ԻՊ-ի դեմ ապստամբած Ռաքայի բնակիչների կողմն են անցել 200 զինյալներ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ ապստամբած Ռաքա քաղաքի բնակիչների կողմն են անցել շուրջ 200 զինյալներ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Sputnik գործակալությանը հայտնել է իրազեկ մի աղբյուր:
«ԻՊ-ից շուրջ 200 զինյալ սիրիացիներ անցել են Ռաքայի բնակիչների կողմը, ինչը ահաբեկիչներին հարկադրել է արգելադետքեր կազմակերպել քաղաքի ուղեմուտքերի մոտ»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Աղբյուրի տվյալներով՝ քաղաքի բնակիչները Սիրիայի պետական դրոշներ են բարձրացրել քաղաքի եւս հինգ շրջաններում եւ զինված բախումների ընթացքում այնտեղից դուրս են մղել ահաբեկիչներին:
Ապստամբներին հաջողվել է կառավարական զորքերի ներկայացուցիչների հետ հաղորդակցվել բջջային կապով:
Մարտի 5-ի երեկոյան ապստամբ բնակիչները Սիրիայի դրոշներ են բարձրացրել Ռաքայի հինգ թաղամասում: Դրանցից երկուսում քաղաքացիները հանրահավաք էին անցկացրել՝ հաջակցություն սիրիական բանակի: Զինված բախումների ընթացքում հաջողվել է ոչնչացնել ԻՊ-ի մեծ թվով ահաբեկիչների:

YEREVAN, MARCH 7, ARMENPRESS. About 200 terrorists have taken the side of the residents of Syrian city of Raqqa, who have been rebelling against Daesh jihadist group, “Armenpress” reports, a source told Sputnik.
On Sunday, residents of the occupied Raqqa clashed with the Daesh militants and flown Syria's flags in five neighborhoods of the city. The residents took to the streets in two neighborhoods, killing a number of Daesh militants.
"About 200 Syrian militants of Daesh [another name for Islamic State] took the side of residents of Raqqa, which forced the terrorists to organize roadblocks at the entrance to the city," the source said.
The city of Raqqa is the de facto Daesh capital and their major stronghold in Syria. It has been under control of the jihadists since August 2014. Currently the Syrian army, as well as the Kurdish militias are carrying out offensives to liberate the city from Daesh, which is outlawed in many countries, including the United States and Russia.