Պետք է անենք հնարավորը, որպեսզի Սիրիայից դուրս եկած հայերը Հայաստան տեղափոխվեն. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Սիրիայի հայ համայնքը կանգնած է ոչնչացման եզրին, ավերվում և թալանվում են հայկական պատմամշակութային արժեքները: Սա փորձություն է, որին պետք է դիմակայել միասնաբար: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ԱՄՆ Արևելյան ափի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը: «Այստեղ անելիք ունենք բոլորս՝ և՛ պետությունը, և՛ սփյուռքը, և՛ մեր բոլոր համայնքները: Վստահեցնում եմ ձեզ, որ Հայաստանի իշխանություններն անում են հնարավորը` մայր հայրենիքում ապաստանած 20 հազարի հասնող սիրիահայերի արժանապատիվ կեցությունն ապահովելու ուղղությամբ: Մենք նրանց անմիջապես քաղաքացիություն ենք շնորհում, աջակցում անվճար կրթության ապահովման, առողջական խնդիրների լուծման հարցերում, օգնում բիզնես հիմնելու և Հայաստանում հաստատվելու հարցերում: Ուրախ եմ, որ սիրիահայության աջակցության համար ԱՄՆ-ի հայ համայնքը պարբերաբար կազմակերպում է հեռուստամարաթոններ ու դրամահավաքներ, և այդ նվիրատվությունների շնորհիվ հնարավոր է դառնում զգալիորեն թեթևացնել մեր հայրենակիցների առօրյա խնդիրները ոչ միայն Սիրիայում, այլև սիրիահայերին ապաստան տրամադրած երկրներում: Եկե՛ք միասնաբար օգնենք, որ նրանց հիմնական մասը հաստատվի Հայաստանում: Իհարկե, մեզ համար պատուհաս է, որ Մերձավոր Արևելքում ոչնչանում են հայկական համայնքները: Բայց, միգուցե, դա կլիներ չարիքների փոքրագույնը, եթե այդ համայնքի անդամների ճնշող մեծամասնությունը հաստատվեր Հայաստանում: Դա գոնե ինչ-որ տեղ մեզ համար սփոփանք կլիներ: Մեզ համար իսկապես ցավալի է այս ծաղկուն գաղութի կորուստը, բայց մենք պետք է անենք հնարավորը, որպեսզի դուրս եկածները գոնե Հայաստան տեղափոխվեն»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասել է ՀՀ Նախագահը։
Նրա հավաստիացմամբ` սիրիահայերին ցուցաբերվող օգնությունը դիտարկվում է ոչ թե որպես պետության բարի կամք, այլ որպես Հայաստանի ուղղակի պարտավորություն: «Այո, մեր պետության պարտքն է դժվարին կացության մեջ հայտնված մեր հայրենակիցներին օգնության ձեռք մեկնել: Մենք քաջ գիտակցում ենք՝ որքան հայրենիքը ակնկալում է սփյուռքից, այնքան էլ պարտավոր է օգնել սփյուռքին: Ցավոք, անպատժելիությունը ծնում է մարդկության դեմ ուղղված նոր հանցագործություններ, որոնց ականատեսն ենք մեր անմիջական հարևանությամբ՝ Մերձավոր Արևելքում:

Serzh Sargsyan: We must do our best to bring Syrian Armenian refugees to Armenia
YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. The Syrian Armenian community is on the verge of extinction; Armenian cultural heritage is being destroyed and looted. This is a challenge that we have to withstand jointly, President of Armenia Serzh Sargsyan said in a meeting with representatives of Armenian community on the east coast. “Here we all bear responsibility, the state, the Diaspora and all our communities. I assure you that the Armenian authorities spare no efforts to ensure dignified life for the 20 thousand Syrian Armenians in Armenia. We grant them citizenship immediately, assist in solving educational and health issues, help to establish business, and settle in Armenia. I am glad that the Armenian community of the USA periodically organizes telethons and fundraisings for the support of Syrian Armenians, and thank to those donations it becomes possible to ease the lives of our compatriots not only in Syria but other countries that have provided them with shelter. Let’s jointly help them to settle in Armenia. Of course, it is a scourge for us to see the elimination of Armenian communities in the Middle East. But, maybe, it would be the least-evil solution if the members of that community settled in Armenia. It would be to some extent consolation for us. The loss of that prosperous community is a real grieve for us, but we must do our best that at least those who leave that country, move to Armenia”, “Armenpress” reports the President saying.
He assured that the assistance rendered to the Syrian Armenians is not viewed by the state a s a demonstration of good will, but as a direct commitment of the Republic of Armenia. “Yes, our country is obliged to give hand to our compatriots that have appeared in a difficult situation. We realize very well that the Motherland is obliged to help the Diaspora as much as the Diaspora helps the Motherland”, Serzh Sargsyan said.