Վերջին տվյալները Բրյուսելում կատարված ահաբեկչության մասին. հինգ ահաբեկիչ, երեք պայթյուն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելգիայի առողջապահության նախարարության նախնական տվյալների համաձայն՝ մարտի 22-ի առավոտյան Բրյուսելի միջազգային օդանավակայանում, ինչպես նաեւ մետրոյի «Մալբեկ» կայարանում կատարված ահաբեկչական գործողությունները 31 մարդու կյանք են խլել, եւս շուրջ 300 հոգի վերքեր են ստացել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ըստ վերջին տվյալների, օդանավակայանում ահաբեկչական գործողությանը մասնակցել Է երեք մարդ: Մարտի 22-ին տեսադիտարկման խցիկներից վերցված նրանց լուսանկարները տարածվել են ԶԼՄ-ներում: Ստույգ հայտնի Է, որ նրանցից երկուսը զոհվել են, երրորդը հետախուզման մեջ Է: Առայժմ ոստիկանության կողմից պարզվել եւ պաշտոնապես հաստատվել Է ահաբեկիչներից միայն մեկի՝ Բելգիայի քաղաքացի Բրահիմ Բաքրաուիի ինքնությունը, որը 1986 թվականի հոկտեմբերի 9-ին ծնվել Է Բրյուսելում:
Ինչ վերաբերում Է սպանված երկրորդ ահաբեկչին, ապա, ԶԼՄ-ներում տարածված տեղեկատվության համաձայն, որը պաշտոնապես չի հաստատվել իշխանությունների կողմից, նա Բելգիայի 25-ամյա քաղաքացի Նաջիմ Լահրաուին Է, որը 2011 թվականին մեկնել Էր Սիրիա՝ կռվելու զինյալների շարքերում: 2015 թվականի դեկտեմբերի 4-ին նրա նկատմամբ հետախուզում Էր հայտնաբերվել Փարիզում կատարված ահաբեկչական գործողությունների կապակցությամբ: Նրա ԴՆԹ-ն հայտնաբերվել Է պայթուցիկ սարքերի բաղադրիչների վրա, որոնք անցյալ տարվա նոյեմբերի 13-ին ահաբեկիչների կողմից գործի Էին դրվել Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում:
Բաց գույնի հագուստ հագած երրորդ մարդու ինքնությունը պարզված չԷ: Ոստիկանությունը նրան համարում Է ահաբեկչական գործողության մասնակից եւ նրա որոնում Է սկսել: Ինչպես մարտի 23-ին հայտնել Է Բելգիայի դատախազը, նա մեծ պայուսակ Է թողել օդանավակայանում ու հեռացել պայթյունի վայրից:
Մետրոյի «Մալբեկ» կայարանում պայթյունը տեղի Է ունեցել տեղական ժամանակով ժամը 09:11-ին Բրյուսելի եվրաթաղամասում: Մետրոյում պայթյունի անմիջական մասնակիցները երկուսն են եղել: Նրանցից մեկը նույնականացվել Է որպես Բրահիմ Բաքրաուի կրտսեր եղբայրը՝ 27-ամյա Խալիդը: Նա զոհվել Է:
Երկրորդ ահաբեկիչը ուղեկցել Է Խալիդ Բաքրաուիին: Տեսադիտարկման խցիկների վրա նա հայտնվել Է մեծ պայուսակով, ոստիկանությունը նրան համարում Է ահաբեկչական գործողության մասնակից եւ նրա ակտիվ հետախուզում Է իրականացնում: La DerniՌre Heure թերթն իր կայքում զետեղել Է նրա ֆոտոռոբոտը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Последние данные об атаке на Брюссель: пять террористов, три взрыва
Два террористических акта в Международном аэропорту Брюсселя в коммуне Завентем, а также на станции метро "Маэльбек" в евроквартале, произошли утром 22 марта. По предварительным данным министерства здравоохранения королевства, они унесли жизни 31 человека, еще около 300 получили ранения,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Согласно последним данным, основными участниками теракта в аэропортубыли тричеловека. Во вторник их фотография с камер видеонаблюдения была распространена в СМИ. Достоверно известно, что двое из них погибли, третий - находится в розыске. Пока установлена и официально подтверждена полицией личность только одного из террористов - гражданина Бельгии Брахима Бакрауи, родившегося в Брюсселе 9 октября 1986.
Что касается второго убитого террориста, то, согласно распространенной в СМИ информации, которая не была официально подтверждена властями, это 25-летний гражданин Бельгии Наджим Лахрауи, который в 2013 году отправился в Сирию воевать на стороне боевиков. 4 декабря 2015 года он был объявлен в розыск в связи с терактами в Париже. Его ДНК была обнаружена на элементах взрывных устройств, которые были задействованы террористами 13 ноября прошлого года во французской столице.
Личность третьего человека, одетого в светлую одежду, не установлена. Полиция считает его соучастником теракта и ведет его поиск. Как сообщил в среду бельгийский прокурор, он оставил в аэропорту большую сумку и ушел до взрыва.
Взрыв на станции метро "Маэльбек" произошел в 09:11 (11:11 мск) в евроквартале Брюсселя.
Непосредственными участниками взрыва в метро были два террориста. Один из них был идентифицирован как младший брат Брахима Бакрауи - 27-летний Халид. Он погиб.
Второй террорист сопровождал Халида Бакрауи. На камерах видеонаблюдения он был запечатлен с большой сумкой, полиция считает его соучастником теракта и ведет его активный розыск. Газета La DerniՌre Heureразместила на своем сайте его фоторобот.