Սանդերսը, Time հանդեսի ընթերցողների կարծիքով, գլխավորել է հարյուր ամենաազդեցիկ մարդկանց վարկանիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Վերմոնտի նահանգից սենատոր Բեռնի Սանդերսը, որը Դեմոկրատական կուսակցությունից հավակնում է առաջադրվել ԱՄՆ-ի նախագահի թեկնածու, առաջին տեղն է գրավել աշխարհի հարյուր առավել ազդեցիկ մարդկանց վարկանիշում, որը կազմվում է Time հանդեսի ընթերցողների հարցման արդյունքների հիման վրա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայում են քվեարկության վերջնական արդյունքները, որոնք ապրիլի 14-ին հրապարակվել են հրատարակության պաշտոնական կայքում:
Սանդերսը հավաքել է ձայների 3,3 տոկոսը՝ ավելի շատ, քան նախընտրական մրցարշավում նրա գլխավոր մրցակցուհին՝ ԱՄՆ-ի նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը (1 տոկոս): Սենատորը հենց սկզբից առաջատարն է դարձել առցանց քվեարկության արդյունքներով, որն սկսվել էր մարտի վերջին: 2015 թվականի դեկտեմբերին Սանդերսը, Time-ի ընթերցողների կարծիքով՝ նաեւ գլխավորել էր «Տարվա մարդը» վարկանիշը:
Հարյուր ամենաազդեցիկ մարդկանց հարապարակված ցուցակում երկրորդ տեղն զբաղեցրել է Big Bang հարավկորեական խումբը (2,9 տոկոս), երրորդ տեղը՝ Մյանմայի ժողովրդավարական ուժերի առաջնորդ եւ պետական խորհրդական Սան Սու Չժին, որը Խաղաղության նոբելյան մրցանակի դափնեկիր է (2,2 տոկոս): Չորրորդ հորիզոնականում հայտնվել է ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման (2 տոկոս), հինգերորդում՝ պակիստանցի իրավապաշտպան եւ Խաղաղության նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Մալալա Յուսուֆզայը (1,9 տոկոս):
Հանդեսի խմբագրության կողմից աշխարհի ամենաազդեցիկ մարդկանց ընտրության մասին, ինչպես սպասվում էշ կհայտարարվի ապրիլի 21-ին, այն կարող է չհամընկնել ընթերցողների կարծիքի հետ:
Time-ն առաջին անգամ աշխարհի հարյուր ամենաազդեցիկ մարդկանց վարկանիշը հրապարակել է 1999 թվականին: Ինչպես պարզաբանում են հանդեսի ներկայացուցիչները, ցուցակում, որպես կանոն, տեղ են գտնում այն մարդիկ, որոնց գործողություններն առավել մեծ ներգործություն են ունենում աշխարհի իրադրության վրա: Դրանում կարող են ներառվել նաեւ տարբեր կազմակերպություններ, միավորումներ եւ հավաքական կերպարներ, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

Сандерс возглавил рейтинг 100 самых влиятельных людей по мнению читателей журнала Time
Сенатор от штата Вермонт Берни Сандерс, претендующий на выдвижение кандидатом в президенты США от Демократической партии, занял первое место в ежегодном рейтинге 100 самых влиятельных людей мира, составляемом на основе результатов опроса читателей журнала Time. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс,об этом свидетельствуют опубликованные в четверг на официальном сайте издания окончательные результаты голосования.
Сандерс набрал 3,3% голосов - больше, чем его главная соперница в предвыборной гонке - экс-госсекретарь США Хиллари Клинтон (1%). Сенатор практически сразу выбился в лидеры по результатам интернет-голосования, которое было начато в конце марта. В декабре 2015 года Сандерс также возглавил рейтинг "Человек года" по мнению читателей Time.
Второе место в опубликованном в четверг списке 100 самых влиятельных людей заняла южнокорейская группа Big Bang (2,9%), третье - лидер демократических сил и государственный советник Мьянмы Аун Сан Су Чжи, которая является лауреатом Нобелевской премии мира (2,2%). На четвертой позиции оказался президент США Барак Обама (2%), на пятой - пакистанская правозащитница и лауреат Нобелевской премии мира Малала Юсуфзаи (1,9%).
Выбор редакции журнала относительно того, кого следует считать самыми влиятельными людьми в мире, как ожидается, объявят 21 апреля, он может не совпадать с мнением читателей.
Time впервые опубликовал рейтинг 100 самых влиятельных людей мира в 1999 году. Как поясняют представители журнала, в список, как правило, входят те люди, чьи действия оказывают наибольшее воздействие на ситуацию в мире. В него могут включать также различные организации, объединения и собирательные образы.