Բրիտանական խորհրդարանը ցեղասպանություն է ճանաչել ԻՊ-ի գործողությունները Սիրիայում եւ Իրաքում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանը ապրիլի 20-ին միաձայն ցեղասպանություն է ճանաչել Սիրիայում եւ Իրաքում էթնիկական եւ կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գործողությունները:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Պահպանողական կուսակցությունից պատգամավոր Ֆիոնա Բրյուսը, որը հանդես է եկել այդ նախաձեռնությամբ, նշել է, որ Միջազգային քրեական դատարանը չի կարող ցեղասպանության ճանաչման որոշում կայացնել, եթե նրան չդիմեն համապատասխան պահանջով: «Ահա թե ինչու այնքան կարեւոր է այս առաջարկությանն աջակցելը: Ցեղասպանության ճանաչումը հանգուցային քայլ է»,- ասել է նա:
Ինչպես նշել է Guardian թերթը, խորհրդարանի այս որոշումն «աննախադեպ է պատգամավորների համար, որոնք միասնաբար ցեղասպանություն հայտարարեցին ԻՊ-ի գործողությունները»: Համայնքների պալատը կոչ է արել նաեւ՝ այդ հարցը քննարկել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

Британский парламент признал геноцидом действия ИГ в Сирии и Ираке
Парламент Великобритании в среду единогласно признал геноцидом действия террористической группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ) в отношении этнических и религиозных меньшинств в Сирии и Ираке.
Депутат от Консервативной партии Фиона Брюс, выдвинувшая данную инициативу, отметила, что Международный уголовный суд не в состоянии вынести решение по определению геноцида, если к нему не обратиться с соответствующим запросом. "Именно поэтому поддержка данного предложения так важна. Признание геноцида является ключевым шагом", - сказала она,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как отметила газета Guardian, данный случай является "беспрецедентным для депутатов, которые коллективно объявили геноцидом действия ИГ". Палата общин призвала также рассмотреть данный вопрос в Совете Безопасности ООН.