Պուտինը եւ Պորոշենկոն քննարկել են Դոնբասի իրադրության կարգավորումը եւ Սավչենկոյի ճակատագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը եւ Պյոտր Պորոշենկոն հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Ռուսաստանում դատապարտված ուկրաինացի զինծառայող Նադեժդա Սավչենկոյի, ինչպես նաեւ Կիեւի դատարանի կողմից դատապարտված ռուսաստանցիներ Ալեքսանդր Ալեքսանդրովի եւ Եվգենի Երոֆեեւի ճակատագիրը: Այս մասին, ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԻԱ Նովոստին, հայտնել Է ՌԴ-ի ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Նախագահները պայմանավորվել են, որ մոտ ժամանակներս կապահովվի Դոնի Ռոստովում Ուկրաինայի գլխավոր հյուպատոսի՝ Սավչենկոյին այցելելու հնարավորությունը»,- ասել Է նա:
Զրույցի ընթացքում նաեւ քննարկվել են Ուկրաինայի հարավ - արեւելքի իրադրության կարգավորումը, ինչպես նաեւ երկկողմ հարաբերությունների ընթացիկ հարցեր:

Путин и Порошенко обсудили урегулирование на юго-востоке Украины и судьбу Савченко
Президент России Владимир Путин и президент Украины Петр Порошенко обсудили в ходе телефонного разговора судьбу осужденной в России украинской военнослужащей Надежды Савченко, а также осужденных киевским судом россиян Александра Александрова и Евгения Ерофеева. Об этом, как передаетРИА Новости, сообщил пресс-секретарь главы российского государства Дмитрий Песков.
«Президенты условились, что к Савченко в ближайшее время будет обеспечен доступ генконсула Украины в Ростове-на-Дону», — сказал он.
В ходе беседы также обсуждалось урегулирование на юго-востоке Украины, текущие моменты двусторонних отношений.