ԵՄ-ն մարտի 10-ին առանց քննարկման կերկարաձգի հակառուսական պատժամիջոցները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության պատժամիջոցները ՌԴ-ի եւ Ուկրաինայի այն քաղաքացիների դեմ, որոնց ԵՄ-ն պատասխանատու Է համարում Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության խախտման համար, մարտի 10-ին առանց քննարկման կերկարաձգվեն, ցուցակում կմնան 146 մարդ եւ 37 իրավական անձ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել են ԵՄ-ի աղբյուրներ:
«Որոշմանը հավանություն կտրվի մարտի 10-ին, դա ներքին գործերի եւ արդարադատության հարցերի խորհրդի նիստում կներառվի “A” (առանց քննարկման ընդունվող) հարցերի ցուցակում՝: Երեք մարդ հանվել Է ցուցակից, քանի որ նրանք այլեւս ողջ չեն»,- ասել Է ԵՄ-ի մի դիվանագիտական աղբյուր, որը չի ցանկացել հայտնել իր անունը: Նրա տվյալներով՝ պատժամիջոցները կերկարաձգվեն մինչեւ սեպտեմբերի 15-ը:
Նա նաեւ հայտնել Է, որ ԵՄ-ի Մշտական ներկայացուցիչների կոմիտեն պատժամիջոցների երկարաձգմանը հավանություն կտա մարտի 9-ի առավոտյան, նույնպես առանց քննարկման: Նորմատիվային փաստաթուղթն արդեն համաձայնեցվել Է աշխատանքային խմբի կողմից:
2015 թվականի սեպտեմբերին Եվրամիությունը մինչեւ 2016 թվականի մարտի 15-ը երկարաձգել Էր անհատական պատժամիջոցները, որոնք ուղղված են «Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության եւ անկախության սպառնալիքների հակազդմանը»:

Источник: ЕС в четверг без обсуждения продлит антироссийские санкции
Санкции Евросоюза против граждан РФ иУкраины, которых ЕС считает ответственными заподрыв территориальной целостности Украины, будут формально продлены вчетверг безобсуждения, всписке останутся 146 человек и37 юридических лиц. Как передает Арменпресс, об этомсообщили РИА Новости источники вЕС.
"Решение будет формально одобрено вчетверг, это будет внесено всписок вопросов "А" (принимаемых безобсуждения) назаседании Совета повнутренним делам ивопросам юстиции. Три человека исключены изсписка, поскольку их уже нет вживых",— сказал дипломатический источник вЕС, пожелавший остаться неназванным. По его данным, санкции будут продлены до15 сентября.
Он также сообщил, что комитет постпредов ЕС одобрит продление санкций всреду утром, также безобсуждения. Нормативный документ уже был согласован рабочей группой.
В сентябре 2015 года Евросоюз продлил до15 марта 2016 года индивидуальные санкции, направленные на "противодействие угрозам территориальной целостности инезависимости Украины".