Վերջին տվյալները Բրյուսելում կատարված ահաբեկչության մասին. հինգ ահաբեկիչ, երեք պայթյուն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելգիայի առողջապահության նախարարության նախնական տվյալների համաձայն՝ մարտի 22-ի առավոտյան Բրյուսելի միջազգային օդանավակայանում, ինչպես նաեւ մետրոյի «Մալբեկ» կայարանում կատարված ահաբեկչական գործողությունները 31 մարդու կյանք են խլել, եւս շուրջ 300 հոգի վերքեր են ստացել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ըստ վերջին տվյալների, օդանավակայանում ահաբեկչական գործողությանը մասնակցել Է երեք մարդ: Մարտի 22-ին տեսադիտարկման խցիկներից վերցված նրանց լուսանկարները տարածվել են ԶԼՄ-ներում: Ստույգ հայտնի Է, որ նրանցից երկուսը զոհվել են, երրորդը հետախուզման մեջ Է: Առայժմ ոստիկանության կողմից պարզվել եւ պաշտոնապես հաստատվել Է ահաբեկիչներից միայն մեկի՝ Բելգիայի քաղաքացի Բրահիմ Բաքրաուիի ինքնությունը, որը 1986 թվականի հոկտեմբերի 9-ին ծնվել Է Բրյուսելում:
Ինչ վերաբերում Է սպանված երկրորդ ահաբեկչին, ապա, ԶԼՄ-ներում տարածված տեղեկատվության համաձայն, որը պաշտոնապես չի հաստատվել իշխանությունների կողմից, նա Բելգիայի 25-ամյա քաղաքացի Նաջիմ Լահրաուին Է, որը 2011 թվականին մեկնել Էր Սիրիա՝ կռվելու զինյալների շարքերում: 2015 թվականի դեկտեմբերի 4-ին նրա նկատմամբ հետախուզում Էր հայտնաբերվել Փարիզում կատարված ահաբեկչական գործողությունների կապակցությամբ: Նրա ԴՆԹ-ն հայտնաբերվել Է պայթուցիկ սարքերի բաղադրիչների վրա, որոնք անցյալ տարվա նոյեմբերի 13-ին ահաբեկիչների կողմից գործի Էին դրվել Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում:
Բաց գույնի հագուստ հագած երրորդ մարդու ինքնությունը պարզված չԷ: Ոստիկանությունը նրան համարում Է ահաբեկչական գործողության մասնակից եւ նրա որոնում Է սկսել: Ինչպես մարտի 23-ին հայտնել Է Բելգիայի դատախազը, նա մեծ պայուսակ Է թողել օդանավակայանում ու հեռացել պայթյունի վայրից:
Մետրոյի «Մալբեկ» կայարանում պայթյունը տեղի Է ունեցել տեղական ժամանակով ժամը 09:11-ին Բրյուսելի եվրաթաղամասում: Մետրոյում պայթյունի անմիջական մասնակիցները երկուսն են եղել: Նրանցից մեկը նույնականացվել Է որպես Բրահիմ Բաքրաուի կրտսեր եղբայրը՝ 27-ամյա Խալիդը: Նա զոհվել Է:
Երկրորդ ահաբեկիչը ուղեկցել Է Խալիդ Բաքրաուիին: Տեսադիտարկման խցիկների վրա նա հայտնվել Է մեծ պայուսակով, ոստիկանությունը նրան համարում Է ահաբեկչական գործողության մասնակից եւ նրա ակտիվ հետախուզում Է իրականացնում: La DerniՌre Heure թերթն իր կայքում զետեղել Է նրա ֆոտոռոբոտը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, MARCH 24, ARMENPRESS. Two terrorist attacks in the Brussels International Airport at Zaventem commune, as well as the metro station "Maelbeek" occurred the morning of 22 March. According to preliminary data from the Ministry of Health of the Kingdom, they claimed the lives of 31 people, and about 300 were injured, “Armenpress” reports citing TASS.
According to recent data, the main participants of the terrorist attack at the airport were 3 persons. On March 22, their photo with CCTV cameras had been circulated in the media. It is known that 2 of them died, and the third - is wanted. Police still officially confirmed the identity of only one of the terrorists - a citizen of Belgium BrahimElBakraui, who was born in Brussels on 9 October 1986.
As for the second killed terrorist, according to widespread media reports, which has not been officially confirmed by the authorities, it is the 25-year-old Belgian citizen NajimLaachraoui, who in 2013 traveled to Syria to fight alongside the militants. On December 4, 2015, he was wanted in connection with the terrorist attacks in Paris. His DNA was found on the elements of explosive devices, which were used by terrorists on November 13 last year in the French capital.
The identity of the 3rd man, dressed in light clothes, is not installed. Police believe his accomplice in the terrorist attack and searches him. According to the Belgian prosecutor on March 23, he left the airport in a big bag and left before the explosion.
The explosion at the metro station "Maelbeek" occurred at 09:11 in Brussels Euro block.
The direct participants of the explosion in the subway were two terrorists. One of them was identified as the younger brother of BrahimElBakraui - 27-year-old Khalid. He died.
The second terrorist was accompanied by Khalid El Bakraui. On the security cameras, he was captured with a big bag; police believe his accomplice in the terrorist act and leads an active search. His identikit is posted on one of the newspapers.