Չեխիայի Հանրապետության նախագահն այս տարի կայցելի Հայաստան. դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Չեխիայի Հանրապետության նախագահ Միլոշ Զեմանն այս տարի կայցելի Հայաստան: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկան: Դեսպանը պատասխանել է հայ-չեխական հարաբերություններին առնչվող «Արմենպրես»-ի հարցերին:
-Պարոն դեսպան, ինչպե՞ս եք գնահատում հայ-չեխական հարաբերությունների ներկա մակարդակը:
-Մենք հարաբերությունների զարգացման լավագույն փուլում ենք: Մեր երկու երկրների միջև հարաբերություններն այսպիսի բարձր մակարդակի երբևէ չեն եղել, ինչպես այսօր է: Քաղաքական տեսանկյունից նշեմ, որ այս տարի հունիսի սկզբին հերթական անգամ Հայաստան կգա մեր երկրի նախագահը: Մենք ՀՀ նախագահին ընդունել ենք 2014 թվականի հունվարին: Պարբերաբար բարձր մակարդակի փոխայցեր ենք կատարում, և դրանք խթանում են նոր ոլորտներում հարաբերությունների զարգացմանը: Վերջերս այստեղ էր մեր երկրի` Չեխիայի արդյունաբերության և առևտրի նախարարը, և նա շատ հաջող բանակցություններ է անցկացրել իր գործընկերոջ հետ, պայմանավորվածություններ ձեռք բերել մի շարք հարցերի, այդ թվում` միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի անցկացման վերաբերյալ, որը տեղի կունենա Պրահայում ապրիլին: Այս այցերը նպաստում են երկու երկրների զարգացմանը գրեթե բոլոր ոլորտներում: Քաղաքական տեսանկյունից առավել հավակնոտ նպատակներ ունենք: Էլ չեմ ասում խորհրդարանի դիվանագիտության մասին. Չեխիայի Հանրապետության պատգամավորների պալատի նախագահ Յան Համաչեկը դեկտեմբերին Երևանում էր, Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակն իր հերթին այցելել է Պրահա: Այնպես որ, երկկողմ քաղաքական երկխոսությունը շատ բարձր մակարդակի վրա է:
Ինչ վերաբերում է տնտեսությանը, այն լավատեսության հիմքեր է տալիս: Մենք վատ մակարդակի վրա չենք, բայց գիտենք, որ ներուժն ավելի մեծ է: Եվ առաջին հերթին պոտենցյալ ունի Հայաստանը: Հայաստանից արտահանումը Չեխիա շատ փոքր է, մենք կցանկանայինք, որ այն ավելանար: Մենք հասկանում ենք, որ եթե չլինի հաջող արտահանում, Հայաստանը տնտեսապես չի զարգանա: Փորձում ենք աջակցել հայկական արտահանմանը, և հույս ունենք, որ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը կխթանի դրան:
-Իսկ ի՞նչ կասեք կրթական համագործակցության մասին: Չեխիայում հայ և Հայաստանում չեխ ուսանողներ շա՞տ կան:
-Անկեղծ ասած, Հայաստանում չեխ ուսանողների մասին չգիտեմ, որովհետև դրանով զբաղվում է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը, և թվերի մասին մեզ չեն հայտնել: Գիտեմ, որ կան ուսանողներ: Ինչ վերաբերում է Չեխիայում հայ ուսանողներին, այնտեղ սովորում են երեք տիպի ծրագրով: Առաջինի դեպքում կրթաթոշակը ստանում են չեխական կառավարության կողմից: Ամեն տարի 5-6 ուսանող ամբողջական կրթաթոշակ է ստանում: Կան նաև բուհերի կրթաթոշակներ, սովորում են չեխական բուհերում, և կրթաթոշակը բուհերից են ստանում: Եվ կան ուսանողներ, որոնք իրենց հաշվին են սովորում: Եթե խոսքենք թվերով, ապա 80-100 հայ ուսանող կա:
-Այս տարի հնարավո՞ր է հայ-չեխական մշակույթի օրեր ակնկալել երկու երկրներից մեկում:
-Հուսանք: Այս տարի մենք կցանկանայինք ջազ բենդ բերել, ցուցահանդես կազմակերպել Երևանում: Ես կարծում եմ, որ լավ ուղու վրա ենք: Գիտեմ, որ Պրահայում իմ գործընկերը` Հայաստանի դեսպանը, շատ ակտիվ մարդ է: Մենք այնտեղ անընդհատ առնչվում ենք հայկական մշակույթին: Օրերս անցկացվել է Կոմիտասի երաժշտության շատ կարևոր համերգ, որը ներկայացվել է Պրահայի Կառլի անվան համալսարանի նվագախմբի կողմից: Շատ հետաքրքրական է, որ համալսարանի երգչախմբի դիրիժորն ու ղեկավարը հայտնի հայ երաժիշտ Հայկ Ուտիճյանն է: Նա շատ ակտիվ աշխատում է դեսպանատան հետ նման միջոցառումների կազմակերպման հարցում: Գիտեմ, որ Պրահայում շատ ցուցահանդեսներ են անցկացվում, ի դեպ, շատ հայ նկարիչներ են ապրում այնտեղ: ՀՀ մշակույթի նախարարը 2014-ին Պրահա իր այցի ընթացքում բացել է հայ նկարիչների ցուցահանդես: Հավաքվել էին հիասքանչ նկարներ:
1992-ին Հայաստանի և Չեխոսլովակիայի միջև հաստատվել են դիվանագիտական հարաբերություններ։ Չեխոսլովակիայի բաժանումից հետո` 1993-ին, ՀՀ դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել Չեխիայի Հանրապետության հետ: 2015թ. հունվարի հունվարի 16-ին Հայաստանի Հանրապետությունում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկան իր հավատարմագրերն է հանձնել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին: 2014թ. սեպտեմբերին Երևանում կայացել է տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-չեխական միջկառավարական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստը:

Ambassador: President of Czech Republic will pay visit to Armenia this year
YEREVAN, MARCH 11, ARMENPRESS. President oftheCzech Republic MilošZeman will pay a visit to Armenia this year, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Czech Republic to Armenia Petr Mikiska told “Armenpress”. The Ambassador gave an interview to “Armenpress” focusing on Armenian-Czech relations.
-Mr. Ambassador, how would you assess the current cooperation level between Armenia and the Czech Republic?
-We are in the best phase of developing relations. The relations between our two states have never been on such a high level. From the political standpoint I have to mention that this year the President of our country will pay a visit to Armenia once more. We hosted the Armenian President in January 2014. We regularly conduct high level mutual visits, which foster development of relations in new spheres. Recently, the MinisterofIndustry and Tradeof theCzechRepublic was in Yerevan and he held very effective negotiations with his counterpart, reaching an agreement over a range of issues, including over holding the session of the intergovernmental commission, which will take place in April, Prague. These visits foster development of both states almost in all spheres. From political perspective, we have rather far-going goals, let alone parliamentary diplomacy. Chairman of theChamber of Deputiesofthe Czech Republic,JanHamáček visited Yerevan in December. The speaker of the Armenian parliament has visited Prague. In a word, bilateral political dialogue is on a very high level.
As for economy, it gives reasons for optimism. We are not on a low level, but we know that there is much more potential. And first of all Armenia has potential. Armenian exports to the Czech Republic are very low: We would like it to rise. We realize that if Armenia does not manage to successfully export its products, it will not develop economically. We try to promote Armenian exports, and hope that the session of the intergovernmental commission will serve that goal.
-What would you tell about cooperation in education? Are there many Armenian students in the Czech Republic and vice the versa?
-To be honest, I am not aware of the number of Czech students in Armenia because the Ministry of Education and Science of Armenia is responsible for that and we have not been informed about the numbers. I only know that there are students. As refers to Armenian students in the Czech Republic, Armenian students study there bases on three programs. By the first program, they receive a scholarship from the Government of the Czech Republic. 5-6 students receive a full scholarship annually. There are also university scholarships when they receive the scholarship from the universities they study. And there are students who study at their expense. If we talk by numbers, there are 80-10 students.
-Can we expect Armenian-Czech culture days to be conducted in one of the countries?
-Let’s hope. We would like to bring a jazz band and organize an exhibition in Yerevan. I think we are on the right path. I know that my colleague in Prague, Armenia’s Ambassador, is a very vigorous person. We encounter Armenian culture there every day. Recently, a key concert of Komitas music was held performed by the OrchestraofCharles UniversityinPrague. Interestingly, the conductor and the director of the University Orchestra is renowned Armenian musician Hayk Utichyan. I know that numerous exhibitions are held in Prague and, by the way, many Armenian painters live there. Culture Minister of Armenia opened an exhibition of Armenian painters during her visit to Prague in 2014. The paintings were astonishing.
Diplomatic relations between Armenia and Czechoslovakia were established in 1992. After Czechoslovakia was disintegrated in 1993. Armenia established diplomatic relations with the Czech Republic.