ՌԴ-ն անհրաժեշտության դեպքում Սիրիայում զինուժերի խմբավորումը կմեծացնի մի քանի ժամում. Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանն անհրաժեշտության դեպքում կվերականգնի զինուժերի խմբավորումը Սիրիայում: Այդ մասին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել Է ՌԴ զինծառայողների հետ կայացած հանդիպմանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին:
«Իհարկե, եթե պահանջվի, ապա Ռուսաստանը բառացիորեն մի քանի ժամում ի վիճակի Է տարածաշրջանում իր խմբավորումն հասցնել այնպիսի չափերի, որոնք համարժեք կլինեն ստեղծվող իրադրությանը, եւ օգտագործել մեր ունեցած հնարավորությունների ողջ զինանոցը»,-ասել Է նախագահը:
«ՉԷի ցանկանա դա անել, պատերազմի բորբոքումը մեր ընտրությունը չԷ»,-ասել Է Պուտինը: «Ուստի եւ մենք, այնուամենայնիվ, ակնկալում ենք բոլոր կողմերի ողջամտությունը, թե՛ Սիրիայի իշխանության, թե՛ ընդդիմադիրների հավատարմությունը հաշտության գործընթացին»,-հայտարարել Է նա:
Պուտինը նաեւ նշել Է, որ Սիրիայի գործողության համար պաշտպանութան նախարարության բյուջեից հատկացվել Է 33 մլրդ ռուբլի, որն օգտագործվել Է վարժանքների անցկացման եւ մարտական պատրաստության համար:

Путин: РФ в случае необходимости нарастит группировку сил в Сирии за несколько часов
Россия в случае необходимости восстановит группировку сил в Сирии. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом президент РФ Владимир Путин заявил на встрече с военнослужащими РФ.
"Конечно, если потребуется, то Россия буквально за несколько часов способна нарастить свою группировку в регионе до размеров, адекватных складывающейся обстановке и использовать весь арсенал имеющихся у нас возможностей", - сказал президент.
"Не хотелось бы этого делать, военная эскалация - не наш выбор", - сказал Путин. "И поэтому мы все же рассчитываем на здравый смысл всех сторон, на приверженность и сирийской власти, и оппозиционеров мирному процессу", - заявил он.