ԵՄ-ն մարտի 10-ին առանց քննարկման կերկարաձգի հակառուսական պատժամիջոցները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության պատժամիջոցները ՌԴ-ի եւ Ուկրաինայի այն քաղաքացիների դեմ, որոնց ԵՄ-ն պատասխանատու Է համարում Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության խախտման համար, մարտի 10-ին առանց քննարկման կերկարաձգվեն, ցուցակում կմնան 146 մարդ եւ 37 իրավական անձ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել են ԵՄ-ի աղբյուրներ:
«Որոշմանը հավանություն կտրվի մարտի 10-ին, դա ներքին գործերի եւ արդարադատության հարցերի խորհրդի նիստում կներառվի “A” (առանց քննարկման ընդունվող) հարցերի ցուցակում՝: Երեք մարդ հանվել Է ցուցակից, քանի որ նրանք այլեւս ողջ չեն»,- ասել Է ԵՄ-ի մի դիվանագիտական աղբյուր, որը չի ցանկացել հայտնել իր անունը: Նրա տվյալներով՝ պատժամիջոցները կերկարաձգվեն մինչեւ սեպտեմբերի 15-ը:
Նա նաեւ հայտնել Է, որ ԵՄ-ի Մշտական ներկայացուցիչների կոմիտեն պատժամիջոցների երկարաձգմանը հավանություն կտա մարտի 9-ի առավոտյան, նույնպես առանց քննարկման: Նորմատիվային փաստաթուղթն արդեն համաձայնեցվել Է աշխատանքային խմբի կողմից:
2015 թվականի սեպտեմբերին Եվրամիությունը մինչեւ 2016 թվականի մարտի 15-ը երկարաձգել Էր անհատական պատժամիջոցները, որոնք ուղղված են «Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության եւ անկախության սպառնալիքների հակազդմանը»:

YEREVAN, MARCH 7, ARMENPRESS. EU sanctions against Russian and Ukrainian citizens, who the EU considers responsible for the violation of the territorial integrity of Ukraine, will be extended without discussion on March 10, 146 individuals and 37 legal entities will remain in the list. As "Armenpress" reports, RIA Novosti was informed by sources in the EU.
"The decree will be approved on March 10, this matter will be included in the “A” (adopted without discussion) list of the session of the Council of Justice and Home Affairs. Three people were removed from the list because they are no longer alive, "said a diplomatic source in the EU, who wished to remain anonymous. According to him, the sanctions will be extended until September 15.
He also said that the EU's Committee of Permanent Representatives will approve the extension of sanctions on the morning of March 9, also without discussion. The normative document has already been agreed by the working group.
In September 2015 the European Union extended individual sanctions until March 15, 2016, which aimed to "counter threats to Ukraine's territorial integrity and independence."