, այս հարցում դրական կանխատեսումներ ունե՞ք, թե ոչ:
-Այո, ես դրականորեն եմ գնահատում իրադրությունը, քանի որ կա ճանաչման աճող միտում: Եթե դիտարկենք Թուրքիայում մտավորական մակարդակի զարգացումը, ապա կտեսնենք, որ այնտեղ կա երիտասարդ լրագրողների ու գիտնականների աճող թիվ, ովքեր ճանաչում են Ցեղասպանությունը, և կարծում եմ, որ սա մի զարգացում է, որը չի կարող կանգնեցվել:
-Չե՞ք կարծում, որ եթե 20-րդ դարասկզբի առաջին Ցեղասպանությունը դատապարտվեր, այլ ցեղասպանություններ չէին լինի:
- Հայոց ցեղասպանությունից հետո շատ այլ ցեղասպանություններ տեղի ունեցան, որոնք լայնորեն ճանաչվեցին, ինչպես, օրինակ, Հոլոքոստը: Սակայն անգամ դրանից հետո այլ ցեղասպանություններ կրկին եղան, ինչպես, օրինակ, Ռուանդայում, Դարֆուրում, Սիրիայում և այլ վայրերում: Ես չեմ կարծում, որ ցեղասպանության ճանաչումը կարող է երաշխավորել հետագայում ցեղասպանությունների կանխարգելումը: Սակայն, միևնույն ժամանակ, ես հավատացած եմ, որ դա անհրաժեշտ է: Պատմականորեն, երբ երկար հայացք ենք նետում, տեսնում ենք, որ ցեղասպանությունների համար պատասխանատու կառավարական պաշտոնյաները շատ հաճախ ընկալվել են որպես հերոսներ: Սակայն դա մի երկարատև ժամանակաշրջան էր, երբ ցեղասպանությունները չէին ճանաչվում, մինչդեռ մեր օրերում իրադրությունն այլ է: Փոխվել է նաև վերաբերմունքն այդ մարդկանց նկատմամբ: Ձեր հարցին պատասխանելը հեշտ չէ, կրկնում եմ, որ ցեղասպանության ճանաչումը չի կարող ապահովագրել հետագայում դրա կրկնությունից, սակայն գուցե ավելի երկարատև պատմական ժամանակաշրջանում դա նպաստի նմանօրինակ հանցանքների մասշտաբների փոքրացմանը:
-Կցանկանայի անդրադառնայինք նաև փոխհատուցման խնդրին, քանի որ ցեղասպանության ճանաչումը ենթադրում է նաև փոխհատուցում: Չ՞եք կարծում, որ Թուրքիան շարունակում է ժխտել կատարվածը՝ նպատակ ունենալով նաև խուսափել փոխհատուցման խնդրից:
-Շատ բարդ է դիտարկել, թե ցեղասպանության ճանաչումն ինչ նյութական հետևանքների կարող է հանգեցնել: Գուցե կարող է խոսք լինել անգամ տարածքային փոխհատուցման մասին: Բայց անգամ եթե խոսք գնա միայն ֆինանսական փոխհատուցման վերաբերյալ, կարծում եմ, որ դա լուրջ խոչըդոտ պետք է համարել Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հարցում:
-Ո՞րն է Ձեր կոչն աշխարհին՝ ապագայում կանխելու ցեղասպանությունները:
-Այս հարցին պատասխանելիս կցանկանայի մեջ բերել Հարվարդի իրավունքի դպրոցի գիտնական Մարթա Մինոուի խոսքերը, ով 1998 թվականին տպագրված իր գրքում ասում է. «20-րդ դարն իրականացված կոտորածների հարցով շատ տարբեր չէ մյուս նախորդ դարերից: Ցավոք, շատ նախկին դարեր կարող են մրցակցել 20-րդ դարի հետ իրականացված կոտորածների մասշտաբներով: Սակայն 20-րդ դարը տարբերվում է նախկին դարերից, քանի որ մարդկությունն առաջին անգամ փորձում է հաղթահարել լուրջ ինստիտուցիոնալ խնդիրները` կապված ցեղասպանության ու զանգվածային կոտորածների հետ»: Մարդկության պատմության ընթացքում մենք ունենք Ժնևյան կոնվենցիա, ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների և շատ այլ կոնվենցիաներ ու կառույցներ: Սրանք բոլորն էլ պատմական նոր զարգացումներ են, և կարծում եմ, որ մենք պետք է ունենանք համբերություն տեսնելու ու ուսումնասիրելու դրանց աշխատանքը: Մենք պետք է շարունակենք մեր աշխատանքը՝ զարգացնելու այն ինստիտուտները, որոնք 20-րդ դարում առաջացել են որպես Ցեղասպանության հետևանք:

YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS: Strategic and geopolitical issues in international justice and historiography have always played a key role. Perhaps this is the reason that the world makes cautious approach in criticizing Turkey for the Armenian Genocide. In an interview with “Armenpress” professor of Sociology and Law at Minessota University Joachim Savelsberg said this, who arrived in Armenia to participate “Against the Crime of Genocide” second Global forum. He spoke about the salience of Turkey on the Armenian Genocide and the necessity of the condemnation of crime against humanity.
-Mrs. Saqvelsberg, century has passed after the Armenian Genocide, but still Turkey continues to deny the historical truth. How would you comment on this stance of Turkish Republic?
-I have skeptical and critical approach towards Turkey’s stance on this issue, since it contradicts to the conclusions of all historians. It also contradicts to the tendency of the international recognition of the Armenian Genocide, and also to those few Turkish young intellectuals who conduct research on this topic. I think that it is against the interests of Turkey since today we live in a world where the governments of states take responsibility and ask for forgiveness for human rights crude violations committed in the past. It is very paradoxical and strange Turkey still insists that genocide did not take place. I know that Erdogan made concession statement two years ago, however, he refused to recognize the Genocide.
-More than 100 years passed, many scientists wrote numerous works on this topic stating that what happened in 1915 is Genocide. However, till now the number of those countries which have officially recognized the Genocide is very small. Overall, the world continues to keep silence. According to you, what is the reason of this silence?
-Strategic and geographical issues have always played a key role in international justice and historiography. Turkey is in important positions, it is a member of NATO, bordering the Middle East and the Arab world. The West depends on the cooperation with Turkey to keep borders safe in the south. And now we also have the issue of Syrian refugees. Therefore, I think that the world keeps very cautious approach in terms of criticizing Turkey, and this is the reason that the process of the recognition of the Armenian Genocide moves relatively slowly.
-And, nevertheless, do you have any positive expectations in this regard or not?
-Yes, I positively assess the situation since there is a growing tendency of recognition. If we take into account the development of Turkish intellectual level, we can see that there is a growing number of young journalists and scientists who recognize the Genocide, and in my opinion, this is a development that cannot be stopped.
-Don’t you think that if the Genocide of the 20th century would be condemned, there would not be any genocides?
-After the Armenian Genocide numerous other genocides took place which were widely recognized, for instance, the Holocaust. However, after that genocides repeated such as in Rwanda, Darfur, Syria and other places. In my opinion the recognition of genocide cannot guarantee the prevention of future genocides. However, at the same time, I believe that it is necessary. Historically, when we throw a glance, we see that those government officials, who were responsible for genocides, were perceived as heroes. However, it was a long period when the genocides were not being recognized, whereas, nowadays, the situation is different. The attitude towards that people has also changed. It is difficult to answer to your question, I repeat that the recognition of the genocide cannot guarantee the repetition of it in the future, however, maybe, it will contribute to the minimization of such kind of crimes in the long historical period.
-I would like You to speak about the reparation issue since the recognition of genocide proposes also reparation. Don’t you think that Turkey continues to deny what happened in order to avoid the reparation issue?
-It is very difficult to observe what financial consequences will be raised after the recognition of the genocide. There can be even a talk on territorial reparation. But if the talk will refer only to financial reparation, I think that it will create a serious obstacle in the issue of the Armenian Genocide recognition by Turkey.
-What is your call to the world to prevent future genocides?
-I would like to bring your attention on the words by scholar at Harvard Law School Martha Minow who said that the 20th century is not different from other centuries in terms of committed massacres. Unfortunately, many previous centuries can compete with the scale of massacres committed in the 20th century. However, the 20 the century differs from other centuries since humanity for the first time tries to overcome serious institutional issues related to genocide and mass massacres. During the history of mankind we have Geneva Convention, UN Convention on the Human Rights and other structures. These are all new historical developments, and I think that we should have patience to see and investigate their work. We should continue our work to develop those institutions which were created in the 20th century as a result of the Genocide.