Եգիպտոսում նախարարը պաշտոնանկ է արվել Մուհամեդ մարգարեին բանտ նստեցնելու պատրաստակամության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսի արդարադատության նախարար Ահմեդ Զինդը պաշտոնանկ է արվել այն բանից հետո, երբ հեռուստաալիքներից մեկի եթերում հայտարարել է, թե բանտ կնստեցներ անգամ Մուհամեդ մարգարեին, եթե նա խախտեր օրենքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Պաշտոնյան իսկույն էլ հավելել է՝ «Ներիր ինձ, Ալլահ», իսկ հաջորդ օրը պաշտոնապես ներողություն է խնդրել: Սակայն Եգիպտոսի վարչապետն ազատել է նրան զբաղեցրած պաշտոնից:
Եգիպտոսի դատական հանրությունը քննադատել է այդ որոշումը: Նրանցից մեկը հայտարարել է, որ դա ընդամենը վրիպախոսություն է եղել, իսկ պաշտոնյային չպետք է հեռացնեին:
Եգիպտոսի արդարադատության նախորդ նախարարը պաշտոնից զրկվել էր անցյալ տարվա մայիսին, երբ կարծիք էր հայտնել, որ դատավարներ կարող են դառնալ միայն հասարակության բարեկեցիկ խավերից սերվածները, նա նման աշխատանքի համար անարժան է համարել աղբահավաքների երեխաներին:

Министр в Египте уволен за готовность посадить пророка Мухаммеда
Министр юстиции Египта Ахмед Зинд был уволен после того как в эфире одного из телеканалов заявил, что посадил бы в тюрьму самого пророка Мухаммеда, если бы тот нарушил закон.
Чиновник сразу же оговорился: "Прости меня, Аллах" - и на следующий день принес официальные извинения. Однако премьер-министр Египта освободил его от занимаемой должности.
Египетское судейское сообщество выступило с критикой такого решения. Один из них заявил, что это была всего лишь оговорка, и увольнять чиновника не следовало.
Прежний министр юстиции Египта лишился должности в мае прошлого года, после того как выразил мнение, что судьями могут становиться лишь выходцы из респектабельных слоев общества, а в качестве неподходящих для такой работы людей назвал детей мусорщиков,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.