ԻՊ-ի զինյալները հարյուր մարդու են պատանդ վերցրել Դամասկոսի մերձակայքում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալները հարձակվել են Դամասկոսից 35 կիլոմետր հյուսիս-արեւելք ընկած Դումեյր քաղաքի ցեմենտի գործարանի վրա:
Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով սիրիական «Ալ Վաթան» թերթին, ահաբեկիչները պատանդ են վերցրել հարյուր աշխատողների եւ նրանց տարել անհայտ ուղղությամբ:
Հրատարակության տվյալներով՝ սիրիական ռազմաօդային ուժերը ԻՊ-ի հրոսակախմբերի դիրքերին հարվածներ են հասցրել Դումեյրիի մերձակա ռազմական օդանավակայանի մատույցներում:
Զինյալները նաեւ իրենց ձեռքում են պահում այս քաղաքի հյուսիսային եւ արեւելյան շրջանները:
Դումեյրը գտնվում Է Դամասկոս-Բաղդադ խճուղու վրա՝ Ադրա արդյունաբերական գոտու հարեւանությամբ: 2013 թվականի դեկտեմբերին ահաբեկիչներն այնտեղ հաշվեհարդար Էին սարքել Ադրա Էլ Ումալիա բանվորական ավանում: Դրա զոհ Էր դարձել ավելի քան 100 մարդ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: боевики ИГ под Дамаском захватили в заложники 100 человек
Боевики террористической группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ) напали на цементный завод в городе Думейр в 35 км к северо-востоку от Дамаска, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как сообщила сирийская газета "Аль-Ватан", террористы захватили в заложники 100 рабочих и увезли их в неизвестном направлении.
По сведениям издания, сирийские ВВС нанесли удары по позициям банд ИГ на подступах к военному аэродрому рядом с Думейром. Боевики также удерживают в своих руках северные и восточные районы этого города.
Думейр расположен по соседству с промышленной зоной Адра на шоссе Дамаск-Багдад. В декабре 2013 года террористы учинили там расправу в рабочем поселке Адра-эль-Уммалия. Ее жертвами стали свыше 100 человек.