Սիրիայի կառավարական ուժերը մեկ շաբաթում ոչնչացրել են «Իսլամական պետության» ավելի քան 100 զինյալների
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի կառավարական ուժերը մեկ շաբաթվա ընթացքում Հանասեր-Հալեպ ռազմավարական նշանակություն ունեցող ճանապարհի վերահսկողությունը հաստատելու պայքարում վերացրել են «Իսլամական պետության» 100-ից ավելի զինյալների: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` հղում կատարելով «Ռիա Նովոստի»-ին:
Ճանապարհահատվածը, որը կոչվում է «կյանքի ճանապարհ», զինյալների կողմից գրավվել էր մեկ շաբաթ առաջ: Զինյալները գրավել էին Հանասեր քաղաքը և շրջակա գյուղերը, որտեղից կրակ էին բացել տրանսպորտային միջոցների ուղղությամբ: Փետրվարի 29-ին պարզ դարձավ, որ սիրիական բանակի գործողություններով պայմանավորված ճանապարհն ամբողջությամբ անվտանգ է դարձել: Այժմ այն բաց է երթևեկության համար:
Սիրիայում կրակի դադարեցման համաձայնագիրը ուժի մեջ է մտել փետրվարի 27-ին: Հրադադարի ռեժիմը չի տարածվում «Իսլամական պետության» և «Ջաբհաթ ալ Նուսրա» խմբավորման վրա:

Армия Сирии уничтожила 100 членов ИГ в боях за трассу в Алеппо
Правительственные силы Сирии ликвидировали в течение недели в боях за стратегически важную трассу Ханасер-Алеппо свыше 100 боевиков ИГ. Как передает Арменпресс, об этом сообщил «РИА новости» сирийский военный источник.
Трасса Ханасер-Алеппо, которую называют "дорогой жизни", была блокирована боевиками террористической группировки "Исламское государство" около недели назад. Боевики захватили город Ханасер и окрестные деревни, откуда вели прицельный огонь по транспорту. В понедельник стало известно, что сирийская армия при поддержке отрядов ополчения полностью обезопасила дорогу, по ней открыто движение.
"В общей сложности мы ликвидировали свыше 100 боевиков и десятки пикапов с пулеметами", — сообщил источник.
Режим прекращения огня в Сирии официально вступил в силу в ночь на 27 февраля по дамасскому времени (01.00 мск). Режим не распространяется на террористические группировки "Джебхат ан-Нусра", "Исламское государство" и присягнувшие им вооруженные отряды.